Co je úpal, úžeh, jaký je mezi nimi rozdíl a jak je léčit?

Co je úpal, úžeh, jaký je mezi nimi rozdíl a jak je léčit?

Opalující se ženy na plážiV letních měsících, kdy slunce pálí a teploty se šplhají hodně vysoko, hrozí dvě nebezpečí, která s tímto přímo souvisí. Jsou jimi úžeh a úpal, dva zdravotní problémy, které si lidé často pletou. Co je tedy úpal a co úžeh a jak proti nim bojovat?

Když je tepla až moc

Naše tělo si umí poradit s výkyvy teploty díky termoregulaci, ovšem ani ta není všemocná. Když je okolní teplota příliš vysoká nebo prudce svítí slunce, poměrně snadno může dojít k poruše této termoregulace a poškození organizmu. Nejvíce jsou ohroženi kojenci, malé děti, senioři, lidé s nemocemi srdce a krevního oběhu a také obézní lidé, protože těm ve správném odpařování tepla z těla brání tuková vrstva. Když se potíže objeví, je potřeba ihned zasáhnout a poskytnout postiženému možnost dát se znovu do pořádku. Je ale důležité vědět jak, protože každá z těchto dvou potíží si žádá trochu jiné řešení.

Úpal – příčiny, příznaky a řešení

K tomu, abyste si zadělali na úpal, nepotřebujete vůbec přímé slunce. Úpal je totiž reakcí organizmu na celkové přehřátí, může k němu tedy dojít klidně i v místnosti, kde je dusný horký vzduch, při dlouhé cestě autem bez klimatizace nebo například v davu lidí na masových akcích. Příčinou je selhání termoregulace, která nestíhá ochlazovat vnitřní orgány. Buď to může být tím, že málo pijete a tak tělo nemá z čeho tvořit dostatek potu, nebo se v těle nahromadí přebytek tepla, který nejde odvést pryč, například kvůli nadváze nebo silné vrstvě oblečení.

Při úpalu vám začne být nevolno až na zvracení, bolí vás hlava, špatně se dýchá, zvyšuje se krevní tlak a roste také tělesná teplota a to až nad 40°C. Když stále setrváte v tomto prostředí, mohou se přidat i křeče a vše vede až k bezvědomí. Úpal je proto velmi vážný stav, který není radno podceňovat.

První pomocí je každopádně odvést postiženého do míst, kde není takové horko. Pomůže větrák, klimatizace, odlehčení oděvu, sprcha vlažnou vodou (pozor, ne ledovou, tělo by dostalo šok), ochlazování hlavy, krku, rukou a nohou třeba mokrým ručníkem, odpočinek se zvednutými nohami a doplňování tekutin. Lepší než čistá voda je iontový nápoj nebo alespoň lžička soli rozpuštěná ve vodě, tělo totiž potřebuje doplnit i minerály. Jestliže ale dojde ke křečím a bezvědomí, není na co čekat a je potřeba se ihned vydat k lékaři.

Úžeh – příčiny, příznaky a řešení

Oproti úpalu je k úžehu přímé slunce zapotřebí. Někdy se mu říká také sluneční úpal a jeho příčina je právě v silném žhnutí slunce na hlavu bez pokrývky. Tím dochází k přehřátí a podráždění mozku a mozkových blan. Úžeh je záludnější v tom, že ho nemusíte pocítit hned, ale často se objevuje i s několikahodinovým zpožděním, třeba vás až v noci vzbudí ze spaní.

Příznaky bývají podobné jako u úpalu, jen teplota nestoupá tak vysoko, zato se ale může dostavit ztuhlost šíje. Spálená pokožka také často doprovází a znepříjemňuje průběh úžehu.

Pokud se příznaky projeví hned, je okamžitě potřeba přemístit postiženého do stínu. Pak už platí to stejné i pro pozdější projevy. Je nutné člověka s úžehem položit se zvýšenou hlavou nebo do polosedu, ochlazovat mu vlažnou vodou hlavu a po douškách doplňovat tekutiny. Opět jsou důležité i minerály, takže je také vhodný spíše iontový nápoj nebo osolená voda, jestliže nemáte po ruce tablety hořčíku a sodíku.

Důležitá je prevence

Lepší než řešit následky je problémům předcházet. U rizikových skupin by se měla hodně zvážit nutnost pobytu na slunci nebo v horkých nevětraných prostorech. U všech lidí je pak podstatné na slunci nosit pokrývku hlavy, pít dostatek tekutin včetně minerálních vod, které tělu prospějí, zvolit co nejlehčí oblečení z přírodních materiálů a pravidelně se ochlazovat, pokud je to jen trochu možné (stačí jen obličej, šíji, dekolt a končetiny).

Autor článku není lékař. Článek vyjadřuje autorův názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..