Jak přesazovat pokojové rostliny?

Jak přesazovat pokojové rostliny?

barevné květinyPokojové rostliny jsou krásným doplňkem, který oživí každý interiér. Aby ale byli pořád zdravé a krásně se zelenaly a kvetly, je potřeba jim věnovat náležitou péči. Kromě pravidelné zálivky je čas od času třeba rostliny přesadit, aby měly dostatek prostoru k růstu i čerstvou půdu s dostatkem živin. A je to právě začátek jara, tedy měsíce březen až duben, kdy je nejlepší čas se do toho pustit. Květiny začínají po zimním období znovu ožívat a rychleji růst, přesazením jim k tomu ještě dodáme nový impuls.

Které rostliny určitě potřebují přesadit?

Váháte, zda přesazovat všechny své květiny nebo jen některé? Jsou druhy, které vyžadují každoročně nový substrát, jiným stačí změna jednou za několik let. Existuje ale několik důvodů, kdy byste s přesazením neměli otálet. Které to jsou?

  • Rostlina delší dobu stagnuje, neroste ani nekvete, nebo jen velmi málo. Nové lístky nedorostou do své běžné velikosti, ale zůstanou malé.
  • Listy začínají usychat a rostlina chřadne. Pokud důvodem není málo vlhkosti, může za tím stát nedostatek živin z půdy.
  • Kořeny začínají prorůstat spodním otvorem pro odtok vody, případně jsou vidět na povrchu zeminy.
  • Kořenový bal je kompaktní, hustě propletený a vyplňuje celý prostor květináče, kořeny se hromadí kolem dna květináče a jeho stěn, tvoří se velké množství tenkých malých kořínků.
  • Substrát je světlý, na květináči se tvoří bílé usazeniny.
  • Povrch substrátu zarůstá mechem, květináč se potahuje zeleným povlakem z řas.
  • Přesadit chtějí také nově zakoupené květiny, které bývají zasazené v malém květináči a v lehkém substrátu, který jim pro delší růst příliš nevyhovuje.

Jak vybrat vhodný substrát?

Nejlepší je řídit se přímo konkrétními rostlinami, pro které má být určen. Na trhu je k dostání celá řada substrátů s různým složením. Pro běžné pokojové rostliny se vám budou hodit především dva z nich. Substrát pro pokojové rostliny je nejlepší volbou pro všechny kvetoucí pokojovky, ať už jsou to fialky, kaly nebo třeba bromélie. Pro nekvetoucí rostliny je pak nejlepší zvolit substrát pro palmy a zelené rostliny. Hlína ze zahrady není pro pokojovky tím pravým. Může obsahovat choroboplodné zárodky, se kterými si domácí květiny neporadí, a také pro ně není dostatečně výživná. Kromě vhodného substrátu budete potřebovat také drenáž na dno květináče, aby mohla snadno odtékat přebytečná voda. Můžete zvolit keramické střepy, písek nebo keramzit, ten jednoduše zakoupíte v kterémkoliv zahradnictví společně s hlínou.

Jak velkou nádobu zvolit?

Květiny vždy přesazujte do květináče, který je jen o kousek větší než ten původní. Zhruba dva až tři centimetry v průměru jsou určitě dostatečný rozdíl v životním prostoru. Pokud zvolíte o hodně větší nádobu, rostlině budou bujet kořeny, ale na květy v brzké době nenasadí. Konkrétní květináč je třeba přizpůsobit i v případě určitých druhů květin. Například oblíbené africké fialky by měly mít květináč těsnější, jinak nepokvetou, palmy zase mají rády užší, ale dost hluboké nádoby. Co se týče materiálu, je celkem jedno, jestli zvolíte plast nebo keramiku. Určitě ale sázejte rostliny do nádob s odtokovým otvorem na spodní straně, jinak vám brzy uhnijí.

Jak postupovat při přesazování?

Dejte si pozor už při vytahování rostliny z původního květináče. Musíte postupovat opatrně, abyste nenarušili kořenový bal. Jen z něj jemně otřepte starou hlínu a nechte jej vcelku. Jen v případě, že jsou kořeny narušené či uhnívají, můžete jejich poškozené části opatrně odstranit. Na dno nového květináče dejte drenážní vrstvu tak, aby pokrývala celé dno. Pak nasypte zeminu do té výše, aby po usazení kořenového balu zůstal začátek nadzemní části rostliny zhruba jeden až dva centimetry pod okrajem květináče. Do této výšky poté přisypávejte substrát, který jemně a opatrně přimáčkněte. Po přesazení květinu zalijte a nechte ji postavenou na místě, kde je chráněna před přímým sluncem a průvanem, potřebuje nějaký čas na zotavení. Na stálé místo ji přemístěte tak po dvou týdnech, až se dobře usadí. S přihnojováním začněte zhruba po měsíci a půl.

Oživit půdu potřebují i rostliny, které nechcete přímo přesazovat. Těm alespoň odsypte horní třetinu hlíny a nahraďte ji čerstvým substrátem. Díky tomu květina dostane nové živiny a bude se jí lépe dařit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..