Jak založit s.r.o.?

Soudní kladívkoZaložení společnosti s ručením omezeným, označovaný zkratkou s.r.o., slangově pak eseróčko, je docela byrokratickým zážitkem, který se může v nepříznivé situaci protáhnout i na více jak půl roku. Pojďme si ukázat jak tedy založit s.r.o. a také jak celý proces zkrátit na týden.

Krok č.1 – Sepsání společenské smlouvy

V prvním krku musíte formou notářského zápisu (§ 57 Obchodního zákoníku, dále jen ObchZ) sepsat a podepsat společenskou smlouvu, čímž dojde k založení společnosti s ručením omezeným. Přičemž smlouva musí obsahovat následující:

  • firmu a sídlo společnosti
  • určení společníků
  • předmět podnikání/činnosti
  • výši základního kapitálu, výši vkladu každého společníka včetně způsobu a lhůty splácení vkladu
  • jména a bydliště prvních jednatelů společnosti a jejich pravomoci
  • jména a bydliště členů první dozorčí rady, pokud se zřizuje
  • určení správce vkladu
  • a různé další údaje

Zápis se provede u notáře, který má pro tyto případy připravené své formuláře, do kterých se jen doplní potřebné náležitosti.

Krok č.2 – Složení vkladů

Způsob, jakým proběhne složení vkladů určuje výše uvedená společenská smlouva. Nejběžněji se tak děje složením vkladů na nový bankovní účet, což je také neuznávanější a nejjednodušší způsob, který snadno projde u rejstříkového soudu. Pro založení účtu si do banky s sebou vezměte společenskou smlouvu, kterou bude banka potřebovat k vydání potvrzení o složení vkladu. Toto potvrzení budete potřebovat při podávání návrhu na zápis do obchodního rejstříku. Je také dobré vědět, že po založení společnosti se základní kapitál stává majetkem firmy a nemusí být na účtě deponován, můžete s ním tedy různě disponovat.

Krok č.3 – Živnostenské listy

K návrhu na zápis do obchodního rejstříku budete také potřebovat oprávnění k podnikání, to jest živnostenský list (výpis) a případné koncese aj. dokumenty.

Krok č.4 – Návrh na zápis do obchodního rejstříku

U rejstříkového soudu požádáte o návrh na zápis do obchodního rejstříku. Formuláře pro tento účel jsou již jednotné a dají se stáhnout na serveru justice.cz. Připravte se na to, že všichni jednatelé musí být na návrhu podepsaní a jejich podpisy ověřené.

Nutné přílohy pro návrh na zápis

  • společenská smlouva
  • oprávnění k podnikání – živnostenský list/výpis a jiné
  • listina osvědčující právní důvod užívání místností v nichž společnost sídlí (výpis z katastru, či souhlas vlastníka v případě pronájmu)
  • potvrzení o vkladu
  • za každého pak výpis z rejstříku trestů, nebo rovnocenný doklad
  • čestné prohlášení každého jednatele že: je způsobilý k právním úkonům, že splňuje podmínky pro provozování živnosti a že splňuje podmínky dle § 38l ObchZ. Podpis na prohlášení musí být opět úředně ověřený.

To je vše. Rejstříkový soud má na zápis až půl roku, takže si chvilku počkáte. Informace o zapsání do obch. rejstř. vám přijdou na adresu sídla společnosti. Pokud budou informace vráceny zpět rejstříkovému soudu, tak si je zde pak můžete vyzvednou osobně.

 

Jak urychlit založení s.r.o.?

Pokud pospícháte, můžete si koupit tzv. ready made firmu. Jedná se o papírovou firmu bez historie, která je legálně založena a která se na vás jen přepíše. Je to sice trochu nákladnější, ale za to rychlejší. Jednoduše si vyberete z nabídky firem tu nejvhodnější a firmu si koupíte. Pokud vám nebude vyhovovat název společnosti, můžete ho kdykoliv měnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..