Co je decoupage a jak tuto techniku zvládnout?

Ubrousky pro decupage. Autor: Elin B

Decoupage, nebo-li ubrousková technika, je poměrně jednoduchá výtvarná technika, kterou se dá vyrobit mnoho krásných kousků do vaší domácnosti. K jejich dekorování se používá obrázků natištěných na ubrouscích, které s podkladem natolik splynou, že vypadají jako malba.

Co je k výrobě potřeba?

V první řadě samozřejmě ubrousek a předmět, na který ho budeme aplikovat. Dá se použít prakticky cokoliv – dřevo, kov, keramika, sklo, textil, malířské plátno či kámen. Nabídka ubrousků je téměř nepřeberná, můžete vybírat buď v papírnictví nebo přímo ve specializovaných výtvarných obchodech. Ty mají velkou výhodu v množství rozličných motivů a také v prodeji ubrousků po kusu, nemusíte tak zbytečně utrácet za celý balíček. A nemusíte ani hledat kamennou prodejnu, na internetu takových obchodů najdete spoustu. Rovnou tam můžete zakoupit i další nezbytnou věc, kterou je speciální lepidlo na decoupage. Pak už potřebujete jen nůžky a štětec, ten je vhodný raději s měkkými štětinami, ubrousky jsou velmi jemné. K dokončení můžete použít ještě lak, který také zakoupíte ve výtvarných potřebách. Pokud chcete nejdříve daný předmět vylepšit nějakou barvou, použijte nejlépe ty akrylové.

Jak postupovat?

Ukázka techniky decupage. Autor: Ateliê Patricia Tito

Pokud máte v plánu použít barvu, začněte její aplikací a nechte ji pořádně zaschnout. Jakmile máte připraven podklad, vyberte si obrázek, který chcete umístit na dekorovaný předmět, a pečlivě ho vystřihněte. Poté opatrně sejměte spodní vrstvy ubrousku a nechte pouze jednu vrchní s natištěným obrázkem. Tento kousek pak přiložte na místo a začněte ho jemně přetírat lepidlem. To se nanáší z vrchní strany ubrousku. Nebojte se, po zaschnutí zprůhlední a nebude tak vůbec vidět. Vrchní lak není úplně nutný, lepidlo obrázek dostatečně zafixuje. Jeho použití je ale vhodné, protože výsledný dojem bude díky lesku lepší a usnadní se také údržba, například otření prachu.

Co si tedy pro začátek vyrobit?

Možností je obrovské množství, tak tedy alespoň několik typů. Obyčejný keramický květináč natřete bílou akrylovou barvou a nalepte na něj výrazné barevné květy, které díky podkladu krásně vyniknou, ještě lépe pak ve spojení se zasazenou zelenou květinou. Nepotřebnou plechovku z kuchyňského odpadu celou dokola oblepte vhodným ubrouskem, vytvoříte tak zajímavý stojánek na tužky za pár korun. Doneste si z procházky pěkný větší oblázek a nalepením obrázku z něj rázem máte pěkné těžítko na stůl. Rámeček na fotografie proměníte v osobní originál, když na něj nalepíte malé motivy z ubrousků. Vytvořit si můžete rovnou celý svůj obrázek na zeď, ve výtvarných potřebách se prodávají rámečky s podložkou připravené speciálně pro takovouto tvorbu. Prodávají se také různé dřevěné krabičky a jiné výrobky, ze kterých během chvíle vykouzlíte šperkovnice, podnosy, krabice na papírové kapesníky a mnoho dalšího.