Síťová kartaMAC adresa je „unikátní“ kód, který začíná kódem výrobce síťového prvku. Díky MAC adresám lze téměř jednoznačně identifikovat konkrétní počítač, tedy za předpokladu, že jste si nezměnili MAC adresu. A jak vlastně lze MAC adresu zjistit? Velmi jednoduše.

Jak zjistit MAC adresu?

Nebudeme chodit kolem horké kaše a ukážeme si nejjednodušší postup k zjištění MAC adresy jak na Windows, tak i Linuxu. Samozřejmě, že existují další způsoby jak MAC adresu zjistit, ale jsou zbytečně komplikované.

Ve Windows se to udělá následovně:

  • zmáčkněte Ctrl+R
  • napište cmd a zmáčkněte Enter
  • nakonec napište ipconfig /all
  • ve výpisu si najděte svou síťovou kartu a pak už jen položku Fyzická adresa.

Pokud chcete zjistit MAC adresu počítače ve vaší lokální síti, tak to se dělá opět v příkazové řádce, tentokrát pomocí příkazu arp -a, který vypíše směrovací tabulku vašeho počítače i s MAC adresami. Pokud tam nějaké PC nevidíte, tak ho třeba pingněte (ping IP_ADRESA_PC) a tabulku opět překontrolujte.

Postup v Linuxu

V linuxu si pusťte terminál (Konsole), přihlašte se jako root (příkaz su) a zadejte příkaz ifconfig. Ve výpisu pak hledejte položku HWadr. Pokud nemůžete se nemůžete přihlásit jako root, tak použijte příkaz sudo ifconfig.

WiFi a ověřování pomocí MAC adresy

Pokud pro povolování přístupu k bezdrátové síti používáte seznam MAC adres, tak věřte, že to nemá žádný smysl. Proč? Protože MAC adresu jakéhokoliv počítače zjistíte prostě a jednoduše sledováním síťového provozu. Pokud si vás tedy vezme na paškál nějaký záškodník, tak jeho práci prodloužíte maximálně o pár minut, nebo hodin, než začne autorizovaný počítač, nebo mobil komunikující přes WiFi, vysílat. Lepší je používat pro autentizaci WiFi silná hesla, které se špatně dohledávají pomocí slovníků a samozřejmě používat nejsilnější autentizační techniky. A úplně nejlepší je ještě samotný provoz v síti šifrovat, třeba pomocí VPNky.