Angína – příznaky a léčba

LékařkaAngínu zná a zažil asi každý člověk, patří totiž mezi časté nemoci. Především v dětském kolektivu se šíří velmi dobře a není jen otázkou chladných zimních dnů, i když v nich je náš organizmus nejvíce oslabený a k nemoci náchylný. I když je angína nemoc nepříjemná, je dobře léčitelná. Není však dobré ji přecházet, může to mít i závažné důsledky. Jaké jsou její příznaky a kdy tedy zajít k lékaři?

Původce onemocnění

Angína může mít bakteriální, virový i mykotický původ. Nejčastější je právě ten bakteriální, který je také nejlépe léčitelný pomocí antibiotik. Za nemocí v drtivé většině stojí bakterie streptokoků nebo stafylokoků, které způsobí akutní zánět krčních mandlí. Infekce se šíří kapénkami a původní nosič bacilu ani nemusí být sám nemocen, pokud má silnou imunitu. Inkubační doba onemocnění je jeden až tři dny od nakažení.

Příznaky angíny

Typickým příznakem je bolest a škrábání v krku, obtížné a bolestivé polykání, kašel, nateklé krční mandle a zvětšené mízní uzliny na krku, zarudnutí jazyka a patra, bílý povlak na jazyku a čepy (bílé tečky) na mandlích. Onemocnění se také projevuje zvýšenou únavou, horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, uší a celého těla, ucpáním nosu a výtokem z něj, často také nevolností a zvracením.

Léčba angíny

V první řadě je třeba navštívit lékaře, který pomocí pohledu do krku a stěru z něj zjistí, zda jde opravdu o angínu a kterým typem bakterií byla způsobena. Podle toho nasadí vhodná antibiotika a k nim i léky proti horečce a bolestem. Důležité je tato antibiotika dobrat všechna, i když již ustoupí projevy nemoci. Proti bolestem v krku pomáhá také kloktání přírodních roztoků, které vám doporučí v lékárně. Doporučovaný je i Priessnitzův obklad, kdy si kolem krku omotáte studený mokrý obklad přikrytý igelitem a suchým ručníkem a necháte ho působit několikrát za den vždy třicet minut. Jako přírodní antibiotikum v boji proti angíně pomáhá lichořeřišnice větší, která má silné protizánětlivé účinky.

Přecházení angíny je nebezpečné

Přestože jde v podstatě o snadno zvládnutelné onemocnění, neměla by se angína v žádném případě přecházet. Také její léčbu je třeba dokončit podle pokynů lékaře. Neléčená angína sice nejspíš sama přejde, ovšem může se za nějaký čas projevit revmatickou horečkou, která postihuje klouby a srdce. Přechozená angína může také znamenat postižení ledvin, které obzvlášť u dětí může vést až k jejich selhání.

Silná imunita jako prevence

V případě angíny neexistuje žádná stoprocentně účinná prevence například v podobě očkování. Jediným způsobem, jak se angíně vyhnout, je co největší posilování vlastní imunity. To znamená zdravý a vyvážený jídelníček, dostatek pohybu i odpočinku, správný pitný režim a vyhýbání se situacím, které imunitu oslabují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..