Jak si vyrobit domácí levandulový olej a ocet?

Jak si vyrobit domácí levandulový olej a ocet?

levandule
Autor: tfengreen

Levandule je známá svými léčivými účinky. Působí hojivě, uklidňuje, zmírňuje bolest a svědění, dezinfikuje,zlepšuje imunitu a podporuje také trávení. V kosmetice se nejčastěji používá levandulový olej, avšak také levandulový ocet je velmi prospěšným prostředkem. Jak si je oba vyrobit jednoduše doma a na co kromě vaření jsou dobré? To si řekneme v následujících řádcích.

Levandulový olej

Použít ho můžete do koupele, kdy už pár kapek krásně provoní celou koupelnu a pomůže vám se příjemně uvolnit. Taková koupel je vhodná i při nespavosti či psychických potížích. Při bolestech hlavy a migréně si vetřete trošku oleje krouživými pohyby do spánků a nad obočí, což vám uleví od bolesti. Masírování namožených svalů tímto olejem také přinese kýženou úlevu. Díky svým hojivým účinkům je ale olej vhodný i pro potírání popálenin nebo drobných kožních poranění. Levandulový olej oceníte i při péči o pokožku, které dodá výživné látky. Vtírejte si trochu oleje pravidelně do pokožky celého těla. A vetření několika kapek do umytých vlasů zase dodá lesk a zdravý vzhled jim.

Domácí výroba oleje:

Potřebujete uzavíratelnou sklenici, čerstvé květy levandule (můžete použít i sušené, jen výsledek nebude tolik aromatický) a kvalitní olivový olej. Květy napěchujte do sklenice, zalijte olejem a postavte na teplé místo, klidně na slunečné okno. Nechte sklenici tak tři až čtyři týdny stát a poté olej přelijte přes husté sítko. Přitom co nejvíce mačkejte květy, aby uvolnili nasáklý voňavý olej. Hotový levandulový olej uchovávejte v tmavé láhvi nebo na temném místě.

Levandulový ocet

Tento ocet oceníte v péči o problematickou pokožku, jelikož dokáže dobře vysušit a dezinfikovat pupínky akné. Dezinfikuje a zklidní také místa podrážděná štípnutím hmyzem. Ovšem takovým štípancům při preventivním použití dokáže i zabránit, působí totiž jako přírodní repelent proti komárům, vosám, včelám i klíšťatům. Přidáním pár kapek na zubní kartáček k pastě dezinfikujete zase ústní dutinu a zničíte bakterie v ní. Levandulový ocet vám také uleví při bolestivé únavě a otoku nohou, stačí ho přidat trochu do koupele nohou. Mimo úlevy tato koupel také zabrání nadměrnému pocení nohou a jejich zápachu, či zničí plíseň. Ocet přidaný v malém množství do vody k opláchnutí vlasů zneutralizuje zbytky šampónu, což vlasům vyrovná jejich přirozené pH a budou tak pevné a lesklé.

Domácí výroba octa:

Probíhá podobně jako u oleje, jen se květy napěchované ve sklenici zalijí ovocným octem (dobrý je kvalitní jablečný, protože sám o sobě má skvělé účinky). Sklenici každý den protřepeme a po dvou týdnech na teplém místě ocet přecedíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..