Polopatě: Hemoroidy – příznaky a léčba

Polopatě: Hemoroidy – příznaky a léčba

Hemoroidy (nesprávně hemeroidy) jsou nepříjemným problémem, kterému je rozhodně dobré se věnovat a to hned ze dvou důvodů. Jednak není moudré nechat hemeroidy dozrát do posledního stádia, kdy jsou již téměř stále vyhřeznuté (prolaps), a pak také proto, že se poměrně dobře léčí. Pojďme se tedy na ně v jednoduchosti podívat.

Co je to hemoroid?

Hemoroid je rozšířená žíla v anální oblasti, v které se postupně zadržuje čím dál více krve, čímž dochází k jejímu zvětšování. No a protože okolí svěrače je hodně zásobené krví, tak mluvíme i mnoha zvětšených žílách tzv. hemoroidech. Ty z počátku mohou být jen nepříjemností, která vás vyleká krví ve stolici (čerstvá – tělem netrávená, rudá krev), avšak pokud se hemoroidům nevěnujete, tak se postupně budou zvětšovat, budou vás bolet/pálit a v poslední fázi vám mohou pravidelně vyhřezávat z konečníku.

Hemoroidy rozlišujeme na vnitřní a vnější. Vnější najdete na zevním povrchu konečníku a vnitřní o trochu hlouběji.

obrázek hemoroidu
Autor: WikipedianProlificMikael Häggström

 

Jak vznikají hemoroidy?

Hemoroidy vznikají sedavým zaměstnáním, v těhotenství, při špatném stravování, když nemáte dostatek tekutin a vlákniny (problémy s vyprazdňováním), obezitou či dědičnými predispozicemi (tenkostěnné žíly). Při těchto stavech či událostech dochází při vyprazdňování k vyvíjení velkého tlaku na žíly v konečníku, z těch neodtéká krev a díky své plasticitě se pomalu roztahují.

Jak předcházet hemoroidům?

Prevence spočívá v změkčení stolice. Toho dosáhnete tak, že budete pít pravidelně dostatek vody a své jídlo obohatíte o ovoce a zeleninu, které obsahují vlákninu. Dále je potřeba se hýbat, čímž se kromě hubnutí u obézních osob, posiluje pánevní svalstvo a zlepšuje se prokrvení. V neposlední řadě je také nutné dbát na hygienu řitní oblasti.

Jak poznat hemoroidy?

Vnitřní hemoroidy

Poměrně spolehlivým příznakem je přítomnost čerstvé krve na povrchu stolice. U vnitřních hemoroidů necítíte při vyprazdňování žádnou bolest. Můžete však cítit svědění či pálení, které bývá znakem zánětu. V konečníku pak můžete na pohmat cítit výrůstek.

Pozor na to, že u vnitřního hemoroidu může dojít k tzv. trombóze vnitřního hemoroidu. To znamená, že dojde v hemoroidu k nahromadění sražené krve, což již začne dráždit nervy, které reagují na napětí ve střevní stěně. Výsledkem je křeč a nemožnost pohmatem vyšetřit hemoroid.

Vnější hemoroidy

Vnější poznáte podle toho, že v prostoru řitního otvoru uvidíte/ucítíte bouličky. Ty pokud prasknou, tak bolí a může zde dojít k zánětu.

Léčba hemoroidů

V prvopočátcích se hemoroidy léčí doma pomocí úpravy životosprávy (tekutiny, pohyb, vlákniny viz. prevence) a s pomocí různých mastí, sedacích koupelí z dubové kůry, čípků apod., které koupíte v lékárně. U lidí jsou je v oblibě používání tzv. sedacích polštářů (rektální polštář), které uvolňují tlak vyvíjený na hemoroidy.

U pacientů, kteří se nebojí jít k lékaři, se hemoroidy léčí pomocí drobných ambulantních zákroků, spočívající v odstranění hemoroidů pomocí tepla, mrazu, laseru, elektřiny, či podvázání. Poslední zmíněný zákrok patří mezi nejčastější. Odborně se mu říká elastická ligatura. Při té se gumičkou podváže hemoroid, který je následně uškrcen a po krátké době odpadá.

Článek vyjadřuje názor autora a není lékařským doporučením.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..