Jak v Excelovské tabulce vytvořit rozbalovací seznam?

Jak v Excelovské tabulce vytvořit rozbalovací seznam?

Dříve či později narazíte v Excelu na rozbalovací seznamy, které výrazně zefektivňují práci s tabulkami. Ty totiž urychlují práci a pomáhají udržet data v tabulce konzistentní. Pojďme se podívat na to, jak takový seznam v Excelu vytvořit.

Nejprve si vytvořte tabulku, do které potřebujete seznamy vkládat. V našem případě je to jednoduchá tabulka se sloupci jméno, příjmení a město. A právě pro ta města si vytvoříme rozbalovací (rozklikávací) seznam. Nyní si vytvoříme tabulku s naším seznamem měst. Tu doporučujeme vytvářet na novém listu, není to však potřeba. Vytvořenou tabulku se seznamem označte myší a zmáčkněte Ctrl+T. Tímto Excelu řeknete, že vybraná plocha je tabulka. Proč je potřeba tabulku označit jako tabulku je uvedeno na konci článku.

tabulka 1

V dalším kroku se vrátíme k naší hlavní tabulce a myší v ní vybereme oblast, ve které chceme seznamy používat (zpravidla sloupec tabulky). Následně v menu klikněte na záložku DATA a na ní pak na ikonu „Ověření dat“ viz. obr.

tabulka 2

V otevřeném okně na záložce Nastavení vyberte v ověřovacích kritériích povolit „seznam“. Jako zdroj označte tabulku s městy a klikněte na OK.

ověření dat

No a to je vše. Nyní vám již rozbalovací seznam bude fungovat. Pokud jste tabulku označili jako tabulku, budou se do ní přidané hodnoty ihned promítat do seznamů.

tabulka 4

Proč tabulku označit jako tabulku

Dokud tabulku neoznačíte jako tabulku, nebude Excel přesně vědět, co jste to vlastně vytvořili. V momentě, kdy tabulku označíte jako tabulku, dojde k tomu, že se Excel začne k vybrané oblasti dat chovat trochu jinak. Například, pokud na konec tabulky přidáte další řádek, dojde ke stejnému naformátování řádku, jako má řádek předchozí. Nebudete tak muset dokola upravovat formátování, které zejména u velkých tabulek může být opravdu složité a náchylné na porušení formátování. Mimo to, bude v našem případě docházet k tomu, že v případě aktualizace či rozšíření tabulky se nová data ihned promítnou do seznamů, aniž byste museli cokoliv aktualizovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..