Android: nedostatek místa v uložišti

Android: nedostatek místa v uložišti

Mobil s Androidem od LGAndroid je na jednu stranu dobrý operační systém pro mobilní telefony, ale na druhou stranu má spoustu hloupých nedostatků. Tím prvním a asi největším problémem je problém s úložným prostorem, protože bez rootnutí systému není žádný způsob, jak donutit mobil programy, které někdy mohou být i několik desítek MB velké, ukládat na SD kartu. Takže, to co je, například na mobilech s Windows normální a přirozené, je na Androidu velký problém. Mimochodem dovolím si odbočku. Mobily s Windows mají mnohem více zajímavých vlastností, které se na Androidí telefony musí násilím doinstalovávat. No nicméně, nás zajímá aktuálně jak si poradit s nedostatkem místa v uložišti, tak se na to pojďme podívat.

Nesmyslně nastavený systém

Velký problém Androidu je v tom, že má nevhodně nastavený parametr při kterém již začíná naříkat na nedostatek místa, i když máte třeba 200 MB volného místa, což bohatě stačí pro pár běžných aplikací. S tímto se sice dá vypořádat, ale budete potřebovat nejprve rootnout systém. Další problém je v tom, že od výrobce je v systému nainstalováno často i několik nesmyslných aplikací, které nikoho nezajímají a co je horší nejdou normální cestou odinstalovat.

Co tedy s nedostatkem místa?

1) Rootnutí systému. Po rootnutí můžete nainstalovat do mobilu šikovnou aplikaci AppToSD, což je prográmek, který všechny instalace bude nahrávat na SD kartu, která má přeci jen větší kapacitu, než interní paměť. Problém je v tom, že rootnutí systému není tak úplně snadné a nedoporučujeme vám ho dělat, pokud nevíte co děláte. Totiž většina rootkitů, a to především tzv. one button aplikace sice systém rootnou, ale zároveň ho i zavirují a to byste přeci nechtěli. Navíc, ne pro každou verzi mobilu, či tabletu nějaký rootkit je. Například, sehnat rootkit pro produkty Prestigio je velký problém. Jde to sice i tak řešit, třeba přes jiný image systému, ale je to něco za něco. Po instalaci pak třeba přestane fungovat bluetooth apod.

2) Jako další řešení se jeví obnovení do továrního nastavení. V tomto případě se smaže většina dat. Bohužel k úplnému vyčištění to nestačí, za což je Android po právu kritizován. Nicméně, může to pomoci. Pokud vám nevadí přeinstalace, pak proč ne.

3) Dalším méně drastickým krokem je promazání dat aplikací. V nastavení si najděte aplikace, nechte si je seřadit podle velikosti. Jednotlivě si je rozklikněte a dejte smazat data. Pozor na to, že takto defakto restartujete aplikace do výchozího nastavení, takže pokud si nepamatujete hesla, budete mít možná problém. Nicméně určitě promažte třeba Novinky, iDnes aj. žrouty místa, které se o odstranění balastu moc nezajímají.

4) Dalším krokem může být promazání aplikací, které nepoužíváte. Těch budete mít v zařízení určitě docela dost. Chcete-li ušetřit opravdu dost místa a mít rychlejší zařízení, pak smažte největší žrouty jako je Facebook, Twitter a jim podobné. Praxe ukázala, že Facebook je úplně nejhorší.

5) Dále tu máme koupi větší SD karty. Někdy dojde místo i na ní a protože je problém z ní ručně promazat balast, musíte si pořídit větší SD kartu. Pozor na limity vašeho zařízení. Ne každý tablet či mobil zvládne více jak 32 nebo 64 GB. A jak se mění? jednoduše, prostě natvrdo překopírujete data ze staré SD karty na novou. Dle rychlosti a kapacity staré karty to může trvat několik minut, možná i pár hodin. Každopádně to jde. Android, což je upravený Linux, na SD kartách používá souborový systém FAT a jeho moderní modifikace, takže s překopírováním v počítači či notebooku nebudete mít problém. Mimochodem, smažte si z mobilu staré fotografie. Dnešní mobily fotí ve velkém rozlišení a jsou tak docela náročné na kapacitu SD karty. To samé platí i o videích. Nahrajte si je do počítače, nebo do nějakého alba na internetu a v mobilu si nechte jen to nejdůležitější. Také se podívejte do interní paměti, určitě tam pár starých zbytečných fotografií najdete ještě z doby, kdy jste neměli zapnutí ukládání fotografií na SD kartu.

6) Jako poslední možnost, která je finančně nejnáročnější, je koupě nového výkonnějšího mobilu či tabletu. Například s mobily řady Z od firmy Sony nebudete mít žádné problémy s nedostatkem místa v mobilu, protože mají velkou vnitřní paměť. Zkusit můžete také často v médiích neoprávněně osočované mobily s Windows. Autor článku má jeden takový mobil a nemůže si ho vynachválit. Je to opravdu skvělý operační systém, který nemá hloupé problémy jako má Android. Dokonce se ani nerootují, či jinak upravují, protože je to zcela zbytečné.

Dotazy se nebojte psát do komentářů. Na všechny se pokusíme reagovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..