Jak si vybrat počítač, aneb průvodce výběrem stolního počítače

Nákup počítače sice již dnes není záležitost statisíců, ale i tak, je potřeba o nákupu pořádně přemýšlet. Už jen proto, abyste při nákupu třeba někde v kamenném obchodě nevypadali jak úplní hlupáci, které prodavač natáhne na ceně jak to jen půjde. Následující doporučení je psáno co nejvíc obecně (vynechány jsou HTPC, specializované mini počítače aj.), tak aby doporučení pokrylo co nejširší spektrum uživatelů. Mimo to je značně zjednodušené. Pokud budete chtít radu, nebo upřesnění, napište svůj požadavek do komentáře pod článkem.

Slovníček

RAM paměť – velmi rychlá paměť počítače, bez které by nefungoval. Do paměti se dočasně ukládají data, která počítač aktuálně potřebuje. Rozumné minimum bývá 2GB paměti.

Pevný disk (HDD) – je paměťové médium, které trvale uchovává často velmi velká množství dat. Rozumné minimum je 300 – 500 GB. Existují i tzv. SSD disky, což je laicky řečeno flash disk. Tyto disky jsou oproti mechanickým diskům mnohonásobně rychlejší, a tedy i dražší.

Procesor – srdce počítače. Jedná se v jednoduchosti o čip, který zvládá zpracovávat univerzální data. To ho však dělá pomalým oproti třeba grafické kartě. Moderní procesory mají více jader, to znamená, že umí dělat více věci najednou. Bohužel v 9 případech z 10, běžný software není schopný těchto jader rozumně využít. Využití jader tak je výhradně na operačním systému. Procesory s taktem pod 2 GHz nekupujte. Až na pár případů by to nemělo smysl.

Grafická karta – je počítačová karta, která je specializovaná na zpracování obrazu. U grafické karty by vás mělo zajímat: velikost paměti (minimum 500 MB), šířka sběrnice 64 – 768 bitů (určuje datovou propustnost – představte si 64 jízdních pruhů a 768 jízdních pruhů vedle a pochopíte – doporučujeme využívat min. 128 bitovou sběrnici), přítomnost digitálního DVI konektoru pro připojení monitoru, a ideálně také HDMI konektor, který slouží k propojení počítače s televizí. Grafické karty bývají dnes často integrované do procesorů CPU. Jejich výkon je dostatečný pro běžnou práci. Lepší je však mít samostatnou grafickou kartu.

Základní deska – je „deska“ do které jsou nasázeny všechny karty, čipy, konektory aj.

Zvuková karta – přestože jsou dnes „zvukovky“ již běžně integrované do základních desek, chcete-li kvalitnější zvuk, potřebujete samostatnou zvukovou kartu. Tyto karty umí udělat zvuk mnohem lepší a navíc zpracování zvuku nezatěžuje hlavní procesor počítače. Nekupujte jiné zvukovky než s PCI-E slotem, pokud ho tedy máte v počítači.

Síťová karta – drátová LAN – spojuje více počítačů dohromady a připojíte se přes ní také do internetu – zde je to stejné jako u zvukové karty. Chcete-li od síťové karty maximální výkon, musíte si koupit samostatnou síťovou kartu s HW akcelerací opět s PCI-E slotem. „Síťovky“ na základních deskách až na výjimky nejsou schopny dosáhnout udávané rychlosti.

Bezdrátová síťová karta – WiFi – dělá to samé jako výše uvedená síťová karta, jen s tím rozdílem, že nepotřebuje žádné dráty ke spojení.

Kupte si počítač podle toho, na co ho chcete používat

Pro jednoduchost si zde definujme čtyři kategorie typů uživatelů.

