Jak se dostat do BIOSu / UEFI?

Potřebujete se dostat do BIOSU a nevíte jak? Nebo jste zapomněli heslo do BIOSU? Žádný problém, ukážeme vám, jak se bo BIOSU dostat a co dělat při ztrátě hesla. Následujíc postup funguje jak u PC, tak i notebooků, kromě resetu hesla.

BIOS – Basic Input-Output System a jeho nadstavba UEFI – Unified Extensible Firmware Interface se stará o prvotní start počítače. Protože jeho špatná konfigurace může způsobit mnoho problémů, je pro laiky poměrně dobře skryt. Pojďme si ukázat nejčastější způsoby, jak se do BIOSU/UEFI dostat?

Předně, do BIOSU se dostanete pouze po startu počítače, kdy na cca jednu vteřinu máte možnost zmáčknout příslušnou kombinaci kláves a tak se dostat do BIOSu.

Nejčastější klávesové zkratky pro vyvolání BIOSu/UEFI

Následující klávesové zkratky vás dostanou buď přímo do BIOSu, nebo třeba v případě Lenova, vás posunou do menu, kde si můžete vybrat další akci tj. vstoupit do BISu. HP (Hewlett Packard) má zase klávesu ESC, kterou se vyvolá nabídka a pak se zmáčkne F10.

F1, F2, F10, Enter, Del, Ins, Esc

Méně používané klávesové zkratky

Ctrl + Alt + Esc, Ctrl + Esc, Shift + Ctrl + Alt

Tip: Někdy když mě nebaví hledat správnou klávesovou zkratku, tak při spuštění počítače hned několikrát prstem přejedu po celé řadě kláves od ESC do F12 a do toho navíc mačkám klávesy DEL a INS. Není to sice moc odborný, a už vůbec ne doporučený postup, avšak dokáže to pomoci.

Super Tip: Start počítače můžete zmrazit pomocí klávesy Pause. Tu je někdy potřeba zmáčknou několikrát, zejména pokud jste se netrefili do časového rámce, v kterém lze tuto klávesu zmáčknout. Tím získáte čas na rozmyšlenou, případně čas na přečtení obsahu obrazovky, na které bude pravděpodobně napsána vaše klávesová zkratka. Pokud na vás jako první vyskočí velké logo, pak stačí zmáčknout klávesu Esc a následně pak Pause. Pokud obrazovka nic zajímavého neukazuje, pak zmáčkněte mezerník a vzápětí opět Pause. Tak si postupně necháte odkrýt všechny důležité informace, které se zobrazují po startu PC.

Super hack: Někdy jde klávesovou zkratku BIOSu také zjistit tak, před spuštěním počítače odpojíte klávesnici. To takřka ve všech případech způsobí chybové hlášení, které jsem dodnes nepochopil, o nepřipojené klávesnici a nutnosti zmáčknutí klávesy F1. Souběžně s tím se u několika typů základních desek ukazuje i klávesová zkratka BIOSu.

Jak obejít heslo BIOSu?

Heslo do BIOSu je spíše jen na okrasu a tak se dá u stolních počítačů poměrně snadno resetovat. U notebooků je to nemožné, nebo minimálně velmi složité.

Jak na to?

Než budete číst dále: následující postup není určen pro amatéry!!! Všechno co budete dělat, děláte na vlastní nebezpečí. Pozor na to, že si neopatrnou manipulací můžete zcela zničit počítač!!!

Vypněte počítač, vytáhněte ho z napájení, otevřete case (bednu PC), a na základní desce hledejte tzv. jumper – přepínač (může to být také i jen nezakončený tištěný spoj – dvě kapky cínu vedle sebe s nápisem reset aj.), na kterém bude napsáno něco jako CMOS CLR, BIOS Reset (CLR), Normal/Reset, zkrátka něco, co připomíná reset, nebo clear. Následně přepněte přepínač do stavu reset/clear, a chvilku počkejte. V některých případech je také potřeba vyndat i baterii (velký stříbrný knoflík) ze základní desky. Po cca 10 sekundách přepněte přepínač do původní polohy, případně vraťte baterii na základní desku, zavřete case, připojte napájení a zkuste se dostat do BIOSu.

Pokud máte manuál k základní desce/PC, tak se radši napřed podívejte tam. Vždy je zde uvedena poloha a způsob, jak provést reset.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..