Jak se zbavit červotočů?

Jak se zbavit červotočů?

práce červotoče
Licence: CC BY 2.0 Autor: Artep ^_^

Červotoč je obávaný škůdce, který si s oblibou pochutná na všem dřevěném v naší domácnosti. Jak mu nedat šanci a jak se ho zbavit, když už se v našem nábytku zabydlel?

Co je to vlastně za škůdce?

Červotoči jsou malí brouci s protáhlým zploštělým tělem. Pochutnávají si na všem, v čem je alespoň malý podíl dřeva, mohou tak napadnout skříně, postele, křesla, zahradní nábytek, trámy, dveřní zárubně, rámy obrazů a podobně. Existuje více druhů červotočů, u nás se nejčastěji setkáváme s červotočem proužkovaným, který napadá především nábytek, a červotočem umrlým, který má pro změnu rád starší dřevo v trámech, krovech, ale také starém nábytku.

Nezanedbávejte prevenci

Ideální je samozřejmě napadení červotočem předcházet důkladnou prevencí. Nábytek zpravidla bývá ošetřen povrchovou úpravou, která zabrání vniknutí brouků do dřeva. Časem ale tato ochrana slábne a vznikají prasklinky, kterými může červotoč zaútočit. Stačí jedna samička, která do této prasklinky naklade vajíčka, a máte brzy velký problém. Nábytek, ale také všechny další dřevěné části domu, proto pečlivě kontrolujte a pravidelně obnovujte ochranný nátěr. Pokud si domů kupujete starší nábytek nebo jiné vybavení, vždy vše nejdříve důkladně prohlédněte. Nejste-li si jisti, zda je daný kus bez napadení červotočem, pro jistotu jej preventivně ošetřete.

Pomohou chemické roztoky z drogerie i domácí prostředky

Napadení nábytku červotočem poznáte podle toho, že se z malých dírek pravidelně sype jemný dřevěný prach. Pokud tedy takové malé hromádky prachu objevíte, musíte ihned jednat. V první řadě pečlivě prohlédněte všechen nábytek a dřevěné části v domě a oddělte napadené kusy od těch dosud nenapadených. Z nábytku poté vykliďte všechny věci, abyste mohli začít s hubením. Můžete přitom vyzkoušet buď chemické hubící preparáty z drogerie, nebo domácí prostředky. Mezi ty patří například ocet s jarem a pepřem, roztok z louhového mýdla nebo naftalín. Pokud je napadený předmět menších rozměrů, je nejlepší ho do roztoku celý ponořit a nechat ho namočený do té doby, než přestanou vystupovat vzduchové bublinky. U větších předmětů je pak potřeba roztok vstřikovat například pomocí injekční stříkačky přímo do dírek od červotočů. Dražší, avšak jednodušší a spolehlivější možností pak je nechat všechno na profesionálech, kteří se hubením tohoto hmyzu zabývají.

Další metody hubení červotočů

Kromě chemických roztoků je možné využít ještě dvou dalších metod hubení červotočů. Tím prvním je mikrovlnné záření. Elektromagnetické vlnění zahřívá materiály, ve kterých je voda, tím pádem i těla červotočů. Ty se tak přímo uvaří, nepřežijí už teplotu 65°C. Bohužel je tato metoda časově náročná a také se nehodí pro předměty citlivé na teplo, starožitnosti nebo lakovaný nábytek. Druhou metodou je gama záření, toto konzervační ozařování provádí muzeum v Roztokách u Prahy. Touto možností se často zachraňují vzácné předměty a umělecká díla. Gama záření nijak nepoškodí dřevo ani na něm nezanechá stopy, ale při hubení škůdců je velmi účinné, protože projde celým předmětem a zabije i hluboko schované jedince. Tady je však zase jisté omezení vzhledem k velikosti ozařovací komory.

Likvidace červotočů může být náročná, ale rozhodně není radno ji odkládat. Čím dříve zasáhnete, tím lepší stav vašeho dřevěného nábytku a předmětů se vám podaří zachovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..