Jak ulevit dítěti při prořezávání zoubků?

Jak ulevit dítěti při prořezávání zoubků?

Dítě žvýkající hračkuObdobí prořezávání zoubků není pro dítě jednoduché ani úplně nejpříjemnější, dá se ale zvládnout docela dobře. Existují snadné prostředky, jak dítěti alespoň trochu ulevit od bolesti a pomoci mu překonat dny, kdy se nové zoubky klubou.

Kdy se prořezávají zoubky a v jakém pořadí?

První zoubky se většinou vyklubou mezi 4. a 7. měsícem života, není to však neomylné pravidlo. U některých dětí se první zub objeví už koncem třetího měsíce a u někoho zase až kolem jednoho roku. Pokud se ani po prvních narozeninách však zuby nezačnou klubat, je dobré navštívit lékaře, který zjistí, jestli je vše v pořádku a jedná se jen o jejich opožděný vývoj. Jako první se většinou proklube přední dolní jednička, poté vedlejší jednička a následují je horní jedničky, po nich přijdou na řadu nejdříve spodní, potom horní dvojky. Po dvojkách se prořezávají první stoličky (čtverky) a teprve po nich trojky. Jako poslední se prořežou pětky, jež vývoj mléčného chrupu dokončí. Může se ale klidně stát, že se bude klubat víc zubů naráz nebo nebude toto pořadí úplně stejné. Do tří let věku dítěte by mělo být už prořezáno všech dvacet mléčných zubů.

Jak poznám, že se chystá vyklubat zoubek?

Dítěti se nejspíš docela podstatně změní nálada. Místo usměvavého sluníčka budete mít doma několik dní mrzoutka, který je neklidný, poplakává a nic se mu nelíbí. Také v noci může hůře spát a často se s pláčem budit. Zvýší se tvorba slin a dítě si také začne daleko více cpát do pusy ručičky a vše, co mu v nich uvízne, má totiž potřebu vše kousat. Dáseň, kde se zub chystá proříznout, bývá zduřelá a červená, jak je prokrvená. Také bude na dotek citlivá a dítě nejspíš nebude mít ani příliš velkou chuť k jídlu. Může mít také mírně nateklou a načervenalou tvář i zvenku. Někdy se při růstu zoubků může objevit i řidší stolice a zvýšená teplota kolem 37,5°C. Pozor ale na zaměnění s nějakým opravdovým onemocněním, které by bylo potřeba léčit. Pokud má dítě několik dní trvající průjem a teplota přesahuje 38°C, už se pravděpodobně nebude jednat o zoubky a je potřeba raději kontaktovat lékaře.

Jak dítěti při růstu zoubků pomoct?

Podle lékařů u prvních zubů nejde ani tak o příliš silnou bolest, kterou by dítě cítilo, ale o strach z neznámého nepříjemného pocitu. Výraznější bolest přichází většinou až po prvním roce při prořezávání stoliček. Prvním a nejjednodušším způsobem pomoci jsou kousátka s vodou (nebo gelem) uvnitř, která se dají nachladit a poté je dítě kouše. Chlazení bolavé dásně mu uleví a také tlak kousátka na ni je mu příjemný. Věnujte také dítěti zvýšenou pozornost, hodně ho chovejte a mazlete, snažte se odvádět hrami jeho pozornost, aby na zuby zapomnělo. Pokud by toto nestačilo, můžete sáhnout po mastičkách, které jsou přímo k tomuto určené. Asi nejznámější je Calgel, ale existuje i mnoho dalších značek a všechny fungují na stejném principu. Obsahují znecitlivující látky, které dítěti rychle a výrazně uleví. Aplikace je jednoduchá, stačí malé množství pomocí gázy nebo důkladně umytého prstu natřít na potřebné místo. Použít se dají také homeopatika, u těch je ale dobré se poradit přímo s homeopatem nebo v lékárně. Pokud je u dítěte delší dobu zvýšená teplota a bolestivost, můžete mu alespoň na noc ulevit i čípkem proti bolesti, ale s těmi šetřete.

Prořezávání každého zoubku trvá většinou jen pár dní, tak vydržte. Jakmile se mu podaří vykouknout ven, bude zase líp. Uvidíte, že to nakonec nebude tak hrozné, jak jste se možná obávali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..