Co je to kryoterapie?

Co je to kryoterapie?

kryoterapieVětšina z nás nemá zimu a mráz příliš v lásce. Přesto jsou situace, kdy právě mráz dokáže velmi prospět našemu zdraví. Na tom je založena i kryoterapie, léčba pobytem v hlubokém mrazu. Přečtěte si, jak taková léčba vypadá a s čím vám může pomoci.

Co je kryoterapie a jak působí?

Jednoduše se dá říci, že je to léčebná metoda, při které je lidské tělo krátkodobě vystaveno extrémnímu chladu až -150°C. Rozlišuje se lokální a celková kryoterapie. U té lokální je mrazu vystavena pouze malá část těla, u celkové je to celé tělo člověka ve speciální kryokomoře (též polárium). K vyššímu zájmu o využívání této metody došlo na přelomu 20. a 21. století a dnes je kryoterapie poměrně rozšířenou možností léčby. Cílem kryoterapie je vyvolat celkovou obrannou reakci organizmu. Díky této fyziologické reakci na chlad se aktivuje imunitní systém a další ochranné mechanizmy těla.

S čím kryoterapie pomůže?

Dobré účinky má tato metoda při chronických zánětlivých onemocněních zad a kloubů, degenerativních kloubních onemocněních a dalších potížích s pohybovým aparátem včetně poúrazových stavů, zánětlivých onemocněních měkkých tkání, různých kožních problémech včetně lupénky, autoimunitních onemocněních a poruchách imunity, při roztroušené skleróze, migréně, chronických potížích s dýchacím systémem, senné rýmě, astmatu a dalších nemocech. Pomáhá také při psychických potížích jako jsou deprese, chronický únavový syndrom a podobně. Používá se ale i jako dobrá prevence pro posílení imunity nebo způsob zvyšování výkonnosti u aktivních sportovců.

Jak kryoterapie probíhá?

V první řadě je třeba se převléci do vhodného oděvu, kterým jsou nejlépe trenýrky a tričko z bavlněného materiálu. Důležité jsou také teplé ponožky, rukavice, čelenka na uši a rouška. Vše musí být rozhodně suché a je potřeba si i otřít případná vlhká místa na těle. Nutné je sundat si všechny šperky a kovové předměty z těla. Samotný pobyt v kryokomoře trvá 1-3 minuty. Extrémně nízká teplota až kolem -150°C způsobí, že se prakticky okamžitě „uspí“ nervová zakončení v kůži a tak člověk nepociťuje bolestivé působení chladu, jak tomu bývá při běžném mrazu. V komoře je potřeba nestát na místě, ale pomalu se procházet. Po skončení chladové terapie následuje rozcvičení a zahřátí, kdy se uvolní stažené cévy a organizmus se vybudí k činnosti.

Kryoterapie dokáže posílit organizmus, dodat fyzickou odolnost a také povzbudit psychiku člověka, proto si získává čím dál větší oblibu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..