Jak vyčistit a zbavit se vodního kámene?

Jak vyčistit a zbavit se vodního kámene?

vodni-kamen-kalcifikace-koupelna-baterie-voda-1-250pxVodní kámen asi každý z vás zná. Je to tvrdá bílá vrstva, zpravidla uhličitanu vápenatého, na které se díky jejímu nerovnému povrchu usazují nečistoty.

Nejvíce vodního kamene obsahuje tzv. tvrdá voda, která je bohatá na různé minerální látky. Tvrdou vodu poznáte kromě neustále špinavého záchodu, nebo všudypřítomného bílého povlaku, na všem co přišlo do kontaktu s vodou, také třeba tak, že se na povrchu čaje objevuje ošklivá skvrna. Tu lze nejvíce vidět na černém čaji, kde je opravdu silně vidět a značně kazí dobrý dojem z nápoje. V horších případech tvrdá voda může rozbít pračku, ucpat trubky apod.

Jak vyčistit vodní kámen?

Vodního kamene se lze zbavit fyzickým očištěním povrchu, což je v mnoha případech nežádoucí způsob, protože se okolí kamene minimálně poškrábe. Nicméně, pokud je vrstva kamene tlustá, můžete jí v určitých případech prsty, nebo nějak jemně, setřít. Někdy je to nejjednodušší.

Pokud vrstva vodního kamene není moc tlustá, můžete se ho zbavit tak, že na něj nanesete cokoliv co obsahuje kyselinu citrónovou, kyselinu octovou nebo chlorovodíkovou.

Pokud doma máte ocet, naneste ho na vodní kámen a nechte působit. Po nějaké chvíli zjistíte, že kámen povolil. Není to však moc voňavá práce. Každopádně pokud potřebujete vyčistit varnou konvici od vodního kamene, je ocet právě tím nejlepším způsobem, jak se ho zbavit. Proč? Protože nám ocet v běžných koncentracích neublíží, zatím co zbytky jiné chemie mohou.

Kyselina citrónová obsažená v citrónu se také dá použít, pokud po ruce nemáte nějakou lepší chemikálii. Bohužel mačkat citróny na vodní kámen je nepraktické a drahé.

Kyselinu chlorovodíkovou najdete nejčastěji v dezinfekčních přípravcích. Při jejich používání si dejte pozor na poleptání. Kyselina chlorovodíková je poměrně agresivní k lidskému tělu.

Pozor na to, že běžné dezinfekční přípravky moc vodního kamene neodstraní, protože po nanesení rychle stečou. Pokud si tedy budete kupovat dezinfekční přípravek nebo rovnou přípravek na odstranění vodního kamene, vyžadujte, aby byl velmi hustý. Jedině tak zajistíte jeho přilnutí na povrchu vodního kamene a jeho důkladného rozpuštění.

Nejlepší na vodní kámen je tedy použití hustého přípravku na vodní kámen, který nechte působit cca 10-15 minut. Dnes se dají již zcela běžně takové přípravky koupit v obchodě.

Na čištění povrchů, které jsou jen jemně zanesené, lze použít přípravky s obsahem kyseliny citrónové, které se dají opět běžně koupit a které nejsou drahé.

Jak se zbavit vodního kamene?

Vodního kamene se dá zbavit jen velmi obtížně a ještě ne zcela. Vodu na pití doporučujeme filtrovat přes vodní filtry – filtrační konvice, v kterých se po nějaké době mění uhlíkové filtry. Značkové filtrační konvice jsou však drahé. Zkuste nejdříve nějakou levnější variantu a uvidíte, jestli vám bude vyhovovat.

Pračku před vodním kamenem lze nejjednodušeji ochránit pomocí chemických přípravků, které se přidávají k pracímu prášku.

Pokud chcete filtrovat vodu ještě než vyteče z kohoutku, pak si připravte deset – dvacet tisíc korun. Na hlavní přívod vody se dají připojit velké filtry, které vodu budou filtrovat obdobně jako to dělá filtrační konvice. Nebo můžete využít magnetické změkčovače vody, které rozbíjí vápenaté částečky na menší, čímž se znesnadňuje vytváření vodního kamene. Dnes existují také galvanické způsoby úpravy vody, kdy za působení slabé elektřiny (U < 1V) dochází k polarizaci molekul protékající vody. Následně dochází k jevu, při kterém soli vápníku, hořčíku a železa v podobě uhličitanů, síranů a chloridů, disociují na hydroxidy. Tím je kationtům zabráněno vytvářet krystalické nánosy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..