Co je slackline?

Co je slackline?

slacklineVelmi moderním sportem a oblíbenou adrenalinovou zábavou poslední doby se stal skackline. Někomu připomíná chození po laně, od něj se však poměrně liší. Slackline je speciální popruh široký zhruba 2 – 5 cm upnutý mezi dvěma body (například stromy v parku – častá podívaná i v mnoha českých městech). Na rozdíl od provazochodeckého lana zůstává „lajna“ pružná. Ostatně je to obsaženo i v názvu, slack znamená v angličtině povolený, nenapnutý. Základem tohoto sportu je balancování a přecházení lajny, zkušení chodci pak předvádějí i různé triky jako třeba dřepy, otočky a skoky.

Historie slackline

Původ tohoto sportu se datuje do 70. let minulého století a vznikl díky dlouhé chvíli horolezců v Yosemitském parku. Ti si nudné čekání před výstupem krátili přecházením řetězů lemujících tamní parkoviště. Postupně se tato zábava rozšířila a vyvinuly se speciální popruhy a další výbava, která umožnila podobné chození prakticky kdekoliv. V Česku byl slackline také nejdříve záležitostí horolezců, kteří čekali pod skalami. Až zhruba v posledním desetiletí se i u nás ze slackline stává čím dál více populární záležitost. V roce 2008 proběhl první ročník Českého poháru ve slackline a od té doby každoročně roste počet příznivců tohoto sportu. Několik českých slacklinerů se řadí ke světové špičce.

Pro koho je slackline určený?

Slackline může vyzkoušet prakticky každý, není potřeba velká síla ani výdrž. Hlavní je umět udržet rovnováhu a mít velkou trpělivost, aby to člověk nevzdal dříve, než se mu podaří se na lajnu vůbec dostat. Pro začátečníka je ideální popruh v délce 10 – 15 metrů. Ze začátku je dobré napnout jej jen kousek nad zemí, maximálně do 50 centimetrů, aby pády tolik nebolely. Nejprve je potřeba se naučit na lajnu postavit a poté se teprve pustit do prvních krůčků.

Typy slackline

Lajny se dělí na více typů podle své délky, výšky a také umístění. V každé kategorii vznikají každou chvíli nové a nové rekordy, jak se odvážlivci pokoušejí překonat do té doby nemožné.

Lowline (trickline)

Popruh je umístěn v malé výšce do 2 metrů. Začátečníci se na něm učí chodit, zkušení přidávají různé triky.

Midline

Výška napnutí lajny je 2 – 10 metrů. Takto vysoko se chodci už poutají do sedacího úvazku a jsou jištěni bezpečnostním lanem. Najdou se ale i dobrodruzi, kteří i v této výšce chodí bez jištění.

Highline

Slackline ve velké výšce, popruhy jsou někdy napnuté až v extrémních výškách několika stovek metrů. Zatím nejvyšší highline byla natažena v Norsku v roce 2006 nad skalní průrvou hlubokou přes 1 000 metrů.

Longline

Popruh delší než 30 metrů, může mít ale i hodně přes sto metrů. Rekord s nejdelší slackline činí momentálně 380 metrů. Často se snaží slacklineři také spojit přecházení ve velké výšce s extrémní délkou lajny.

Waterline

Lajna je natažená nad vodní hladinou, může mít různou délku. Záludné jsou především rozptylující odlesky vodní hladiny.

Industrialline (Ninjaline)

Popruh se napne mezi dvěma stavbami (mosty, budovami, atd.). Často jde o ilegální činnost, proto je používaný i název ninjaline.

Triky na slackline

Existuje několik desítek triků, které se dají na lajně provádět, a stále vznikají nové. Provádí se při nástupu na lajnu (ze sedu, dřepu, s výmykem) a při pohybu po ní. Mohou být statické (různé sedy, lehy, dřepy, kleky) nebo dynamické (skoky, otočky, salta). Dělí se od nejjednodušších až po ty nejnáročnější, které zatím zvládlo jen několik lidí na světě (například složitá salta s dopadem na lajnu).

Slackline je stále oblíbenější po celém světě. Přidat se k fanouškům této zábavy může opravdu téměř každý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..