Jak udělat domácí paštiku?

Jak udělat domácí paštiku?

Domácí paštika
Licence: CC BY 2.0, Autor: Monica Arellano-Ongpin

Čerstvý chléb namazaný paštikou je výbornou snídaní, svačinou i večeří. A paštika je také oblíbeným předkrmem, obzvlášť v některých zemích. Například Francouzi, ale také Belgičané, paštiky jedí při každé příležitosti a v jejich přípravě jsou mistry. V našich obchodech je k mání nepřeberné množství druhů a příchutí paštik, ale u žádné z nich nemáte stoprocentní jistotu toho, co vlastně jíte. Obvykle se do nich totiž zpracovávají drůbeží zbytky, vepřové kůže a podobné „laskominy“. Nejlepší je proto udělat si vlastní domácí paštiku, kam dáte jen ty nejlepší suroviny a navíc si ji dochutíte přesně podle své chuti. A příprava rozhodně není až tak složitá, jak by se mohlo zdát.

Základem paštiky jsou játra. Mohou být kuřecí, vepřová, husí, kachní nebo třeba ze zvěřiny, to záleží na chuti každého. Další důležitou ingrediencí je tuk. Může se použít olivový olej nebo máslo, opět záleží na chuti. A stejně je tomu s kořením. K drůbežím játrům se výborně hodí provensálské koření, paštika ze zvěřiny je zase výborná s výrazným kořením jako je jalovec a její chuť vylepší pár kapek aromatického alkoholu, například portského vína. K játrům je možné přidat maso, ale nemusí v paštice vůbec být. Postup přípravy pak záleží na tom, zda chcete hutnou paštiku, kterou budete k pečivu přikrajovat, nebo paštiku na namazání. Tady jsou recepty na dvě základní paštiky z drůbežích jater, které lze obměňovat podle chuti, doplnit bylinkami nebo třeba posekanými mandlemi.

Jednoduchá mazací paštika z drůbežích jater

U mazací paštiky je velmi důležitou surovinou tuk, díky kterému bude mít svou správnou konzistenci. Základem je máslo, ale můžeme jej vyměnit za olivový olej.

Suroviny:

  • 500 g drůbežích jater
  • 200 ml drůbežího vývaru
  • 1 cibule
  • 150 ml bílého vína
  • 100 ml smetany na šlehání
  • 250 g másla
  • 2 lžičky provensálského koření
  • sůl, pepř

Postup:

Při koupi vždy vybírejte játra co nejčerstvější a z nejmladších zvířat, taková budou chutnat nejlépe. Mražená játra nejsou na přípravu paštiky vhodná. Nejdříve játra důkladně očistíme od blan a žilek. Poté je nakrájíme na kousky a nadrobno pokrájíme i cibuli. Tu zpěníme na dvou až třech lžících másla, přidáme k ní játra a necháme je za stálého míchání zatáhnout. Jakmile zesvětlají a zatáhnou se, podlijeme je vývarem a vínem. Přidáme sůl, pepř a provensálské koření a necháme vařit zhruba 15 minut do měkka. V případě potřeby podléváme tak, aby byla játra zhruba do poloviny potopená. Směs pak ve vyšší nádobě rozmixujeme tyčovým mixérem dohladka. Přilijeme smetanu a přidáme zbytek másla (necháme si jen asi 50 g na zalití paštiky). Vyšlehaná směs by měla mít konzistenci asi jako hustší omáčka a chutnat trochu přesoleně, slaná chuť se po vychladnutí částečně vstřebá. Paštiku pak rozdělíme do skleniček a povrch zalijeme vrstvou rozpuštěného másla tak, aby byla celá pokrytá. Uzavřeme víčkem nebo přikryjeme potravinovou fólií a uchováváme v chladu.

Hutná pečená paštika

Do pečené paštiky můžeme přidat syrové maso a to buď jemně namleté, ale klidně i na větší kousky, které budou na řezu hotovou paštikou vidět. Získáme tak další variantu tohoto pokrmu.

Suroviny:

  • 500 g drůbežích jater
  • 200 ml smetany na šlehání
  • 4 vejce
  • 50 g másla (sádla)
  • sůl, pepř, bylinky (nejlépe provensálské koření, saturejka, oregano, majoránka a podobné druhy)

Postup:

Opět nejdříve důkladně odblaníme játra, která následně rozmixujeme nebo jemně pomeleme. Můžeme je předtím ještě krátce orestovat, což zvýrazní jejich chuť. Rozmixovaná játra smícháme se smetanou, rozšlehanými vejci, máslem (či sádlem) a ochutíme kořením. Směs nalijeme do vymazané formy, například srnčího hřbetu nebo zapékacích misek. Nádobu s paštikovou poté směsí vložíme do vyššího pekáčku, do kterého nalijeme vodu tak, aby byla nádoba asi do 1/3 ponořená. V této vodní lázni pečeme paštiku asi hodinu. Poté necháme vychladnout a vyklopíme. Uchováváme v chladu v zavřené nádobě. Podáváme k pečivu nakrájené na plátky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..