Jak napsat životopis

Jak napsat životopis

muž a žena práceŽivotopis je vaší vizitkou, která vás zastupuje v době vaší nepřítomnosti. V mnoha případech, zejména pokud se budete hlásit na nějakou vyšší pozici, bude dost záležet na tom, jak tato „vizitka“ bude napsaná.

Ukaž mi tvůj životopis a já ti řeknu kdo jsi

Věta v nadpisu je sice trochu úsměvná, ale v zásadě pravdivá. Ono totiž nezáleží jen na tom, kolik informací do životopisu uvedete, ale také jak je uvedete. Z toho jak byl životopis zpracován, se dá vyčíst kdo jste. Úplně jinak bude vypadat životopis lajdáka, který prostě jen shání nějakou práci, a jinak bude vypadat od někoho, kdo je pečlivý a má o práci zájem.

Nezapomeňte na průvodní dopis

K životopisu přiložte i průvodní dopis, v kterém jednou větou napíšete, proč životopis posíláte.

Reagujete na poptávku, nebo o to jen zkoušíte naslepo

Pokud reagujete na konkrétní poptávku, jste v jednodušší situaci než někdo, kdo naslepo shání práci. V takovém případě, bude potřeba napsat velmi výmluvný průvodní dopis, který jednoduše dá najevo, že bez vás firma nebude kompletní.

Uvědomte si, jaké firmě životopis budete ukazovat

Zamyslete se nad tím, jaké firmě budete životopis (dále jen CV) prezentovat. Úplně jinak bude na CV koukat velká nadnárodní firma, v které vás bude ze všech stran zkoumat školený psycholog, grafolog a bůh ví kdo ještě, a jinak malá firma, která prostě shání zaměstnance.

CV pro velkou firmu by měl být mnohem promyšlenější, a propracovanější. Malá firma na CV neklade takové požadavky, zde spíše rozhodne pohovor. Rozhodně si dejte práci se zjištěním co nejvíce informací o vybrané firmě. Firemní internetové stránky vám mohou napomoci, stejně tak i osobní nenápadná prohlídka prostorů firmy. Možná to zní hloupě, nicméně pokud je firma v moderní budově, je čistá, uspořádaná, pak si chtě nechtě budete muset s životopisem vyhrát.

Podřiďte styl životopisu pozici, na kterou se hlásíte

Pokud se bude hlásit na nějakou kreativní pozici, udělejte CV kreativně. Vyhrajte si s ním. Vykašlete se na konvence a ukažte, že vy jste ten správný člověk. Budete-li se hlásit na post obchodníka v bance, pak váš styl CV by měl být spíše konzervativní, měl by ukázat, že umíte shánět zákazníky. Rozhodně se nebojte v CV prezentovat vaše předchozí obchodní úspěchy, byť nemusí být vždy vysloveně profesionální. Například, uveďte, že jste všem svým členům rodiny optimalizovali bankovní účty, a přiměli je k uzavření životního a důchodového pojištění. A tak by se dalo pokračovat dále. Prostě a jednoduše, uzpůsobte životopis pozici, na kterou se hlásíte.

Pište vždy pravdivě

Zapomeňte na to, že byste si v CV něco vymysleli. Ono se na to dříve či později přijde. Navíc vaším cílem není jen získat práci, ale také si jí udržet. A že zrovna nevyhovujete požadavkům uvedeným v inzerátu, neznamená, že vás nepřijmou. Dost firem chápe, že si své zaměstnance musí nejprve vychovat. Dokonce jsou firmy, které radši vezmou někoho, kdo nemá tolik zkušeností, protože přeučit nové zaměstnance špatné návyky je mnohem těžší, než naučit někoho něco od nuly.

Pozor na vaší internetovou prezentaci

U zajímavějších pozic očekávejte to, že si vás firma může nechat proklepnout na internetu. Nedávejte tedy na Facebook vaše fotografie z oslav, byť jsou dle vás zajímavé a povedené. Pokud máte webové stránky, zkontrolujte si, jestli na nich nemáte něco co vám může uškodit.

Uvádějte jen podstatná fakta

Je pěkné, že jste chodili na základní školu Jánského 9, v Praze 6, ale to nikoho nezajímá (tedy až na pár výjimek). Důležité je, jaké obory jste studovali na učilišti, střední, vyšší, nebo vysoké škole apod.

Pokud patříte mezi ročníky, které byly na vojně, rozhodně tento fakt uveďte. Jednak to zaplácne časovou mezeru v životopisu, a pak také to ukáže potencionálnímu zaměstnavateli, že jste se neflákali na civilní službě.

Pokud chcete uvádět v CV své koníčky, pak pouze pokud mohou podpořit vaší kvalifikaci. To že jako soustružník doma pěstujete křečky, je fajn, ale je to nepodstatné. Někdy vám to dokonce může uškodit.

Takřka ve všech případech je potřeba v CV uvést vaše jazykové znalosti, které v ČR jsou celkově na mizerné úrovni. Rozhodně nelžete, ve větších firmách si vás stejně vyzkouší, takže na to pozor. Uveďte třeba následující.

Jazykové znalosti: angličtina pasivně, němčina hovorově

Podobně jako s jazyky je to se znalostí práce na počítači. Znalost práce s PC se například v administrativě bere jako samozřejmost, takže uveďte jen, že s PC umíte pracovat na uživatelské úrovni a že ovládáte MS Office. Na druhou stranu, programátor na tomto místě uvede rozsáhlý výčet programovacích jazyků a programů, které ovládá apod.

S fotografií opatrně

Pokud je vyžadováno přiložení vaší fotografie, přiložte jí k CV. Jinak pouze v případě, že se hlásíte na post, u kterého váš vzhled může hrát roli, jinak ne.

Na co rozhodně nezapomenout?

V CV by měl být uveden váš věk, jméno, kontakt na vás (email, telefon, adresa), rodinný stav, dosažené vzdělání a případné certifikáty, jazykové schopnosti, koníčky, jsou-li relevantní a vaší dosavadní praxi. Zbytečně se o ničem nerozepisujte. Snažte se CV udržet na 1 A4. Konec konců, firmám takových CV projdou rukama dost možná i stovky, tak je zbytečně nezatěžujte.

Pokud máte nějaký bezvýznamný certifikát, který se dává tzv. „jen za účast“, radši se s ním nechlubte. Různých bezvýznamných certifikátů za život člověk získá poměrně dost, a tak není potřeba nikoho s nimi obtěžovat.

Tip: pokud tápete nad vzhledem CV, zkuste využít v nejhorším nějakou šablonu z MS Wordu. Pár jich tam je a jsou poměrně povedené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..