Může nepodnikatel vystavit fakturu?

Podnikatel po vás jako nepodnikateli chce vystavit fakturu. Je to možné i když nemáte IČO?

Faktura od nepodnikatele

Ano, je to možné. Zákon slovo faktura nezná a tak vystavit fakturu může kdokoliv. Pro podnikatele takový doklad bude sloužit jako podklad pro platbu. Místo IČO zde uvedete své rodné číslo. Na faktuře nesmí být nic o daních (DPH) a nesmí zde být uvedeno, že se jedná o daňový doklad, protože tomu tak není.

Prostě na fakturu napíšete své jméno, rodné číslo, vaší adresu, za co peníze fakturujete, a finanční částku (čistá – konečná suma), účet na který se mají peníze zaslat, případně variabilní symbol, pokud jej používáte. Nic víc. 

„Faktura“ pro nepodnikatele je jen jiný způsob, jak si říci o peníze.

Citát z emailové komunikace se specialistkou na daně pracující na ministerstvu financí:

„Pokud osoba povinná k dani (neplátce DPH) vystaví při prodeji zboží nebo poskytnutí služby doklad, nejedná se daňový doklad ve smyslu § 26 zákona o DPH, a tedy ani o zjednodušený daňový doklad dle § 30 a § 30a zákona o DPH. V daném případě se jedná o stvrzenku či účtenku, která je zjednodušenému daňovému dokladu pouze podobná s tím, že neobsahuje některé náležitosti zjednodušeného daňového dokladu (např. daňové identifikační číslo osoby, která plnění uskutečňuje, základ daně, sazbu daně, výši daně apod.).  Daňový doklad je osoba povinná k dani povinna vystavit pouze v případech vymezených v ustanovení § 28 odst. 2 zákona o DPH. „

Na vaše otázky odpovíme. Nebojte se zeptat.