Co je Bachova květinová terapie?

Co je Bachova květinová terapie?

květinaAlternativní medicína zná mnoho směrů a patří mezi ně i homeopatie. Právě k ní má bllízko i Bachova květinová terapie. Stejně jako všechny ostatní alternativní metody má hodně odpůrců, ale také zastánců, kteří věří v její léčebnou sílu. O co tedy jde?

Jak vznikla Bachova květinová terapie?

Autorem květinové terapie je Angličan Edward Bach, který ji založil v roce 1928. Jak již bylo řečeno, jde vlastně o variantu homeopatie. K přípravě esencí se používají květy některých druhů rostlin. Dr. Bach postupně našel celkem 38 různých květinových esencí, které mají vyléčit všechny neduhy. Podle něj je totiž nemoc způsobena negativním stavem mysli a právě ten je třeba napravit. Zajímavostí je, že tyto květiny vybíral pouze pomocí své ruky, kterou nad květy přiložil a určil jejich léčivou schopnost. Květinová terapie se postupně rozšířila z Anglie do celé Evropy a i v Česku se jí věnují mnozí léčitelé.

Jak tato metoda účinkuje?

Podle Bacha existuje celkem 38 negativních duševních stavů, jakýchsi slabostí charakteru. Jde o disharmonii mezi lidskou psychikou a kosmickou energií a právě toto pak stojí za různými onemocněními. Na každý z těchto patologických stavů je vhodná jiná květinová esence. Ty nepůsobí chemicky, ale zvyšují vnitřní vibrace v těle, otevírají nové cesty a přitahují duševní sílu. Odblokují a uvedou zpět do pohybu životní energii, kterou blokují různé bolesti, strachy a starosti z minula. Tím podpoří sebeléčivé síly člověka. Pomohou i zvládnout záporné emoce, harmonizovat mysl a aktivovat autoimunitní systém.

Při jakých potížích je květinová terapie vhodná?

K užívání Bachových esencí vedou pacienty různé potíže. Používají se v psychicky náročných obdobích, kdy dokáží pomoci najít duševní klid a harmonii a lépe se vyrovnat s traumatickým zážitkem, například ztrátou někoho blízkého. Snižují vnitřní neklid, strach a úzkost, mohou tak pomoci lidem v situacích, které je do těchto stavů uvádějí, například před cestováním či zkouškami. Pomohou najít rovnováhu i v akutních stresových situacích po hádce, šoku, panice nebo duševním zmatku a poradí si s nespavostí. Vhodné jsou ale i při vážných vnitřních a vnějších zraněních, před a po operacích, porodu, při různých akutních bolestech a v podobných situacích, kdy je aktivace vlastního obranného systému velmi důležitá.

Jak se připravují květinové esence?

Výroba Bachových květinových esencí probíhá v Bachově centru, které se nachází v Anglii nedaleko Oxfordu. K jejich přípravě se přitom používají jedině květy z divoce rostoucích rostlin. Samotný proces má dvě varianty. U té první se květy položí do pramenité vody na misku z křišťálu a na ni se pak nechá 3 až 4 hodiny svítit slunce. Podmínkou ale je, aby bylo nebe úplně bez mráčku. U druhé varianty se dají do hrnce s pramenitou vodou a vaří se po dobu 30 minut. Právě sluneční svit dodá květům kosmickou energii, ale pokud slunce nesvítí dostatečně, je druhá varianta stejně účinná. Důležité je totiž propojení všech čtyř elementů, tedy země, vzduchu, vody a ohně. Voda, která převzala životní energii rostliny, se zakonzervuje stejným dílem brandy, čímž vznikne mateční tekutina. Ta se dále naředí alkoholem v poměru 1:240. Z tohoto množství se pak použijí pouze dvě kapky pro prodejný preparát.

Jak se Bachova terapie aplikuje?

Léčitel vybere a namíchá podle konkrétních obtíží pacienta nejvhodnější esenci. Tu pak pacient užívá zpravidla 2-3x denně, kdy si dvě kapičky kápne do sklenice vody. Užívání ale může být individuální, to záleží na uvážení terapeuta. Bachovy esence nemají žádné vedlejší účinky a mohou je užívat všichni od malých miminek po seniory. Oblíbené jsou také při léčení zvířat. Mohou se bez potíží kombinovat s jakoukoliv jinou léčbou a medikamenty. Nemusíte se bát ani špatně zvolené esence, ta by pouze neměla žádný účinek, ale určitě nemůže ublížit.

Opravdu terapie funguje?

Na tuto otázku se nedá jednoduše odpovědět. Tak jako u všech alternativních směrů, záleží i tady na tom, jak moc jste těmto metodám otevření a nakolik jim sami věříte. Účinky nebyly vědecky ověřeny, ale přesto se nedá říci, že mají pravdu odpůrci alternativy a jde jen o placebo efekt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..