Co jsou origami a jak je začít skládat?

Co jsou origami a jak je začít skládat?

origamiPapírové skládačky zvané origami jsou zajímavou zábavou i uznávaným uměním. Tato technika má mnoho příznivců po celém světě. Naučit se ji může opravdu každý, chce to jen dostatek trpělivost. Kde se tato záliba vzala? A jak se do skládání pustit?

Co znamená slovo origami?

Jde o složeninu z japonských slov oru (skládat) a kami (papír), znamená tedy skládat papír, či přeložený papír. Tato technika je považována za japonské umění, přestože se nezávisle na sobě vyvíjela i v jiných částech Asie a v Evropě. Právě v Japonsku je však nejvíce populární, její výuka tu patří dokonce mezi základní osnovy mateřských a základních škol. Z Japonska pochází i nejznámější origami skládačka jeřába orizumu, která nechybí v žádné japonské domácnosti jako symbol dlouhověkosti a splněných přání.

Kdy vzniklo origami?

Nejstarší zmínky o origami pocházejí z 9. století, tehdy šlo o výzdobu při slavnostních a náboženských příležitostech. Papír byl v té době velmi drahou záležitostí, takže k pouhé zábavě origami určitě nesloužilo. V Evropě vznikly první papírové skládačky ve 13. století ve Španělsku, kdy na nich španělští Mauři studovali geometrii. Tady jsou ale dodnes známé pod názvem papiroflexia. V zábavu se skládání papíru proměnilo v Japonsku zhruba v 17. století, kdy byl papír již natolik dostupný, že si jej mohli dovolit i běžní lidé. V Evropě se v té době skládají spíše plátěné ubrousky do různých tvarů a slouží k výzdobě slavnostních jídelních tabulí. Na konci 19. a počátku 20. století vyšly první knihy s návody na skládání origami, což zábavu rozšířilo po světě a udělalo z ní populární záležitost.

Jaké jsou druhy origami?

Tradiční směr je založený na pouhém překládání papíru tak, aby vznikly rozličné tvary. Tradičním japonské skládačky se nazývají denšó-origami a nesnaží se o věrné napodobení předmětu, ale spíše o jeho zjednodušený symbol. Moderní směr se nazývá sósako-origami a umožňuje i použití lepidla nebo nůžek. Ve východním stylu se i v moderní verzi jedná spíše o symbolické ztvárnění, západní moderní styl se naopak snaží o realistické napodobení předlohy. Mimo stylu se origami dělí i na různé typy. Pohyblivé origami umožňuje manipulaci, známá je například skákací žabka nebo dětská hra nebe-peklo-ráj. Modulární (3D) origami je složeno z více částí, které jsou do sebe zasunuty. Vznikají tak například složité geometrické tvary, abstraktní výtvory i ozdobné květinové koule zvané kusudama. Pro vytvoření náročných, především realistických, skládaček se používá mokrá technika, kdy se papír pro lepší manipulaci navlhčí.

Jak začít skládat?

V knihkupectvích jsou k dostání mnohé knihy s návody na jednoduché i složitější origami skládačky. Stejně tak na internetu je k mání nepřeberné množství návodů. Tady najdete obrázky origami, některé i s postupem skládání. Na Youtube.com je pak spousta videonávodů na skládání origami. Stačí si vybrat některý z jednodušších motivů (například květiny, které snesou i menší nedokonalosti) a pustit se do toho. S trochou cviku vám brzy pod rukama vzniknout krásné origami všech možných tvarů. Pro ukázku jak na origami jsme pro vás sehnali video od autora Jo Nakashima, který má velmi propracované a oblíbené video návody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..