Jak se zbavit akné?

ŽenaTrápí se s ním téměř každý puberťák, ale ani po odeznění stavu dospívání problém pro mnoho lidí bohužel nekončí. Řeč je samozřejmě o akné, nevzhledných pupíncích, které mají tu drzost objevovat se na nejnevhodnějších místech obličeje v tu nejméně vítanou dobu. A co teprve, když se rozlezou i na dolní část krku, ramena a záda, to je obzvlášť v létě hodně nepříjemné. Ale nevzdávejte se. Boj s akné nebývá lehký a vyžaduje trpělivost, ale lze jej vyhrát.

Proč a jak vzniká akné?

Akné je zánětlivé onemocnění kůže, kdy se tvoří přebytek mazu v mazových žlázkách a přitom dochází k ucpávání otvorů v kůži, kterým tento maz za běžných okolností odchází ven. Tím se v podkoží vytvoří ideální podmínky pro množení bakterií a vznikne hnisavý vřídek. Akné může mít několik podob, od malých černých teček až po hluboké bolestivé vřídky, a také různé příčiny. Tou nejvýraznější příčinou je hormonální nerovnováha, právě proto je problémem téměř všech dospívajících dětí, u kterých bývá hormonální bouře na denním pořádku. Ze stejného důvodu se ale objevuje často i u žen před menstruací a v těhotenství. Kromě hormonů způsobuje, nebo spíše značně zhoršuje akné i nezdravý jídelníček s přemírou sladkostí, uzenin a fastfoodových jídel. Dalším podílejícím se faktorem je bezpochyby stres. K těm vnějším patří nedostatečná hygiena a neodličování kosmetických přípravků, ale také naopak časté mytí obličeje a jeho přílišné drhnutí. Akné se může objevit i jako reakce na některé hygienické a kosmetické prostředky a jejich složení, nadměrné slunění nebo chlorovanou vodu. I některé léky mohou vyvolávat tvorbu pupínků, zhorší-li se vám tedy pleť v době užívání nějakého léku, poraďte se o tom se svým lékařem.

Je akné nebezpečné?

Akné samo o sobě není nebezpečné, i když jde o velmi nepříjemný, otravný a někdy též bolestivý problém. Rizikem je vznik nevzhledných jizev po pupíncích, které mohou být i velmi výrazné a zůstanou tak již napořád. Jejich vznik omezíte především tím, že odoláte touze vymačkávat zanícené pupínky. Totiž tím, že budete mačkáním nehty trápit svou pleť, dosáhnete spíše opačného efektu, kdy se vám infekci podaří v podkoží rozšířit a zánět zhoršit, k tomu si navíc zaděláváte právě na nehezkou jizvičku.

Jak se nepříjemných pupínků zbavit?

Metod dnes již existuje více a záleží na tom, jak závažnou formou akné trpíte. Základem by měla být změna jídelníčku a životního stylu, což vám zajisté pomůže nejen s pletí. Přestaňte kouřit a omezte pití alkoholu, zařaďte do svého jídelníčku kysané mléčné výrobky, tofu, kozí sýr, celozrné pečivo místo toho bílého, vyhýbejte se mastným a tučným jídlům a také sladkostem. Podpořit čištění krve a tím celého těla můžete pravidelným každodenním pitím čaje z bylinek jako je smetánka lékařská, máta nebo kopřiva.

Na trhu je k dostání mnoho kosmetických přípravků proti akné v podobě pleťových vod, tinktur, tyčinek či mastí. Vyzkoušejte, co vám bude nejvíce vyhovovat a tím svou pleť ošetřujte. Nemyjte ji žádnými parfemovanými mýdly a nepoužívejte jinou kosmetiku než tu léčivou.

Chemický peeling je kosmetické ošetření pleti, které má za úkol otevřít póry a vyčistit je, díky tomu je i v boji proti akné účinným pomocníkem. Absolvovat ho mohou lidé v jakémkoliv věku.

Vyzkoušet můžete také laserovou terapii proti akné, která je neinvazivní, tedy nebolestivá a šetrná. Dochází při ní k výraznému zlepšení zdravotního stavu pokožky a používá se i u jiných kožních onemocnění.

Jestliže vám nezabírá žádná léčba a nebo je výsev akné rozsáhlý a úporný, je třeba navštívit lékaře dermatologa, který může po zvážení situace nasadit celkovou léčbu antiaknotiky. Ta kombinuje vnější léčebné prostředky s užíváním vnitřních léků. Tato léčba je dlouhodobá, ale je potřeba při ní vydržet a spolupracovat, aby se problém vyřešil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..