Je LED světlo pro člověka nebezpečné?

Je LED světlo pro člověka nebezpečné?

LED světlo
Licence: CC BY-ND 2.0 Autor: Mike Deal aka ZoneDancer

LED světla pomalu a jistě dobývají naše domácnosti  a dá se očekávat, že v budoucnu budou světelné LED technologie převládat nad klasickými svítidly. Mají nízkou spotřebu energie, vysokou svítivost, vydrží mnohem horší zacházení než klasické světelné zdroje, negenerují tolik ztrátového tepla a mají dlouhou životnost. Jenže…

Může LED světlo škodit?

Vezměme to trochu od konce. Co je to melatotnin? Jedná se o hormon, který je velmi důležitý pro náš spánek, protože ovlivňuje naše spánkové rytmy (cirkadiánní rytmy). Pokud je hladina melatoninu v krvi vysoká, chce se nám spát a obráceně, pokud je nízká, nemáme potřebu spát. Hladinu melatoninu v krvi ovlivňuje denní světlo, tudíž, po západu slunce naše tělo pomalu navyšuje hladinu melatoninu v krvi a nám se pomalu a jistě chce čím dál více spát [1]. Asi možná ze školy víte, že denní světlo se skládá z mnoha barev – celého barevného spektra [2]. Přičemž, jak vědci zjistili, tak právě modré světlo, které je v denním (slunečním) světle obsaženo, má na vylučování melatoninu největší vliv [3]. Není se čemu divit, že je to právě modrá barva, protože barva oblohy je zpravidla modrá. A když najednou modrá chybí, tak se dá předpokládat, že je již večer, čas jít spát. Lidstvo však po západu slunce, díky panu Edisonovi, který objevil žárovku, spát nechodí. Díky umělému světlu můžeme v klidu dál pracovat, nebo se věnovat jiným činnostem. Objev žárovky byl pro naše těla prvním problémem, který snižoval hladinu melatoninu v krvi, avšak nesnižoval jí tolik, protože modrého světla je ve světle z klasické žárovky jen málo. Problém nastal až u LED žárovek, které díky technologii, která je ke generování bílého světla použitá (fotoluminiscence), obsahuje velmi mnoho modrého světla, i když světlo z LED vnímáme jako světlo bílé [4, 5].

Jak se nejčastěji vyrábí bílé LED světlo?

Nyní se velmi jednoduše podíváme na to, jak se nejčastěji vyrábí bílé LED světlo. Na modrou LED diodu se nanese tenká vrstva fosforu. Záření z modré LED diody stimuluje nanesenou fosforovou vrstvu, která začne vydávat žluté světlo. Výsledkem je tedy světlo, které se lidskému oku jeví jako světlo bílé [6]. Pokud byste udělali spektrální rozbor světla bílé LED diody, tak zjistíte, že v něm dominuje modrá barva.

Škodí tedy LED světla?

LED světlo, díky modré barvě, snižuje produkci hormonu melatoninu. To má za následek problémy se spánkem, což může vyústit ve zdravotní problémy. Pozor na to, že LED světla dnes najdete skoro všude – v LED televizích, LED monitorech, mobilních telefonech, tabletech, noteboocích aj. Pokud chcete mít zdravý spánek, pak není dobré, abyste se vystavovali světlu z LED diod, v době, kdy se chytáte ke spánku. Na internetu se také můžete dočíst, že se dělají speciální brýle, které filtrují modrou barvu. To má však za následek to, že se vám barvy budou zdát jiné. Nejedná se tedy o nějaké extra dokonalé řešení. Někdo problémy se spánkem řeší tak, že se čas od času uchýlí přes víkend na místo, kde není žádné umělé světlo. Díky tomu si tělo sesynchronizuje své spánkové rytmy.

Zdroje

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Melatonin
[2] http://cs.wikipedia.org/wiki/Slunce
[3] http://www.health.harvard.edu/newsletters/Harvard_Health_Letter/2012/May/blue-light-has-a-dark-side/
[4] https://www.stream.cz/adost/10004655-nebezpecne-led-osvetleni
[5] http://chriskresser.com/how-artificial-light-is-wrecking-your-sleep-and-what-to-do-about-it
[6] http://en.wikipedia.org/wiki/Light-emitting_diode

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..