Konizace děložního čípku

LékařkaKaždá žena by v průběhu svého života měla pravidelně navštěvovat gynekologickou ordinaci. Jedině preventivními prohlídkami totiž můžeme předejít nebo naopak včas odhalit různá onemocnění pohlavního ústrojí. Zejména pak rakovinu děložního čípku. Ta je totiž po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen a dívek. Toto onemocnění mají na svědomí tzv. lidské papillomaviry neboli HPV viry, které se přenáší pohlavním stykem, ale i nekoitálními sexuálními praktikami.  Součástí preventivních prohlídek je totiž také stěr z děložního čípku a jeho následné cytologické vyšetření v odborné laboratoři. Na základě výsledků tohoto vyšetření má pak ošetřující gynekolog přehled o veškerých změnách způsobených HPV viry (změny mohou nastat kdykoliv v průběhu života, zejména pak pokud má žena oslabený imunitní systém). Pokud dojde k abnormálnímu nálezu při cytologickém vyšetření je pacientka odeslána gynekologem do péče Centra Onkologické Prevence (nejznámější je např. ve FN Motol). Jedná se o specializovanou ambulanci , která se věnuje diagnostice a léčbě přednádorových změn zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Vyšetření v této ambulanci pak nález došetří a stanoví další postup. Vyšetření se provádí nejčastěji tzv. Kolposkopem – jedná se o nebolestivé gynekologické vyšetření pomocí speciálního mikroskopu. Při něm lékař detailněji prohlédne děložní čípek a v případě potřeby odebere malý vzorek postižené tkáně (tzv. biopsie). Ten je následně odeslán do laboratoře na podrobnější expertízu. V případě potvrzení přednádorových změn je nejčastěji prováděným zákrokem na děložním hrdle konizace.

Konizace

Konizace (někdy též nepřesně nazývána jako plastika děložního čípku) – jedná se o diagnostický a současně o drobný operační výkon. Při výkonu je vyjmuta postižená část děložního čípku ve tvaru kužele (konusu) ke zjištění histologických změn a k léčbě přednádorových stavů na sliznici děložního čípku. Je prováděna v celkovém, výjimečně místním znecitlivění a spojena s obvykle jedno až dvoudenní hospitalizací. Celý zákrok trvá asi 10-15 min.

Po konizaci je žena propuštěna do domácího léčení. Lékaři většinou po zákroku doporučují 14 denní pracovní neschopnost (možno i kratší dle charakteru a obtížnosti zaměstnání) bez jakékoliv fyzické námahy či sportování. Dále je doporučeno se 6 týdnů nekoupat (jen sprchovat), nepoužívat tampony při menstruaci (po zákroku může být silnější než obvykle) a také min. 4 týdny se vyvarovat pohlavního styku. Po tomto tzv. šestinedělí (je podobné jako po porodu) je žena pozvána na kontrolní vyšetření, které odhalí zda je již vše v pořádku či nikoliv. Ve většině případů je pacientka vyléčena a vrácena do péče svého ambulantního gynekologa. Ženy, které podstoupily konizaci na základě nejtěžšího stupně přednádorových změn na děložním čípku, jsou nadále sledovány Centrem Gynekologické Onkologické Prevence a zvány každý půlrok na kontrolní vyšetření do specializované ambulance.

Pro případné snížení rizika onemocnění rakovinou děložního čípku je lékaři doporučováno očkování proti HPV virům nejideálněji ještě před prvním pohlavním stykem. Pro dívky ve věku 13 a 14 let je navíc očkování plně hrazeno zdravotní pojišťovnou a je tedy zdarma. Nově je však také možno očkovat i ženy po konizaci. Toto očkování si ale pacientka hradí sama (některé pojišťovny nabízí příspěvek 500 – 4000,- Kč, více zde: https://www.ockovacicentrum.cz/cz/prispevky-pojistoven). Vakcína se podává ve 3 dávkách a každá z nich stojí kolem 3000,- Kč. Dostupnými vakcínami v ČR jsou Cervarix a Silgard.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..