Hemeroidy – vznik, příznaky a léčba

Hemeroidy – vznik, příznaky a léčba

zadek zenyHemeroidy jsou problémem, o kterém se mnoho lidí stydí mluvit nahlas a často se snaží kvůli tomu oddálit i návštěvu lékaře. Vždyť kdo by ochotně popisoval své problémy při vyprazdňování stolice a bolesti konečníku, že? Jenže pocity studu tu nejsou na místě a určitě by vaši cestu k lékaři neměly zastavit. Jde o onemocnění, které se by se určitě mělo léčit, ať už konzervativním přístupem nebo chirurgickou cestou. Čím dříve se k lékaři vydáte, tím snazší bude i léčba.

Co jsou hemeroidy?

Jako hemeroidy (správně hemoroidy) se neodborně nazývá onemocnění cév v řitní oblasti. Na posledních 2-3 cm tlustého střeva před jeho vývodem, v oblasti zvané řitní kanál, se nachází pletenec žilního systému, který tvoří polštářkovité útvary a pomáhá kontrole vyprazdňování. Tento hemoroidní cévní systém má tedy každý člověk. Problém nastává při patologických změnách, kdy se tyto polštářky zvětší. Hemoroidy se dělí na vnitřní a vnější podle své polohy. Ty vnitřní nebývají bolestivé, ale může dojít k jejich výhřezu ven z řitního otvoru. Vnější hemoroidy bývají často bolestivé a také komplikují udržování hygieny.

Jak se hemeroidy projevují?

Hemoroidy jsou velmi často bez příznaků a pouhou úpravou stravování a odstraněním zažívacích problémů samovolně zmizí. Jinak se vnitřní a vnější hemoroidy mohou projevovat odlišně. U těch vnitřních bývá příznakem jasně červená krev po stolici, může jít přitom jen o několik kapek na toaletním papíru až po odkapávání krve do toaletní mísy. Jiné příznaky prakticky nemívají, nedojde-li u nich k akutní komplikaci jako trombóze, zaškrcení či vyhřeznutí, což už provází bolest. Ty vnější jsou bolestivé při poměrně častých trombózách a jinak způsobují hlavně svědění a nepříjemné pocity v oblasti konečníku, protože ztěžují udržování hygieny.

Co je příčinou vzniku?

Zatím není prokázána přesná příčina vzniku, ale pravděpodobně jde vždy o kombinaci různých faktorů, které ke vzniku přispívají. Jsou jimi hlavně zácpa a dlouhé usilovné tlačení při stolici, potíže se zažíváním, strava chudá na vlákninu, sedavé zaměstnání a obezita. Právě usilovné tlačení stolice v sedě je největším spouštěčem problému, protože při něm dochází ke zvýšení žilního tlaku a zvětšení cévní pleteně, což může vést k jejímu krvácení nebo výhřezu. Vyšší riziko se ale objevuje u těhotných žen, protože tady zvyšuje vnitřní tlak plod v břiše. Ohroženější jsou také starší lidé, u kterých je výskyt onemocnění častější.

Jak se hemeroidy léčí?

V první řadě musí lékař potvrdit vyšetřením, zda se jedná skutečně o hemoroidy a v jakém jsou rozsahu. Podle toho pak zvolí způsob léčby. Nejdříve se zkouší konzervativní způsoby, které zahrnují změnu jídelníčku, nasazení diety s dostatkem vlákniny, zlepšení pitného režimu a také nastolení správné kultury vyprazdňování, což znamená dojít na toaletu hned, jakmile se potřeba ozve a neoddalovat vyprázdnění a především zbavit se zlozvyku dlouhého vysedávání na toaletě třeba při čtení. Vyzkoušet můžete také sedací koupele nebo mazání mastmi, například Konopnou mastí na hemeroidy. Pokud je konzervativní terapie neúčinná, přistupuje se k miniinvazivním zákrokům jako je podvázání gumovým páskem, skleroterapie, ošetření elektrickou energií, infračerveným zářením nebo ultrazvukem. U pokročilejších hemoroidů, které nereagují ani na tuto léčbu nebo jsou značně rozšířeny, je nutné sáhnout po chirurgických nástrojích. Operace hemeroidů a následná rekonvalescence není nic příjemného, ale nedá se jí vyhnout, pokud nechcete riskovat opakované bolestivé ataky nemoci a její možné komplikace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..