Ocitnout se bez práce není nic příjemného, ale bohužel to dnes může hrozit téměř každému z nás. Nikdy nevíme dopředu, co se může stát a zůstat nezaměstnaný je tak strašákem mnoha lidí. Důležité je v takovém případě neztratit hlavu a v první řadě vyřídit všechny potřebné náležitosti, tedy především zajít na úřad práce a zapsat se. Když to neuděláte, nikdo za vás nebude hradit zdravotní pojištění a může vám tak narůst nepěkný dluh. Navíc se připravíte o podporu v nezaměstnanosti, která vám jistě citelně pomůže. Raději tedy neotálejte a zamiřte na úřad práce hned. Víte, kdy vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti a jak postupovat, aby vám stát v této nepříjemné situaci pomohl?
Jaké podmínky musí splňovat žadatel o podporu v nezaměstnanosti?
V první řadě se musíte zaregistrovat na příslušném úřadě práce do seznamu uchazečů o zaměstnání. Pro vyplácení podpory je ale nutné, aby uchazeč splnil podmínku doby alespoň 12 měsíců důchodového pojištění v posledních dvou letech před zápisem do evidence. To jednoduše znamená, že mu muselo být v těchto dvou letech buď ze zaměstnání nebo z jiné výdělečné činnosti placeno sociální a důchodové pojištění, započítává se i náhradní doba zaměstnání. Pokud tomu tak nebylo, například při nešvaru práce na černo, nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká. Žadatel také nesmí ke dni podání pobírat starobní nebo plně invalidní důchod.
Co je náhradní doba zaměstnání?
Je přesně stanovené, co se myslí náhradní dobou zaměstnání. Je to celkem šest situací, kdy nárok na podporu v nezaměstnanosti trvá i bez splnění podmínky zmiňované výše. Jde o pobírání plného invalidního důchodu, péči o dítě do 4 let věku, soustavnou přípravu na budoucí povolání, přípravu osoby se zdravotním postižením na práci, osobní péči o osobu závislou na pomoci druhé osoby ve II., III. a IV. stupni této závislosti, která s uchazečem trvale žije v jedné domácnosti, a výkon dlouhodobé dobrovolnické činnosti splňující zákonné předpisy.
Kdo nárok na podporu nemá?
Nárok nevzniká v případě, že v posledním půl roce byl s žadatelem ukončen pracovní poměr z důvodu hrubého porušení pracovních podmínek, platí to u klasického zaměstnání i jiného pracovního vztahu. Ani ti, kteří dostávají výsluhový příspěvek, nemají nárok na podporu, pokud je tento příspěvek vyšší než by byla daná podpora. V případě nižší částky se vyplácí rozdíl mezi nimi. Podpora v nezaměstnanosti se nevyplácí ani za dobu pobírání nemocenských dávek, starobního důchodu, pobírání podpory při rekvalifikaci a za dobu výkonu vazby.
Jak dlouho je podpora vyplácena a kolik dostanete?
Časové období, po které je vám vyplácena podpora, se nazývá podpůrčí doba. Její délka závisí na vašem věku. U lidí mladších 50 let činí 6 měsíců, od 50 do 55 let 9 měsíců a od 55 let 12 měsíců. Výše podpory v nezaměstnanosti dělá 50% z příjmů po dobu prvních tří měsíců, po zbývající dobu je to 45% příjmů.
Jak o podporu zažádat a co doložit?
Žádost, a tedy i zápis do evidence uchazečů o práci, je třeba podat do tří pracovních dnů po skončení předchozího zaměstnání, jiné výdělečné činnosti nebo náhradní doby zaměstnání. Vše se vyřizuje na úřadě, kam spadá vaše trvalé bydliště. K písemné žádosti musíte doložit všechny rozhodné skutečnosti, tedy potvrzení a doklady, které se týkají vašeho předchozího zaměstnání nebo činnosti, musí z nich být patrná doba trvání a způsob ukončení zaměstnání. Dokládáte také potvrzení o výši průměrného čistého měsíčného výdělku v posledním zaměstnání, u OSVČ pak doklad o účasti na důchodovém pojištění od příslušné OSSZ nebo MSSZ.
Všechny informace týkající se podpory v nezaměstnanosti najdete tady, na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.