Kdy oznámit těhotenství zaměstnavateli?

Kdy oznámit těhotenství zaměstnavateli?

Bříško těhotné ženy

Těhotenství je požehnaný stav, s kterým není spojeno pouze očekávání potomka, ale i určité drobné povinnosti. Nyní se podíváme na to, kdy je potřeba říci zaměstnavateli o vašem stavu a jaké máte úlevy v práci.

Zákon těhotným ženám neukládá povinnost oznamovat zaměstnavateli jejich stav. Záleží na uvážení každé ženy. Je však dobré říci to dostatečně včas, aby si zaměstnavatel za ženu sehnal dočasnou náhradu.

V těhotenství mají ženy máte určité úlevy

  • Nesmí pracovat přesčas.
  • Nesmí pracovat v noci.
  • Pokud požadují úpravu pracovní doby, musí vám být vyhověno, nebrání-li tomu provozní důvody.
  • Nesmí vykonávat žádnou práci, která by ohrožovala těhotenství viz. vyhláška č. 288/2003 Sb.
  • Nesmí vykonávat takovou činnost, kterou jejich ošetřující lékař určí jako rizikovou.
  • Pokud vykonávají práci, která je v těhotenství zakázána zákonem, nebo lékařem, má zaměstnavatel povinnost je dočasně přeřadit na jinou bezpečnější a stejně placenou pozici. Pokud dojde se změnou pracoviště k úpravě platu, mají nárok na dorovnání jeho výše podle předpisů o nemocenském pojištění.
  • Na služební cesty mohou být těhotné ženy vyslány jen s jejich souhlasem.
  • Zaměstnavatel těhotnou z důvodu těhotenství nemůže vyhodit. Pouze ve zcela výjimečných případech může dojít k rozvázání pracovního poměru.
  • Na mateřskou dovolenou se nastupuje obvykle 6 týdnů před porodem, maximálně 8 týdnů předem.

Máte-li nějaké dotazy, klidně se ptejte v diskuzi pod článkem.

Zdroj: Zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce – Hlava sedmá: Pracovní podmínky žen a mladistvých.

2 thoughts on “Kdy oznámit těhotenství zaměstnavateli?

  1. Dobrý den. Existuje nějaká termínová povinnost ženy na mateřské, do kdy musí nahlásit zaměstnavateli, že nenastoupí do zaměstnání v předpokládaný termín, ale že je opět těhotná? Zaměstnavatel drží 3 roky místo a předpokládá nějaký termín návratu a zahájení činnosti. Stalo se nám, že zaměstnankyně nám oznámila, že nenastoupí, protože je znovu těhotná a to již v 6. měsíci. Nepovažovala za nutné nám to sdělit dříve a my počítali s nástupem. Jak jsou chráněna práva zaměstnavatele, který nevidí zaměstnankyni 6 let a musí držet pracovní místo? Jak má něco plánovat? Děkuji

    1. Dobrý den,

      Nejprve je důležité poznamenat, že mé informace by neměly sloužit jako právní poradenství. Situace se mohou lišit a je důležité konzultovat s právníkem specializujícím se na pracovní právo.

      Podle českého zákoníku práce má žena na mateřské dovolené povinnost informovat svého zaměstnavatele o své situaci, ale termínové omezení pro tuto informaci zákoník práce neuvádí. Obvykle se však předpokládá, že žena tak učiní včas, aby se zaměstnavatel mohl připravit. Přesto je právě ochrana matky a dítěte považována za prioritní, což může narušit plány zaměstnavatele.

      Váš případ ukazuje na složitost problematiky. Zaměstnankyně vám oznámila svou novou situaci v 6. měsíci těhotenství, což vám samozřejmě komplikuje plánování. Avšak z hlediska zákoníku práce jste povinni jí pracovní místo udržet. Po skončení mateřské dovolené má zaměstnankyně právo vrátit se na svoji původní pracovní pozici nebo na pozici srovnatelnou.

      Je důležité si uvědomit, že ochrana matek je ve většině zemí považována za velmi důležitou, a proto jsou zákony obvykle nakloněny v jejich prospěch. Zaměstnavatel má málo možností, jak se situaci bránit, s výjimkou několika specifických situací, kdy by bylo možné pracovní poměr ukončit. To by však muselo být odůvodněné a v souladu se zákonem.

      Co se týče plánování, je to určitě výzva. Můžete se pokusit najít dočasnou náhradu, ale ta bude s největší pravděpodobností na dobu určitou s ohledem na návrat mateřské dovolené. V některých případech se zaměstnavatelé rozhodnou pro více flexibilní modely práce nebo dočasné externí kontrakty, aby minimalizovali dopad na chod firmy.

      Je vhodné také vést otevřený a průběžný dialog se zaměstnankyní, aby bylo možné lépe koordinovat očekávání a plány na obou stranách.

      Děkuji za váš dotaz a přeji vám hodně úspěchů v řešení této komplikované situace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..