Jak začít podnikat?

Začít podnikat není v zásadě nic složitého, je jen potřeba si uvědomit pár základních věcí.

1 – Je potřeba se registrovat na živnostenském úřadě pomocí jednotného registračního formuláře, který vám zajistí registraci na finančním úřadě, sociálním úřadě a u vybrané zdravotní pojišťovny. Za registraci se platí určitý poplatek 1.000,-Kč, které si můžete dát do nákladů.

Při registraci je potřeba si vybrat druh živnosti. Ty jsou ohlašovací a koncesované. Ohlašovací se dělí na řemeslné, vázané a volné. Řemeslné a vázané jsou podmíněny odbornou způsobilostí (vyučením v oboru). U volných nepotřebujete žádné odborné způsobilosti, je jen potřeba splnit všeobecné podmínky (+18 let, trestní bezúhonnost, svéprávnost). Detaily najdete v zákoně č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání.

Koncesované živnosti vznikají a jsou provozovány na základě správního rozhodnutí. Tyto živnosti jsou také osvědčeny výpisem ze živnostenského rejstříku. Kromě splnění odborné způsobilosti je podmínkou získání této živnosti (koncese) i kladné vyjádření příslušného orgánu státní správy. Příkladem jsou provozování pohřební služby, provozování cestovní kanceláře, silniční motorová doprava, taxislužba aj.

Tip: živnost můžete provozovat i při zaměstnání. Jedná se pak o podnikání na vedlejší úvazek a je zde pár úlev.

Tip: pokud si nebudete výběrem jisti, zaškrtněte také v jednotném registračním formuláři živnost „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“.  Tato živnost je taková univerzální, a dá se pod ní schovat takřka cokoliv. Pro jistotu si jí také vyberte, nic vás to nestojí.

Tip: doba se rychle mění a váš obor podnikání se může ze dne na den zcela změnit v něco jiného. Vyberete si tedy co nejvíce pro vás myslitelných a dosažitelných živností. Ušetříte si tím v budoucnu hodně starostí.

2 – Registraci si po nějaké době pro jistotu ověřte na jednotlivých úřadech. Finanční úřad vám sám pošle vaše DIČ, takže pokud vám přišlo poštou, nemusíte je kontaktovat.

3 – Pokud nebudete začínat podnikat na vedlejší úvazek, připravte se na to, že budete muset začít pravidelně platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Po registraci kontaktujte vaší zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení a domluvte se na tom jak a kolik budete měsíčně platit.

4 – Po registraci doporučujeme zřídit si samostatný podnikatelský účet. Není to sice nutnost, ale zprůhlední vám to vaše finance. Mimo to jdou dnes zřídit takřka na počkání a zcela zdarma. Nový účet nezapomeňte nahlásit na finančním úřadě, to je vaše povinnost.

Tip: O podnikání existuje mnoho různých knih. My doporučujeme knihu od Roberta Kiyosakiho, „Co máte vědět, než začnete podnikat“. Kniha je plná užitečných rad jak efektivně a bezpečně podnikat.

5 – Rozhodněte se, jaký druh finanční evidence si povedete. Buď si povedete daňovou evidenci, nebo budete využívat paušálních výdajů. Obojí má své výhody a nevýhody. Pokud budete třeba prodávat nějaké zboží, budete preferovat spíše daňovou evidenci, která je trochu náročnější na evidenci. Budete potřebovat evidovat všechny doklady. Pokud budete podnikat ve službách, třeba provozovat nějakou webovou stránku, pak budete spíše preferovat paušální výdaje, které vám mohou ušetřit dost peněz na daních. Rozbor těchto finančních evidencí přesahuje rozsah tohoto článku, proto vám doporučujeme vyhledat třeba nějakou účetní a zeptat se na podrobnosti, výhody a nevýhody jednotlivých finančních evidencí.

6 – Pokud plánujete služby nebo zboží prodávat, nebo kupovat ze zahraničí, budete se s největší pravděpodobností muset registrovat k DPH. U služeb se stáváte automaticky plátcem DPH v momentě kdy spolupracujete se zahraniční osobou, nebo firmou. U zboží existují limity do kdy není potřeba se k DPH registrovat. Opět doporučujeme vyhledat někoho znalého problematiky DPH.

7 – V závislosti na druhu vašeho podnikání budete pravděpodobně potřebovat získat různá osvědčení a provést různé registrace. U potravin se například připravte na nutnost sehnání zdravotního průkazu u svého lékaře. U e-shopů je třeba pak registraci na úřadě pro ochranu osobních informací (UOOI) apod. Takřka každý druh podnikání má svá úskalí, zejména pokud budete mít zaměstnance. Ty musíte proškolovat v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (BOZP), musíte je posílat na pravidelné prohlídky k lékaři, zajišťovat pracovní ochranné prostředky, v horkých dnech tekutiny a mnoho dalšího.

Tip na závěr: nevrhejte se po hlavě do nesmyslných projektů. Vždy používejte při práci selský rozum.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..