Jak zrychlit web běžící na WordPressu?

Jak zrychlit web běžící na WordPressu?

logo WordPressWordPress je fantastický redakční systém, který umožňuje i laikům snadno a rychle vytvářet vysoce komplexní webové stránky. Nicméně o i tak skvělý redakční systém se musíte čas od času postarat, jinak bude čím dál pomalejší. Ukážeme vám, jak nakopnout vaše WordPressové stránky.

Rychlost načítání webových stránek je nesmírně důležitý faktor, který nejen zvyšuje pohodlí uživatele, šetří jeho čas i peníze, ale také je to jeden z mnoha faktorů ovlivňující výsledky hodnotících algoritmů Googlu a jiných rankovacích služeb. Rychlost je tedy hodně důležitá.

Pluginy, ach ty pluginy

Předně, neaktivní pluginy nenechávejte na webu, smažte je. Ihned. Klidně si je zazálohujte, ale hlavně nepoužívané pluginy smažte. WordPress totiž neustále zjišťuje jestli pro ně nejsou aktualizace apod. a to hodně snižuje výkon stránek. Na jednom nejmenovaném webu se odmazáním dvaceti nepoužívaných pluginů podařilo zrychlit stránky o 50%.

K pluginům je také důležité uvést, že ne každý z nich je bůh ví jak optimalizovaný, takže je možné, že jste si stáhli nějaký nesprávně naprogramovaný a ten vás zpomaluje. Pro hledání pomalých pluginů existují tzv. performance profilery, které změří doby běhů všech pluginů a pomohou vám tak identifikovat ty nejpomalejší.

Bez používání cache to nejde

WordPress bez cachovacích pluginů při každé návštěvě musí generovat často jinak statický obsah stále dokola a dokola. To užírá cenný čas a snižuje to výkon serveru. Proto je nutné používat nějaký z cachovacích pluginů, které budou návštěvníkům v závislosti na nastavených pravidlech nabízet již vygenerované stránky. Pokud s používáním cachovacíh pluginů nemáte žádné zkušenosti, začněte s pluginem WP Super Cache. V zásadě stačí mít zakliknuté vše co je označeno jako recommended a máte téměř vyhráno.

Gzip komprese je nutnost

Posílat návštěvníkům nezkomprimované webové stránky je hřích, za který skončíte v digitálním pekle. Standard je používat gzip kompresi, která významně urychluje načítání stránek. A jak jí zapnout? Nejčastěji pomocí cachovacíh pluginů, které gzip kompresi používat umí viz. WP-Super Cache aj. Testování zapnuté komprese můžete provádět zde checkgzipcompression.com.

Další alternativní způsoby navýšení rychlosti

Dále můžete vsadit na https. Ten jako jediný používá nástupce SPDY protokolu protokol HTTP/2. Ten běží pouze na https a umí spojovat datový tok do jednoho (běžně co soubor to jeden dotaz/request, takže jedna stránka může vygenerovat hodně režije, i když není velká). Celá problematika HTTP/2 je velmi komplikovaná a přesahuje rámec tohoto článku. Pro vás je důležité, že HTTP/2 umí zvednout rychlost načítání stránek.

Pak tu máme minifikaci. Ta s nástupem HTTP/2 téměř ztrácí smysl, nicméně, pokud neprovozujete https, pak vás může zajímat. Minifikace (minify), znamená, že se zpravidla všechny Javascriptové a CSS soubory sloučí do jednoho. Omezí se tím nadbytečná režije při načítání stránek, nicméně je to také často zdroj mnoha problémů.

Komprese obrázků. Google na kompresi obrázků docela bazíruje. Pokud nějaký na web dáváte, pořádně ho nejprve zkomprimujte. Na toto sice existují pluginy do WP, ale většinou za nic nestojí.

Promazání databáze WP. Pozor, než si začnete hrát s databází, tak si jí nejprve pořádně zazálohujte. Po zálohování můžete zkusit použít nějaký z pluginů pro čištění databáze. Ty odmazávají balast a staré revize článků, které po čase mohou docela narůst do zrůdných rozměrů. Méně dat ke zpracování, znamená rychlejší odezvu serveru.

Prohlížeče obsahují nástroje pro vývojáře. Podívejte se na ně. Speciálně na nástroj, který graficky ukáže dobu načítání jednotlivých částí stránky. Můžete tak odhalit zapomenuté obří obrázky apod.

Jako poslední je dobré sehnat si pro důležité stránky nějaký z výkonných webhostingů, nebo ideálně VPSku. Ta se dá pořídit i bez nutnosti se o ní starat. Krásným příkladem je třeba VPSka od Savana.cz. Je rychlá (zakoupený dedikovaný výkon jen pro vás), cenově dostupná a bez nutnosti údržby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..