Co je hipoterapie a jak pomáhá?

Co je hipoterapie a jak pomáhá?

kone
Lince: CC BY 2.0 Autor: Kathleen Tyler Conklin

Hipoterapie je jednou z alternativních metod, kterými je možné dosáhnout pokroků ve zdravotním stavu dětí i dospělých pacientů postižených nejčastěji neurologickými a ortopedickými onemocněními. Jedná se o jednu z variant nadřazené hiporehabilitace, která kromě ní zahrnuje ještě několik možností využití kontaktu koně a nemocného člověka k zlepšení jeho zdravotního stavu. Správná terapie probíhá vždy na speciálně vycvičeném koni a pod dohledem fyzioterapeuta se specializací na hipoterapii.

Jak hipoterapie funguje?

Princip chůze koně je prakticky stejný jako u člověka, vychází z podobného pohybového stereotypu. Právě přenosem pohybových impulzů vyvolaných chůzí koně dochází ke stimulaci mozku člověka na jeho hřbetě. Centrální nervový systém přijímá, zpracovává a vysílá signály, které vedou k reakcím na tento pohyb a snaze o držení rovnováhy. Tyto signály běžně mozek zpracovává při obyčejné lidské chůzi, ale kvůli postižení je toto nemožné. Mozek se tím vlastně učí správným reakcím těla. Stejně tak toto funguje i při následcích úrazů či nemocí, kdy nervová soustava na tuto svou funkci „zapomíná“. To ale není jediný pozitivní účinek. Velkou roli hraje také pozitivní vliv na psychiku pacienta, pro kterého je kontakt s koněm téměř vždy příjemným zážitkem. Dobře působí také venkovní prostředí, které je obzvlášť pro pacienty trávící mnoho času po nemocnicích vítanou změnou k lepšímu.

Pro koho je tato terapie vhodná?

Hipoterapie dosahuje dobrých výsledků u lidí s neurologickými onemocněními, jako je například dětská mozková obrna, roztroušená skleróza a další degenerativní nervová onemocnění. S úspěchem se používá také u ortopedických nemocí jako třeba u skoliózy, svalové dysbalance a podobně. Ale výjimkou nejsou ani pacienti s interními onemocněními, jako jsou kardiovaskulární choroby, astma či obezita.

Co vše může hipoterapie zlepšit?

Při správně vedené terapii se může výrazně zlepšit koordinace pohybu pacienta, jeho držení rovnováhy, upravit pohybová symetrie a naopak narušit patologické stereotypy. Hipoterapie má vliv na normalizaci svalového napětí a působí stimulačně na tvorbu měkkých i tvrdých tkání těla. Posiluje také kardiovaskulární systém a dýchací svalstvo. Míra úspěšnosti ale samozřejmě záleží na konkrétním pacientovi a vážnosti jeho postižení.

Kdo může provádět tuto terapii?

K tomu, aby hipoterapie byla opravdu účinná a nemocnému člověku prospěla, je třeba obrátit se na vhodné terapeutické středisko. Hipoterapii by v každém případě měl indikovat lékař, který zná nejlépe potřeby a možnosti svého pacienta. Samotnou lekci pak vede vždy fyzioterapeut nebo ergoterapeut se Specializačním kurzem hiporehabilitace. Ten pacientovi vybere vhodného koně, určí délku terapie i její průběh, tedy polohu pacienta na koni, tempo a délku kroků koně a podobně. Někdy má k dispozici ještě asistenta. Koně při této lekci musí vést vždy proškolený vodič, říká se mu také hipolog. I kůň musí být speciálně vycvičený a musí mít složenou Specializační zkoušku pro koně a pony zařazené do hiporehabilitace.

Hipoterapie je jedním ze směrů léčby, který má velmi pozitivní dopad na zdraví pacientů. Je ale potřeba pečlivě volit, kam se pro pomoc obrátíte. Seznam středisek a provozovatelů hipoterapie s příslušným vzděláním a licencí najdete na stránkách neziskového sdružení Česká rehabilitační společnost www.hiporehabilitace-cr.com.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..