Jak si zlepšit paměť?

Lidská paměť je jako svaly. Ty pokud nebudete neustále cvičit, ochabnou. Je to dáno tím, že lidský mozek je vysoce adaptabilní a tak se snadno dokáže přizpůsobit takřka jakékoliv situaci, která vás v životě může potkat. Ono také, když byste nezapomínali, tak byste měli třeba problém se vyrovnávat se špatnými životními situacemi. Například, když vám někdo umře, budete nějakou dobu smutní, avšak postupem času, jak budou slábnout elektrické impulzy v mozku, které uchovávají informace o zemřelém člověku, budete pomalu zapomínat a časem smutek odezní. Ne nadarmo se také říká, že čas vše vyřeší. Někdy by člověk však potřeboval mozku říci, „tohle si koukej pamatovat“. Bohužel, tak to nefunguje. Sice lze mozek do určité míry různými technikami programovat a ošálit, ale i to má své limity.

Takže, jak na to?

Hned z kraje je potřeba říci, že jste-li ve stresu, pak nečekejte, že se vaše paměť bude nějak super dokonalá. Pokud je váš mozek vystaven stresu, automaticky se vypínají vyšší funkce mozku, které mimo jiné ukládají nové informace (velmi zjednodušeně řečeno). Vaše paměť bude  fungovat na 100% pouze pokud, budete v klidu a relaxovaní.

Jak tedy na to?

  1. Zajistěte si dostatečně kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. Ano vím, lehce se to řekne, ale hůř udělá. Problematika spánku je však natolik rozsáhlá, že překračuje rámecja toto článku. V jednoduchosti řečeno, dodržujte spánkovou hygienu. To znamená, dvě hodiny před spaním nic nejezte. Půl hodiny před spánkem již nic neřešte a jen odpočívejte. Nepijte alkohol. Ten sice pomůže rychle usnout, ale  za to výrazně sníží kvalitu spánku. Spěte ve vyvětrané chladnější místnosti a hlavně, choďte spát včas. Zjistěte si, jestli nemáte spánkovou apnoi (dušení se ve spánku – pokud se budíte neustále unavení).
  2. Sportujte. Jakkoliv. Už samotná delší procházka má velmi pozitivní vliv na vaše tělo. Nemusíte tedy podávat žádné extrémní atletické výkony. Pokud vás nebaví jen tak chodit, dejte svému chození cíl. Hrajte třeba tolik oblíbený geocaching. Nebo si pořiďte psa a choďte s ním na dlouhé procházky.
  3. Další velmi důležitý bod je strava. Začněte jíst potraviny, které budou podporovat činnost vašeho mozku. Hodně nejen pro svůj mozek uděláte, když budete konzumovat pravidelně ryby. Ideálně mořské. V těch jsou látky (omega-6 a omega-3 mastné kyseliny), které jsou nesmírně pro mozek důležité. Nemáte-li rádi ryby, můžete si v lékárně koupit v kapslích koncentrovaný rybí olej. Mozku také pomůžete, když budete konzumovat různé ořechy. Ideálně pak vlašské ořechy. Ty obsahují pro mozek důležitý vitamín B. Nezapomínejte ani na ovoce, které obsahuje jak mnoho různých vitamínů, tak i cukry, které mozek také nutně potřebuje. Krátkodobě můžete mozek nakopnout pomocí zeleného čaje, guarany a nápojů obsahující cukr a kofein. Super bomba pro mozek je práškový zelený čaj. Ten je ideální, pokud potřebujete dlouho a intenzivně pracovat. Práškový zelený čaj obsahuje stonásobně vyšší množství důležitých látek pro mozek, než klasický sypaný čaj. Ne nadarmo se mu říká super potravina 21 století.
  4. V neposlední řadě je potřeba začít cvičit mozek. Počítejte si z paměti různá čísla, hrajte logické hry a luštěte hlavolamy, malujte, zpívejte. Nepoužívejte poznámkové bloky a zkuste si raději vše pamatovat. Naučte se něco nového. Zkrátka donuťte  mozek něco smysluplného dělat.
  5. Při učení používejte všechny smysly. Ruce – pište si poznámky. Hlas – čtete, nebo přemýšlejte nahlas. Čím víc smyslů zaznamená vaše učení, tím více si budete pamatovat. Hlavně, pochopte co se učíte. Klasické školí biflování k ničemu nevede.
  6. Psychicky se odblokujte. Říkejte si, „zapamatuji si to“, „já se to naučím“, „není to těžké“, „zvládnu to levou zadní“, „když se to naučil on, tak já to zvládnu také“. Tento bod opět překračuje možnosti tohoto článku. Zde vás odkáži na tzv. sugestopedii, která slaví úspěch po celém světě.
  7. U důležitých věcí, používejte mnemotechnické pomůcky. Například, pokud si chcete zapamatovat jméno Tesařová, asociujte si ho s lesem a v něm s mužem, který něco tesá. Ideální je, když jsou pro vás asociace nějak zajímavé, legrační, nebo jakkoliv atraktivní. Ty si potom váš mozek bude lépe pamatovat.


Sugestopedie
 je vyučovací metoda, kterou vyvinul bulharský psychiatr Georgi Lozanov. Metoda se používá v různých studijních oborech, ale především v oblasti výuky cizích jazyků. Teorie, kterou na jejím základě Lozanov vyvinul, se jmenuje sugestologie.

Sugestopedie podle přívrženců této metody respektuje všechny učební typy – auditivní, vizuální i kinestetický a znalosti získané touto metodou se údajně uchovávají v paměti trvaleji než je tomu u ostatních výukových metod. Při výuce se používají speciální hudební skladby, které prý stimulují levou i pravou mozkovou hemisféru. Tuto metodu schválila mezinárodní expertní skupina při UNESCO již v prosinci 1978.

Zdroj: Wikipedia

 

Rada na závěr. Změňte své myšlení. Například, až si budete říkat, co potřebujete koupit v obchodě, nikdy nepoužívejte cokoliv co obsahuje předponu NE. Zapomeňte slova jako „nezapomenu“, „nevzpomenu“ apod. Nahraďte je třeba slovem „vzpomenu“. Ono když vám někdo řekne „Nezapomeň prosím tě koupit chleba“, tak si váš mozek celé sdělení zneguje do podoby „zapomeň koupit chleba“. Lepší je tedy říci „kup prosím tě chleba“. Pro mozek je to jasný příkaz co má dělat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..