Jak postupovat při dopravní nehodě?

Červené SÚVDopravní nehoda je vždy dost nepříjemnou záležitostí, kterou je potřeba správně vyřešit. Pojďme se na to podívat.

  1. Zastavte, vypněte motor, oblečte si reflexní vestu a zajistěte viditelně místo nehody trojúhelníkem, výstražnými světly apod.
  2. Pokud jste na dálnici, snažte se ihned její prostor opustit, pohyb po dálnici je extrémně nebezpečný.
  3. Dále je potřeba vždy zjistit, jestli je někdo zraněný. Pokud je někdo jakkoliv zraněn, vyžadujte minimálně odvoz dotyčného k lékaři na prohlídku. Problém je totiž v tom, že i z malé boule, může být otřes mozku a následky na doživotí. Z venku neviděné vnitřní krvácení může dokonce skočit smrtí, takže si na to dejte velký pozor. Samozřejmě, je-li někdo viditelně zraněn, ihned vyhledejte lékařskou pomoc!
  4. Pokud je to možné, odstraňte automobily z vozovky. Nejprve však vyznačte na silnici jejich původní polohu.
  5. Jako další krok je zajištění svědků. Vidíte-li, že by někdo mohl být dobrým svědkem, jděte a oslovte ho. Nečekejte, že se vám svědci budou sami nabízet. Svědky je dobré zajistit zejména v případě, že se jedná o nerozhodný případ, nebo vážnější nehodu. Pokud svědky nemáte, tak si na místě zjistěte, jestli někde není nějaká policejní kamera, nebo nějaká bezpečností kamera – třeba v nějakém obchodě. Němých svědků, v podobě kamer, je kolem nás čím dál víc, takže na ně nezapomínejme, mohou opravdu hodně pomoci.
  6. Celou nehodu si nezapomeňte pořádně zdokumentovat. Téměř každý má v kapse mobil s foťákem, takže foťte co nejvíc a ze všech stran a úhlů. Také si nezapomeňte nafotit státní poznávací značky, a typy automobilů.
  7. Nezapomeňte vyplnit formulář o nehodě minimálně ve dvou provedeních. Ty musí účastníci nehody podepsat. Po podpisu do nich již nic dalšího nedopisujte! (Zdarma ke stažení)
  8. Sdělte si také své kontaktní údaje. Celé jméno, adresu, a ideálně také mobilní telefon. Toto by sice mohlo být součástí bodu 4, ale radši to uvádíme samostatně. Mimochodem, prokázat svou totožnost musíte i když nechcete. Pokud vám tedy někdo nechce své údaje sdělit, porušuje tím zákon.
  9. Dalším krok je ohlášení nehody pojišťovně. To je dnes již velmi lehké a dá se to udělat v klidu domova přes internet. Jak na to? Jednoduše jděte na web vaší pojišťovny, a najděte zde průvodce pro nahlášení nehody.

Kdy volat k nehodě policii?

  • Vznikne-li škoda překračující 100.000,-Kč. Ne vždy je totiž možné cenu škody vyčíslit. Výši nehody stanovte podle jejího rozsahu a podle toho, jaká auta se jí účastní.
  • Každopádně, policii je nutno volat v případě, že je při nehodě poškozen majetek třetí osoby a to v jakékoliv výši. Pokud tedy poškodíte třeba nějakou značku, plot, nebo jiný cizí majetek, tak máte povinnost volat policii.
  • Dále máte povinnost volat policii v případě, že došlo ke zranění.
  • Policii je nutné také volat v případě, že došlo k úniku provozních kapalin, případě jiné škodě na životním prostředí.
  • Pokud máte podezření na intoxikaci (alkohol, drogy) některého účastníka nehody, tak také ihned volejte policii.
  • V neposlední řadě policii volejte v případě, že máte problém s obnovou provozu na vozovce.

Pamatujte, za bezdůvodné přivolání policie vám hrozí sankce.

Důležitá telefonní čísla

  • Záchranná služba – 155
  • Policie – 158
  • Městská policie – 156
  • Hasiči – 150
  • Evropský integrovaný záchranný systém – 112

Zneužití těchto telefonních čísel je trestné!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..