Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?

Nákup nemovitosti je poměrně komplikovaný proces, v kterém není radno udělat žádnou chybu, jinak můžete přijít o peníze i koupenou nemovitost. Proto vám přinášíme pár dobrých rad, na co si dát pozor při koupi nemovitosti.

Vždy dodržujte!

Katastr nemovitostí bude váš mocný stoupenec, který pravidelně a pečlivě kontrolujte. Na katastru se dozvíte, kdo je vlastně majitelem nemovitosti, jestli je na nemovitosti nějaký druh,  případně věcné břemeno v podobě dožívající babičky, zpřístupnění přístupové cesty sousedům apod., nebo také předkupní právo v případě více majitelů. Skutečně vždy kontrolujte katastr nemovitostí. Je dostupný zdarma na internetu. Jakékoliv změny, které bude potřeba nechat zapsat do katastru nemovitostí, neodkládejte na druhý den. Ihned jděte na katastr nechat změny zapsat!

Nemovitost se stane vaší až po doručení kupní smlouvy a návrhu na vklad vlastnického práva na katastrální úřad.

Jakýkoliv krok, který uděláte, konzultujte s právníkem. Minimálně si nechte zkontrolovat všechny smlouvy před jejich podepsáním! Právníci tak drazí nejsou a mohou vám ušetřit hodně peněz a starostí. Kontrolu smluv udělejte i v případě, že smlouvy dostanete připravené od realitní kanceláře.

Vždy vše vyžadujte písemně, vše si dokumentujte, a na veškerá ujednání vyžadujte smlouvy. Základ je smlouva o kupní smlouvě budoucí, ve které bude uvedeno, že do dohodnuté doby obě strany uzavřou kupní smlouvu za podmínek, které jsou vedené ve smlouvě o kupní smlouvě budoucí. Jako přílohu smlouvy doporučujeme přidat kupní smlouvu. Než smlouvu podepíšete, nechte jí zkontrolovat právníkem!

Nikdy nic neplaťte neoficiálně „per huba“. V tomto kroku už udělalo tolik lidí chybu, že by se o tom dalo napsat pár tlustých knih. Platby provádějte zásadně elektronicky – jsou dohledatelné. Peníze si můžete nechat v úschově u prostředníka, kterým bývá nejčastěji notář, právník, realitní kancelář, nebo bankovní úschovna. Zde upozorňujeme, že je potřeba zejména právníky, notáře a realitní kanceláře nechat prověřit alespoň na internetu. Dost často se zde vyskytují různí podvodníci.

Rozhodně nepodceňte

Dluh na nemovitosti, předkupní právo nebo věcné břemeno předem konzultujte s právníkem.

Nemovitost si pečlivě zkontrolujte a vše si nafoťte. Fotky se vám budou hodit minimálně v případě hypotéky pro banku. Na prohlídku nemovitosti si vezměte někoho, kdo nemovitostem rozumí. Existují dokonce firmy, které se na toto specializují. Věřte, že se to vyplatí. Laik nemá šanci poznat nedostatky nemovitosti, byť si myslí, že ano.

U domů se zajímejte o plynovou a kanalizační přípojku. Zejména na vesnicích stále dost domů tyto přípojky nemá.

Je dobré si zjistit, k jakým činnostem je možné nemovitost provozovat. Zde rozhoduje územní plán a kolaudace. U pozemku je potřeba zjistit, jestli je možné na něm vůbec stavět. Je možné, že vám nebude povoleno vyjmout pole ze zemědělského fondu a převést ho na stavební parcelu.

Nezajímejte se jen o samotnou nemovitost, ale i o prostředí ve kterém se nachází. Hluční sousedé, nebo restaurace s venkovní zahrádkou se dokážou v teplých dnech postarat o hezkých pár probdělých nocí.

Pokud kupujete nemovitost s blízkostí vodního zdroje (potok, řeka, rybník), zajímejte se o stav základů. Podmáčená nemovitost vás může navíc stát desítky, až statisíce navíc za její sanaci.

Tip: Nezapomeňte na převod elektřiny, vody, plynu, internetu, televize a na vás a také to, že původní majitel uhradil veškeré pohledávky s tímto spojené.

Tip: Nezapomeňte na daň z nemovitosti. K té se musíte přihlásit na finančním úřadě.

Tip: Družstevní byt, který hodláte převést do osobního vlastnictví, se po dobu převodu dá financovat ne zcela výhodným překlenovacím úvěrem, který se po převodu převede na regulérní hypotéku. Někdy je to jediný způsob jak nemovitost koupit.

Tip: Věděli-jste, že existuje mapa kriminality? Na té se můžete podívat, jaká kriminalita je v místě, kde kupujete nemovitost.

Tip: Nemovitost si můžete koupit i bez realitní kanceláře. Je to však více komplikovanější. Na webu BezRealitky.cz si můžete prohlédnout aktuální nabídky.

Tip: Až budete potřebovat oficiálně potvrdit podpisy, můžete tak učinit na místech, kde je k dispozici Czech Point. Zpravidla ho najdete na větších poštách. Nemusíte tedy s každým podpisem k notáři.

Tip: Pozor na levné hypotéky. Ty jsou levné dnes, nebo po dobu fixace hypotéky, ale za 10 let být nemusí, a vy se můžete dostat do problémů se splácením. Vždy si tedy nechávejte dostatečnou finanční rezervu, abyste byli schopní vykrýt případné navýšení.

Tip: Pozor na směnky. Je možné, že budete z těch či oněch důvodů nějakou muset podepsat. Uvědomte si, že podepsáním směnky v případě problémů automaticky otevíráte dveře exekutorům a nikdo vám nepomůže. Směnku tedy pečlivě zkontrolujte, a po jejím splacení směnku osobně znehodnoťte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..