Jak zastavit padání vlasů?

Jak zastavit padání vlasů?

vlasyŘíká se, že vlasy jsou korunou krásy a většina žen s tímto rčením jistě souhlasí. A ani mužům určitě není jedno, co mají nebo nemají na hlavě. Padání vlasů je tak problémem, který může potrápit každého. Co je ještě běžný stav a kdy už jde o nadměrné vypadávání vlasů? Co se s tím dá dělat?

Pár faktů o vlasech

Každý člověk má na hlavě v průměru 100 000 jednotlivých vlasů, i když tento počet se liší podle jejich barvy. Nejvíce vlasů mají světlovlasí lidé, až 140 000 vlasů, nejméně naopak zrzci, ti mají kolem 80 000 vlasů. Jejich počet, síla, tvar a barva jsou vrozené a ovlivněné rasou a genetickou příslušností. Každý vlas roste 2 – 6 let a pak vypadne, denně takto ztratíme zhruba 30 – 100 vlasů, jejichž místo zaberou nové. Problémy s nadměrným padáním vlasů se během života týkají až kolem 60 % mužů a 30 % žen.

Proč vlasy padají?

Vlasy jsou odrazem našeho celkového stavu. Když jsme zdraví a plní síly, je taková i naše kštice. Naopak když nás trápí zdravotní potíže nebo třeba jen nedostatek určitých vitamínů a minerálů, především železa, během chvíle se to na našich vlasech odrazí. Stanou se lámavými, zplihlými, matnými, na první chvíli nekvalitními a také řídnou. Příčinou může být třeba nějaké akutní onemocnění, horečka, špatný krevní oběh, chudokrevnost, cukrovka nebo porucha funkce štítné žlázy. Stejně se na nich odráží i psychika, ve stresu se oslabují a více padají. A rozhodně jim neprospějí ani drastické diety, při kterých tělu chybí důležité živiny. Jsou ale i vlivy, které se nedají moc ovlivnit, například stárnutí, dědičnost nebo působení hormonů.

Jsou rozdíly mezi příčinami u žen a mužů?

Právě hormonální výkyvy jsou častým důvodem nadměrného vypadávání vlasů u žen, setká se s ním většina žen v období těhotenství, po porodu nebo v období menopauzy. U mužů je významným faktorem hormon testosteron. Mnoho mužů má totiž vrozenou androgenetickou alopecií, citlivost vlasů na testosteron. Jeho vyšší hladina způsobuje předčasné a nadměrné vypadávání vlasů, typickými znaky jsou ustupování vlasové linie nad čelem, tvorba koutů a řídnutí kštice na temeni hlavy. Někdy se tato hormonální porucha může týkat i žen.

Jak zastavit řídnutí kštice?

Pokud máte pocit, že vám vlasy padají více než dřív, prvním krokem je změna životního stylu. Zaměřte se na svou stravu, měla by být zdravá a vyvážená. Druhým krokem je zmírnění stresu a zlepšení psychické pohody, pokud je to alespoň trochu možné. Vyměňte také svůj běžný šampón a kondicionér za vhodnou vlasovou kosmetiku zlepšující stav pokožky hlavy a působící proti vypadávání vlasů, v drogerii nebo lékárně vám poradí, jaké přípravky vám pomohou. Vyzkoušejte také séra a zábaly, které obsahují vyšší koncentraci účinných látek. Důležitá je pravidelná aplikace těchto přípravků po delší dobu. Vzhledem k rychlosti růstu vlasů lze účinky pozorovat nejdříve asi po čtyřech měsících. Jestliže je úbytek vlasů výraznější, měly by vaše kroky vést do ordinace dermatologa, který pomocí konzultace a vyšetření zjistí příčinu problému a navrhne vhodné řešení.

Důležité je začít problém s vypadáváním vlasů řešit včas, dokud nedojde k nevratnému poškození vlasové cibulky, ze které by pak již nemohly vyrůstat nové vlasy. Pokud vlasová cibulka v pokožce je a pouze neprodukuje vlasy, pomohou ji vlasové přípravky znovu oživit. Jestliže však již úplně chybí, vlasová kosmetika nic nezmůže. Pak zbývá jedině možnost vlasové transplantace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..