Co je separační úzkost psa a jak se s ní vypořádat?

Co je separační úzkost psa a jak se s ní vypořádat?

pejsekPsi jsou velmi společenští tvorové, kteří nejsou rádi o samotě. Tak jsem si je prostě selekcí a křížením vychovali. Místo původního a zajisté velmi divokého vlkovitého předka psů [1, 2], je tu dnes s námi náš věrný kamarád „moderní pes“. A vzhledem k tomu, že většina z nás nemá možnost být neustále se svým psem, dochází k tomu, že se u psů začíná již poměrně brzy objevovat separační úzkost – stres/strach ze samoty. Pokud k ní dojde, máte docela velký problém. Takový pes, který o samotě nevydrží sám, pak dokáže v závislosti na svém temperamentu různě dlouho štěkat, nebo nejrůznějšími způsoby demolovat byt.

Základ je prevence

Vždy říkám, že psi jsou jako lidi. Jeden je flegmatik, druhý cholerik apod. Podle toho je potřeba s každým psem zacházet. Uklidnit totiž neurotického psa je mnohem složitější, než zvládnout flegmatika, kterého jen tak něco nerozhází. Každopádně, bez ohledu na temperament psa, je základem postupné zvykání na samotu. Když si tedy domů přivedete štěně, nebo nového psa, tak je potřeba ho postupně naučit být o samotě. Nejprve pár minut, pak hodinu, dvě a tak dále (odchody do vedlejší místnosti, fiktivní odchody z bytu aj.). Zvykání na samotu neuspěchejte, trvá to prostě nějako dobu, než si pes zvykne. Hlavně ho při návratu nesmíte nijak extra nevítat. Je totiž potřeba brát příchod páníčka jako samozřejmost. Na tuto prevenci separační úzkosti je nutné si vyhradit několik týdnů a být trpělivý. Pokud si pejsek zvykne, máte vyhráno. Pokud ne, budete mít docela o zábavu postaráno. Počínaje naštvanými sousedy, konče třeba poškrábanou zdí nebo okousaným nábytkem. A pamatujte, že je potřeba se vyvarovat bití psa po návratu domů. Pes nechápe, že poškrábaná zeď vám vadí, protože psi vinu necítí [3, 4]. Bitím docílíte pouze toho, že si jej pes spojí s vaším návratem a bude ještě více vystresovaný.

Co zkusit dál?

  • Pro klidnější odchod je dobré psa nějak zabavit. Něco dobrého na mlsání dokáže alespoň na chvíli odvést pozornost od páníčka.
  • Často se doporučuje nechat psovi doma nějaké hračky, které pomohou s krácením dlouhé chvíle. Určitě vyzkoušejte plnící hračky, což jsou takové psí hlavolamy, které ukrývají dobrůtky.
  • Na neklidného psa můžete zkusit použít feromony, které mohou psi zklidnit.
  • Nabízí se také využívání psích školek, jsou-li dostupné. Máte-li možnost psa dát k někomu na dobu co jste pryč, využijte toho.
  • Je-li váš pes opravdu nezvládnutelný, nastupuje odborná léčba pomocí medikamentů tlumících strach a úzkost. Nejprve se pes musí zklidnit (cca 2 měsíce nesmí být sám) a pak se nasazují léky. Souběžně s tím se pes učí, jak nereagovat na váš odchod.
  • Pokud vám pes demoluje byt, doporučuje se mu pořídit přepravní klec, na kterou si však nejprve musí pomalinku zvykat. A pokud jí budete používat, tak jen maximálně 2 hodiny v kuse, déle rozhodně ne.

V krajních případech, když jste z domu dlouho pryč a váš pes má problémy se samotou, zvažte, jestli není dobré dát psa někomu kdo je pořád doma (důchodci aj.). Vy, váš pes i vaše okolí si zajisté velmi uleví od neustálého stresu.

Máte-li nějaké nápady či poznatky v této oblasti, podělte se o ně s ostatními v komentářích pod článkem.

Zdroj:

1 – http://www.stoplusjednicka.cz/zahada-vyhynuleho-predka-psu-psi-nejsou-vlcimi-potomky
2 – https://en.wikipedia.org/wiki/Origin_of_the_domestic_dog
3 – http://www.minbreak.com/news/interesting-facts-about-your-dog
4 – http://blogs.scientificamerican.com/thoughtful-animal/do-dogs-feel-guilty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..