Jak se zbavit molů přírodními prostředky?

Jak se zbavit molů přírodními prostředky?

Mol sedící na rámu okna
Autor: Artotem

Nikdo si je nepřeje mít doma, bohužel se jejich návštěvě někdy nelze vyhnout. Můžeme si je přinést s nákupem nebo se k nám prostě vetřou třeba od sousedů. Nejjednodušší způsob, jak se jich zbavit, bývá zapojit do hry silné chemické preparáty na jejich vyhubení. Ovšem co když se chceme chemii vyhnout třeba kvůli malým dětem nebo domácím mazlíčkům v domácnosti? Jde to vůbec? Většinou ano, stačí vyzkoušet přírodní prostředky, které tito nezvaní hosté opravdu nemají rádi. Díky nim se k vám už nebudou chtít vrátit. Nejdříve je ale třeba si ujasnit, o kterého hosta vlastně jde.

Mol šatní

Mol šatní požírá s oblibou naše oblečení, daří se mu v tmavých nevětraných skříních, komodách či šatnách. Také krabice s uloženými svršky jsou pro ně skvělou hostinou. Nejvíce jim chutnají vlna, kůže a peří, při hladu však nepohrdnou ani lnem nebo bavlnou. V bezpečí je před nimi pouze oblečení ze syntetických materiálů. Mola šatního poznáme podle lesklých stříbrných až zlatých křídel. Jakmile náhodou zahlédnete kolem šatníku nebo v něm tyto malé motýlky, je potřeba vše přebrat a důkladně vyprat. Vyčistěte nejen napadený šatník, ale také prostor pod ním a pod kobercem, máte-li ho. Opětovnému návratu mola k vám domů zabráníte častým větráním úložných prostor a také rozmístěním aromatických odpuzovačů. Ty si vyrobíte jednoduše tak, že do látkového pytlíčku nasypete bylinky, které molům nevoní. Jsou jimi kromě známé levandule také sušená pomerančová kůra, pelyněk, rozmarýn, vratič či mařinka vonná. Moly také odpuzuje voňavé mýdlo mezi prádlem a vůně cedrového dřeva. Špalíčky cedru se dají do skříně a jednou za dva nebo tři měsíce se smirkovým papírem zdrsní, aby se opět uvolnila vůně.

Mol potravinový

Nejčastěji si ho doneseme domů v kontaminovaných potravinách, klidně se ale může i nastěhovat třeba stoupačkami nebo přiletět otevřeným oknem. Oproti molu šatnímu má na křídlech tmavé skvrnky, které ho odlišují. Těmto molům se daří především v mouce, ovesných vločkách, luštěninách, oříšcích, v sušeném ovoci a housenky si také rádi pochutnají na čokoládě nebo sušenkách. Jakmile zjistíte, že vaši spíž navštívili tito záškodníci, nezbývá vám než ji celou probrat a vše kontaminované vyházet. Pokud si nejste jisti, zda byla nějaká potravina napadena, a je vám líto ji vyhodit, dejte ji do sáčku a na několik dní ji umístěte do mrazáku. Po čtyřech až pěti dnech můžete s klidem zásoby vyndat, případná vajíčka byla zahubena. Než znovu umístíte své zásoby do spíže, důkladně vysajte a vymyjte každičký koutek a škvíru. Potraviny uchovávejte nejlépe v neprodyšně uzavřených nádobách a nepřehánějte to se zásobami. Levandule nechává tyto moly v pohodě, zato nemají rádi vůni mateřídoušky a také se jim hodně nelíbí bobkový list. Sama jsem po dlouhém boji s nimi rozmístila do všech polic spíže bobkové listy, které pravidelně měním za čerstvé, a od té doby se moli neobjevili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..