Jaké jsou výhody analogových fotoaparátů?

Jaké jsou výhody analogových fotoaparátů?

Lomo
Licence: CC BY 2.0, Autor: Alexandru Paraschiv

Fotografování nikdy v minulosti nebylo tak snadné, všem dostupné, rychlé a dá se říci, že i dokonalé. Kde jaký mobilní telefon má docela slušný integrovaný fotoaparát, kterým uděláte s trochou snahy docela dost zajímavé obrázky. Avšak, baví-li vás fotografování, pak narazíte po čase na to, že moderní digitální fotografie je v podstatě jen honba za co nejdokonalejší fotografií, což není vždy žádoucí. Respektive, je sice fajn mít dokonalou fotografii, ale o dokonalosti umělecká fotografie často vůbec není. Dokonalé fotografie potřebujete pro focení zboží do e-shopu, ale ne do rodinného alba, ve kterém se spíše budou vyjímat nedokonalé a absolutně přirozené momentky. Někdo by sice mohl namítat, že různé nedokonalosti se dají udělat na počítači ve Photoshopu, ale to není argument. Photoshop a jemu podobné programy nabízí jen omezené možnosti „umělecké deformace“ fotografie. A určité efekty vůbec neumí. Však si zkuste na počítači udělat nějaký efekt ala prostinký fotoaparát Lomo LC-A z roku 1984[1], který se stal legendou, nebo všem známý Polaroid, který umí díky „zázraku“ instantní fotografie přímo před vámi vyčarovat nejen unikátní snímek, ale také zážitek, kterým je sledování samovyvolávání fotografie. Brzy narazíte, a zjistíte, že analogová fotografie, má i v digitální době hodně co ukázat.

Jak se rychle stát umělcem? Zkuste Lomografii nebo Polaroid

Dobře, řekněme, že se chcete věnovat analogové umělecké fotografii. Jak začít? No přeci s lomografií. O co se jedná? V krátkosti. Na počátku byl již zmíněný ruský „poloautomatický“ analogový fotoaparát Lomo LC-A, určený pro obyčejné lidi, za které uměl sám nastavit pouze expozici. Vše ostatní se dělalo ručně. Takže jste zamířili foťák na objekt, zaostřili a zmáčkli spoušť. Jednoduché a prosté, že. Jenže, po vyvolání fotografií na vás čekalo překvapení v podobě nedokonalých snímků. Tato nedokonalost pak v devadesátých letech v Rakousku položila základy lomografie, což není nic jiného, než fotografování kompaktním fotoaparátem LOMO LC-A. Je dobré zmínit, že lomografie má několik málo pravidel, ale vzhledem k tomu, že jedno z pravidel je, že žádná pravidla nejsou, tak je ani nemá smysl zde vyjmenovávat. Chcete-li si lomografii vyzkoušet, pak nemusíte hned běžet do bazaru, nebo k dědovi na půdu oprašovat staré krabice, ale můžete si koupit moderní verzi staré dobré Lomo LC-A, nebo nějaký z jejích následovníků, nebo si jí můžete půjčit v půjčovně.

Jako alternativu k Lomo přístrojům můžete použít Polaroid, jehož sláva opět vzrůstá. Výsledné fotografie jsou jednak „unikátní“, i hned k dispozici a snímky jsou „charakteristicky nedokonalé“. S Polaroidy se hodně experimentuje, takže v případě zájmu na internetu najdete velké množství inspirace a nápadů.

Zdroj:

1 – https://cs.wikipedia.org/wiki/LOMO_LC-A

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..