Jak správně zabalit balík tak, aby dorazil k příjemci v pořádku?

Přestože zabalení a poslání balíku není žádná věda, stále se stává, že spousta lidí neví, jak má takový balík být správně zabalený.

Základ je předvídat

Před posláním balíku si zkuste představit, co se s balíkem asi bude dít. V této představě je potřeba počítat předem se špatným zacházením ze strany zaměstnanců přepravce balíku. Zde je potřeba si uvědomit, že s balíkem přijdou do styku často velmi špatně placení zaměstnanci, kteří si občas na balíku můžou vybíjet svou flustraci.

Pokud nechcete, aby balík byl vykraden, respektive, chcete-li minimalizovat pravděpodobnost vykradení, pak je potřeba krabici, do které poslaný předmět zabalíte nijak lákavě neoznačovat. Pokud budete toto dodržovat, pak tím výrazně snížíte pravděpodobnost vykradení, nebo ukradení balíku zaměstnanci.

Krabici vybírejte podle hmotnosti a velikosti posílaného předmětu. Nebuďte líní a sežeňte si, třeba v obchodě, nebo na přepážce České pošty, pořádnou kartonovou krabici. Ty se dělají ve dvou tloušťkách, 3VL (třívrstvá) a 5VL (pětivrstvá).

Dále si uvědomte, že balík, pokud není poslaný jako křehký, může spadnout z výšky až 1 metr. K tomu dojde jednoduše v tlačenici balíků na depu, kde se v jeden moment může na skluzavce objevit i několik desítek balíků najednou.

V poslední době se jen málo lidí balíky snaží omotat nějakým provázkem (podobně jako dárek). To je velká škoda. Uvědomte si, jak složitě musí zaměstnanci s balíkem manipulovat, pokud nejde za nic jednoduše chytit. Stačí balík omotat (obalit) jakýmkoliv dostatečně silným provázkem. Ten zároveň slouží jako určitá forma pečeti, byť to samozřejmě pečeť není.

Balík vždy označte tak, aby byl čitelný odesílatel a příjemce. Balíků dopravci mají hodně a není čas louskat nějaké klikyháky. V případě České pošty, se nedoručitelné balíky po čase otevřou a pošta se pokusí vydedukovat kam měl balík jít. Pokud se to podaří, balík se odešle příjemci. Dále, pokud posíláte sklo v balíku, nezapomeňte balík nahlásit a patřičně označit jako křehký. Zpravidla to stačí na balík napsat. Šikovnější z vás si zajisté z internetu stáhnout, vytisknou a nalepí oficiální logo označující křehký obsah.

Nezapomeňte obsah balíku také patřičně obalit nějakým ochranným materiálem. Ideální jsou lety prověřené zmuchlané papírové noviny, nebo letáky z obchodů, kterých se všude válí dost. Použít můžete i látku, polystyren, bublinkové fólie, zkrátka cokoliv co tlumí nárazy.

V neposlední řadě si po odeslání schovejte číslo balíku, které je najdete na podacím lístku. Pomocí tohoto čísla se pak na internetu můžete dozvědět, co se s balíkem děje. Dobré také je, toto číslo odeslat příjemci balíku. Je to jednak projev dobré vůle a pak také příjemci usnadňujete jeho případné dohledávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..