Jak zařídit pohřeb

Jak zařídit pohřeb

A praying angel surrounded by burning votive lightsSmrt je přirozená součást lidského života, a tak zařizování pohřbu čeká velkou většinu z nás. Není to sice nic příjemného, ale ani nic složitého. Záleží na tom, co si zemřelý přál, případně na vašich finančních možnostech, nebo rodinných zvycích. Ve většině případů se provádí zpopelnění a uložení do urnového háje, případně do rodinné hrobky. Klasických pohřbů je dnes již relativně málo, protože jsou drahé. Pojďme si v pár větách říci, co vás bude čekat a na co se připravit.

Pohřební ústav

Krok číslo jedna spočívá ve vybrání si pohřebního ústavu, který vašim požadavkům bude nejvíce vyhovovat. Zpravidla to bývá co nejblíže trvalého místa zemřelého. Na tomto místě je nutné uvést, že žádný pohřební ústav, vás dle zákona sám nesmí kontaktovat.

Před návštěvou pohřebního ústavu budete potřebovat občanský průkaz zemřelého, nebo jeho úmrtní list. Dále pak občanský průkaz člověka zajišťujícího pohřeb.

Pohřební ústav za vás vykoná většinu úkolů, které jsou s pohřbem spojeny (tisk smutečních oznámení, výběr smuteční hudby, zajištění květin apod.) a nabídne vám různé varianty pohřbu. Vám tak zůstane hlavní úkol, spočívající v zajištění šatů pro zemřelého, v kterých bude moci být pohřben, nebo vystavěn v rakvi. Vystavování však v našich krajinách nebývá moc časté, ale ani ne neobvyklé, záleží na rozhodnutí pozůstalých.

Druhy obřadů

  • Zpopelnění bez obřadu – u zpopelnění v obřadní síni může po domluvě být
  • Rozloučení v obřadní síni, případně kostele se zpopelněním – jedná se o nejčastější druh pohřbu, při kterém je zemřelý zpopelněn horkým vzduchem a vložen do urny. Urna se následně může vložit dle přání do kolumbária, urnového sklípku nebo hrobu. Obsah urny se také často na přání zemřelého rozprašuje.
  • Pohřeb do hrobu – dnes již méně častý způsob pohřbívání, který objednávají zejména movitější zákazníci, pro které pohřební ústavy dokáží zajistit takřka cokoliv. V tomto případě si nezapomeňte naplánovat smuteční průvod, formu rozloučení nad hrobem a případně oznámení úmrtí zvonem, je-li k dispozici.

V případě zpopelnění se připravte na to, že vám bude nabídnuto uložení do kartonové rakve. To se dělá ze dvou důvodů. Jednak je to levnější, než dřevěná rakev, a pak také je to ekologičtější. Jedná se o český vynález, který se pomalu stává standardem. Kartonovou rakev je možné upravit tak, že na první pohled nepoznáte, jestli je z kartonu, nebo ze dřeva.

Náhrobní kámen

Pokud máte rodinou hrobku, nebo ukládáte zemřelého do rakve, budete také muset vyřešit úpravu stávajícího, nebo pořízení nového náhrobního kamene. Ten se zpravidla zařizuje po pohřbu. Nezapomeňte si tedy sehnat kameníka.

Co s květinami po pohřbu?

Často se na pohřbech řeší, co se bude dělat s květinami a věnci po pohřbu. Variant máte několik. Pohřební ústavy vám mohou zapůjčit pohřební věnce, takže ty kupovat nemusíte. Květiny můžete po pohřbu uložit třeba k hrobu, vzít si je domů, případně s nimi udělat co uznáte za vhodné.

Pohřební hostina

Nezapomínejte také na to, že se po pohřbu dělá smuteční hostina. Její realizace však plně leží ve vašich rukou, a je na vás, kde a jakou hostinu si objednáte.

Závěrem je potřeba uvést, že vy jste zákazníky pohřebního ústavu, takže si nenechávejte nic vnutit. Zařídit se dnes dá takřka cokoliv, a je tedy jen na vás a vašich zvycích, jak a kde bude pohřeb realizován.

Další podobné články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..