Jak zazimovat muškáty?

Jak zazimovat muškáty?

muškátyMuškáty, neboli pelargonie, jsou během celého léta k vidění na mnoha okenních parapetech a balkónech. Jejich bohaté květy v různých barvách tvoří krásnou ozdobu, na kterou jsou jejich pěstitelé právem pyšní. Vzhledem k tomu, že jde o víceleté rostliny, mohou být další rok ještě hezčí a bohatší. Je ale potřeba se o ně dobře postarat a správně je zazimovat. Jak na to?

Kdy a jak začít se zazimováním muškátů?

S přípravou na zimní vegetační klid je u pelargonií potřeba začít už zhruba od poloviny září. Nejdříve postupně omezte zálivku a už dále nepřihnojujte, aby rostliny zastavily svůj růst. Důkladně také odstraňte všechny staré a zaschlé listy a květy. Následně seřízněte všechny rostliny asi na třetinu jejich velikosti, odstraní se tím letošní výrostky, které by rostlinám ubíraly sílu. Zachovejte ale základní větvení rostliny, řežte až nad kolínky. Určitě pak vyházejte všechny rostliny, které nejsou úplně pěkné a zdravé. Muškáty můžete zazimovat přímo v truhlících nebo květináčích, ve kterých jsou zasazené. Někteří pěstitelé ale dávají přednost uložení v rašelině. Při tomto postupu je potřeba muškáty vyndat z květináče, odstranit z kořenů hlínu (příliš dlouhé kořeny je přitom možné zastřihnout) a nechat je proschnout, aniž by byly na světle. Poté se rostliny naskládají do truhlíků, případně bedýnek, a jejich kořeny se zasypou směsí rašeliny s pískem.

Kam je na zimu přemístit?

Muškáty nesnáší mrazíky a je třeba je uklidit ještě před prvními teplotami klesajícími k nule. I přes zimu potřebují dostatek denního světla, na to je potřeba myslet při výběru místa. Nejlepším útočištěm je pro ně skleník nebo zimní zahrada, případně chodba s okny. Teplota pro přezimování by neměla být moc nízká ani vysoká, ideálně mezi 5 – 10 °C. V daném místě také nesmí být vlhko a průvan.

Jak se o muškáty starat během zimy?

Důležité je pelargonie během celé zimy zalévat, ale jen přiměřeně. Substrát by neměl přeschnout, ale nesmí být ani příliš mokrý, aby se netvořily plísně a rostliny neuhnívaly. Podle teploty v místnosti zalévejte zhruba jednou za dva týdny až měsíc, podle konkrétní potřeby. Rašelina se vlhčí ještě méně než zemina. Pravidelně také rostliny kontrolujte, zda je nenapadly plísně nebo nějací škůdci. Proti tomu se dá bojovat chemickou ochranou, postřik je možné použít i preventivně.

Co dělat s pelargoniemi na jaře?

Tak jako jsme muškáty pomalu připravovali na zimu, je potřeba je opět postupně probouzet z vegetačního klidu. Začněte na konci února. Rostliny uložené v rašelině zasaďte, ty v původní zemině potřebují přesadit každé dva roky. Postupně jim pak zvyšujte zálivku a také je poprvé přihnojte. Do konce března by měly mít rostliny vodu zhruba jednou týdně a od dubna je také jednou týdně i přihnojujte. Nové výhony zkraťte, aby rostlina houstla. Muškáty jsou připravené k umístění na balkon nebo okenní parapet zhruba v polovině dubna, kdy se u nich začínají objevovat první květy.

One thought on “Jak zazimovat muškáty?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..