Kdy je Halloween a jak se slaví?

Kdy je Halloween a jak se slaví?

Halloweenské dýněMagická noc, kdy se údajně otevírají brány do podsvětí, mrtví se na chvíli vrací mezi živé a naopak živí se mohou podívat do podsvětí. Právě to je Halloween, který se tradičně slaví 31. října. Často je považován za novodobý americký svátek. Jeho tradice však sahá daleko do minulosti a prolíná se historií Evropy. Kde se tento svátek tedy vzal a jaká je dnes jeho podoba?

Kde se vzal Halloween?

Původ svátku Halloween najdeme v Irsku. Právě tam se spojila tradice křesťanské oslavy svátku Všech svatých, pocházející z Říma, se židovským zvykem slavit svátky již den dopředu. Podle Židů totiž den začíná už při západu slunce dne předchozího. A tady je i původ názvu svátku Halloween, který vznikl spojením anglických slov All Hallows eve, což v překladu znamená Předvečer Všech svatých. Svátek se dostal do Ameriky v 19. století, kdy jej sem přivezli přistěhovalci. Pravdou je, že se z něj až v USA stala všeobecně rozšířená tradice a tudíž není divu, že jej mnoho lidí považuje za americký svátek. Odtud pak postupně putoval do dalších zemí světa.

Kde se tento svátek slaví?

Halloween je rozšířený především v anglosaských zemích. Slaví se v USA, Kanadě, Anglii, Irsku, na Novém Zélandu, v Austrálii, Japonsku, na Bahamách, ve Švédsku nebo v mnohých latinskoamerických zemích. V menší míře se pak oslavy pořádají i v dalších zemích světa. V Česku si také získává čím dál větší popularitu, i když spíše jen v podobě některých symbolů, bez tradičního koledování od domu k domu. U nás jsou totiž přece jen významnějším svátkem Dušičky.

Kdy je Halloween?

Halloween se slaví 31. října, den před dušičkami (svátkem Všech svatých).

Jaké jsou symboly Halloweenu?

Hlavním a nejznámějším symbolem tohoto svátku je vyřezaná dýně ve svíčkou uvnitř. Nazývá se Jack-o‘-lantern (lantern = lucerna) a v anglicky mluvících zemích nechybí při Halloweenu u žádných dveří a oken. Tyto lucerny představují duše zemřelých blízkých, které vítají pozůstalé a ochraňují je před všemi zlými silami. I tento zvyk pochází už z Evropy. Dříve se používaly tuříny, brambory nebo červená řepa, do kterých se vkládaly žhavé uhlíky. V Americe však byla nejlépe v sehnání dýně, proto se používala ona a časem se z ní stal typický symbol tohoto svátku. Dalšími symboly, které se používají k tradiční výzdobě, patří čarodějnice, duchové, kostlivci, příšery, oheň, košťata či černé kočky. Vše nejlépe v typických barvách černé a oranžové.

Jak probíhají tradiční oslavy Halloweenu?

Děti se převlečou do strašidelných kostýmů a pak obchází dům od domu s tradičním pořekadlem Trick or treat!, což ve volném překladu znamená „Koledu, nebo ti něco provedu!“. V každé domácnosti takto dostanou sladkosti a další dobroty. A pokud snad ne, pak se majitelé mohou “těšit“ na pomalované auto či domovní dveře, zubní pastu na klice nebo toaletní papír omotaný kolem keřů na zahrádce. Tyto zábavné pomsty se ale konají obvykle jen v Americe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..