Jak zvýšit hladinu testosteronu?

svalyTestosteron je pro muže velmi důležitý steroidní hormon, který má na mužské tělo velký vliv. Testosteron totiž ovlivňuje jak fyzickou stavbu mužského těla, tak i chování. Muži mající dostatek testosteronu jsou mnohem dominantnější, sebejistější, dravější a v neposlední řadě bez zábran. Mužům s dostatkem testosteronu lépe porostou svaly, budou se lépe regenerovat, budou sexuálně aktivnější a nebude se jim v těle ukládat tolik tuku. Z toho důvodu je často testosteron zneužíván mezi sportovci. Protože dopad testosteronu na mužské tělo není jen pozitivní, tak je potřeba zmínit jeho vedlejší účinky. Ty rozhodně není dobré zanedbávat, i když muži napumpovanému testosteronem (dále jen TE) to nejspíše bude úplně jedno. Mezi vedlejší účinky patří mastná pokožka, vypadávání vlasů, zvýšené riziko rakoviny, růst prsou, onemocnění srdce a cév aj.

Článek vyjadřuje názor autora a není lékařskou radou.

Jak si tedy zvýšit hladinu testosteronu?

Předně, pokud máte nějaký zdravotní problém, který vyústil v nedostatek testosteronu, pak navštivte svého lékaře, který vám může předepsat TE v podobě tablet, nebo injekcí. Pokud jste zdravý muž, který si chce zvednout hladinu TE přirozenou cestou, pak pro vás máme připraveno několik zajímavých rad.

Chcete-li míst dostatek TE, pak musíte omezit konzumaci alkoholu na absolutní minimum. Alkohol výrazně snižuje hladinu TE a naopak zvyšuje hladinu estrogenu, který následně vede ke gynekomastii, tedy k ukládání tuku do prsou. Samozřejmě jednou za čas sklenka vína či piva neuškodí.

Hýbejte se! Pohyb pomáhá ke zlepšení jak vaší fyzické stránky, tak i té psychické. Mimo to cvičením podporujete hypofýzu ve zvýšení produkce TE. Dejte si však pozor na přetrénování, které vám k ničemu nepomůže.

Odpočívejte a vyhýbejte se stresu. Vím, že se to snadno řekne, avšak alespoň se o to v co největší míře snažte.

Doplňte do jídelníčku zinek, vitamín D3 a draslík. Zinek je pro tělo nesmírně důležitý stopový prvek, který je v potravě poměrně hojně zastoupen, a který má vliv na produkci pohlavních hormonů. Vitamín D3, kterého má naše populace velmi málo, má také značný vliv na produkci TE. Při zvyšování TE v krvi dochází ke zvýšené tvorbě bílkovin a přechodu draslíku do buněk. Ten je pak následně potřeba doplnit. Mimo draslík se také doporučuje doplňovat omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny.

Zinek, vitamín D3 a draslík můžete doplnit pomocí suplementů, které si můžete zakoupit v lékárně, případně prozkoumat přípravky pro doplnění TE. Ideální je doplňovat chybějící látky přírodním způsobem, tedy změnou stravovacích návyků.

Jak přirozenou cestou doplnit chybějící látky?

Vitamín D3 doplníte nejsnáze opalováním na sluníčku, které v zimních měsících můžete nahradit opalováním v soláriu.

Zinek najdete například v banánech, v avokádu, ve fících, v brokolici, ve špenátu, v květáku, v mandlích,  v tvrdých sýrech, v rybách nebo v celozrnných produktech. Skvělým zdrojem zinku jsou pak ovesné vločky. Pouhých dvacet gramů vloček obsahuje doporučenou denní dávku zinku.

Nejvíce draslíku najdete v tresce, banánu, v tvarohu, v bramborech, v řepě, ve fazolích a dalších potravinách.

Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny nejlépe doplníte pomocí tučných ryb. Nezanedbatelné množství též najdete v ořechách, v řepce, nebo slunečnicovém semínku.

Jako univerzální zdroj všech důležitých látek lze považovat vejce, které můžete konzumovat v libovolném stavu (syrové, vařené, smažené). Skutečně, vejce jsou tím nejlepším zdrojem vitamínů, minerálů a bílkovin. Pokud nevěříte přečte si zajímavý informační dokument od Sdružení českých spotřebitelů s názvem Jak poznáme kvalitu – Vejce, v kterém se dočtete mnoho zajímavých informací o vejcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..