Uživatel kategorie 1, je takový uživatel, který chce na počítači surfovat na internetu, číst si emaily, psát dopisy, prohlížet si obrázky nebo pouštět video, poslouchat hudbu, programovat, dělat webové stránky a další základní činnosti. Takový uživatel patří mezi nenáročné uživatele a dá se jednoduše říci, že mu vystačí jakýkoliv současný počítač. Současné nejlevnější počítače již mají takový výkon, že bez problémů mohou běžného uživatele jednoduše uspokojit.

Těmto uživatelům doporučujeme místo stolního počítače koupit notebook v cenové relaci do 15 tisíc korun. Výhoda notebooku je v jeho mobilitě. Pokud si chcete koupit stolní počítač, platí zde pro vás stejná cenová hranice.

Co má váš počítač určitě umět? U notebooku vyžadujte možnost bezdrátového připojení na síť tzv. WiFi. Dále ideálně 4 USB porty, 1 LAN port – připojení do počítačové sítě pomocí kabelu, možnost připojení externího monitoru, ideálně čtečku SD karet, pevný disk o kapacitě nad 300 GB, alespoň 2GB RAM paměti, vícejádrový procesor – dvě jádra zpravidla bohatě postačí a alespoň 4 článkovou baterii s výdrží minimálně 2 hodiny, HDMI výstup na televizi není nutný, ale mít jej je moc příjemné. CD/DVD mechanika není dnes již nutná, ale může se hodit. Integrované grafické karty v noteboocích mají většinou dostatečný výkon na přehrání videa v HD kvalitě a zvládají základní počítačové hry, takže těmi se moc zabývat v tomto případě není třeba.

U počítače chtějte konfiguraci s alespoň 4 GB RAM paměti, více jak 500 GB pevný disk, grafickou kartu s alespoň 2GB paměti a HDMI konektorem, vícejádrový procesor s frekvencí nad 2 GHz, minimálně 19″ LCD monitor, CD/DVD mechaniku a ideálně čtečku karet.

Uživatel kategorie 2, je uživatel, který mimo činnosti uživatele kategorie 1, plánuje navíc hrát běžné hry, zpracovávat video nebo provozovat virtuální operační systémy. I v tomto případě si můžete koupit notebook. Ten se cenově bude pochybovat od 20.000 do 30.000,-Kč. Notebook této kategorie by měl mít alespoň 8GB RAM, 1TB disk, 2GB grafickou kartu, 4 a více jádrový procesor, alespoň 17″ display, blue-ray mechaniku (není podmínka) a bluetooth.

U počítače požadujte 16GB RAM paměti, grafickou kartu s alespoň 2GB paměti a s HDMI výstupem, 8 a více jádrový procesor s minimálně 3GHz frekvencí, 2TB velký pevný disk s ideálně 256 GB SSD disk pro systémové programy, CD/DVD/Blue Ray mechaniku (není nutná), alespoň 24″ monitor.

Uživatel kategorie 3, je pak takový uživatel, který vyžaduje velký výkon pro nejnovější hry, CAD aplikace, profesionální zpracování videa, profesionální práci v grafických editorech, nebo zpracovávání velkých objemů dat. Přestože je i zde možné použít notebook, nedoporučujeme to. Takové notebooky jsou většinou zbytečně moc drahé. Místo toho si kupte počítač s alespoň následujícími parametry. 32GB RAM paměti, nejnovější 8 a více jádrový procesor, alespoň jednu grafickou kartu s 4 a více GB rychlé paměti DDR5, výstupem na dva monitory a HDMI konektorem, s výkonnou zvukovou PCI-E kartou (akcelerace zvuku, zejména ve hrách je to znát), PCI-E 1GB síťovou kartu, 2x 2TB velký pevný disk v RAID 0 (stripping) zapojení s 2x 256GB SSD disky opět v RAID 0 (stripping) zapojení pro systémové programy, Blue Ray mechaniku, čtečku karet, kvalitní case počítače, který bude dobře chlazený a alespoň 650W počítačový zdroj. K počítači je dobré koupit dva 24″ IPS monitory s pivot podstavcem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..