Co dělat když máte zácpu?

Co dělat když máte zácpu?

ZáchodZácpa je velmi nepříjemný problém, který rozhodně není dobré brát na lehkou váhu. Pojme si o zácpě něco říci a ukázat.

Tip: Na záchodě nic kromě vyprazdňování nedělejte, jinak vaše tělo odnaučíte určitému vyprazdňovacímu reflexu a vy tak budete mít časem problémy s chozením na záchod. Je to ten samý problém jako u ložnice. V té se také má jen spát a nebo maximálně milovat.

Máte opravdu zácpu?

Pokud přijímáte potravu, kterou tělo dokáže z velké části využít, nebo zkrátka a jednoduše jíte příliš málo, tak je docela možné, že nebudete mít tolik potřebu chodit na velkou. Proto se uvádí, že se o zácpě bavíme, pokud jste nebyli na velké alespoň 1x za 3 dny.

Příznaky zácpy

Příznaky zácpy jsou méně časté (méně jak 1x za 3 dny) a obtížné vyprazdňování.

Základní rozdělení

Hned z kraje je potřeba si rozdělit zácpu na jednorázovou a chronickou, to jest dlouhotrvající. Dle druhu zácpy je pak potřeba přistupovat k léčbě.

Jednorázová zácpa

Pokud dlouhodobě netrpíte na zácpy, tak můžete vyzkoušet klasické projímací prostředky. Buď si dojděte pro něco do lékárny (zeptejte se lékárníka), nebo si můžete koupit běžně dostupnou a časem prověřenou Šaratici. Mezi velmi známé projímací prostředky, patří také panenský olivový olej, který vám promaže střeva a pomůže vám zlepšit zažívání (stačí 2 polévkové lžíce ráno na lačný žaludek). Jako projímadlo můžete použít i ovoce. Zejména hrušky, švestky, meruňky aj.

Rozhodně začněte pít alespoň 2 litry vody denně (ne čaj a kávu) a začněte se hýbat. Pohyb, ideálně delší procházka (cca 5 km), vám výrazně pomůže s rozhýbáním střev (střevní peristaltika). Dále omezte jedení potravin, které zácpu podporují to jest pití černého čaje, jedení čokolád a kakaa, konzumaci masa, vajec natvrdo a borůvkové šťávy.

Chronická zácpa

U déle trvající či opakované zácpy jděte ihned k lékaři. Chronická zácpa totiž může být znakem nějakého vážného zažívacího problému, který je nutné řešit. Po čase se vám totiž může obrátit směr vyprazdňování střev a vy tak jejich obsah vyzvracíte. Časem vám navíc po jídle jídle bude pravidelně špatně a jídlo budete zvracet apod. Zácpu tedy rozhodně nepodceňujte a jděte k lékaři. Mimochodem, u chronické zácpy se používání projímadel nedoporučuje!

Článek vyjadřuje názor autora a není lékařskou radou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..