Podle čeho vybírat správný kočárek pro dítě?

Podle čeho vybírat správný kočárek pro dítě?

??????????????????Čekáte miminko a nevíte si rady s výběrem kočárku? Termín se pomalu blíží a vy se pořád nemůžete rozhodnout? Přečtěte si tedy pár rad, podle čeho kočárek vybírat a na co si dávat pozor.

Hluboký, sportovní nebo kombinovaný kočárek?

Nejdříve je třeba si ujasnit, jaký typ kočárku si přejete pořídit. Hluboká korba je určena pro děti zhruba do osmi měsíců věku, ovšem některá dítka jsou akčnější a už o mnoho dříve jim nevyhovuje ležet a nevidět ven. Stejně tak v zimě s fusakem se už kolem půl roku dítě do korby nemusí vejít. Sportovní kočárky jsou vhodné pro děti od šesti měsíců věku a většinou jsou otočeny už po směru jízdy, takže na dítě ani nevidíte. Pro malá miminka tak nejsou příliš vhodnou variantou. Ovšem dají se najít i modely, jejichž záda je možné položit úplně do roviny a vložit do nich hluboké lůžko proti směru jízdy. Kombinované kočárky mají několik výhod. Získáte kočárek vhodný od narození až třeba do tří let věku dítěte a v případě trojkombinace i autosedačku, takzvané vajíčko. Jejich pořizovací cena bývá sice vyšší, ale vychází výhodněji než při kupování hlubokého kočárku, sportovního kočárku a autosedačky zvlášť.

Jaký máte vkus?

Kočárky můžete mít od retro kousků připomínající ty, ve kterých nás vozili naše maminky a babičky, až po moderní typy vypadající jako by vyjeli přímo z vesmírné lodi. Záleží tedy na vkusu každého, čemu dá přednost. Většina maminek volí klasickou zlatou střední cestu a v ní je největší výběr.

Kde budete jezdit?

Bydlíte ve městě a většinu vašich cest tak bude tvořit dlažba chodníků nebo hladké kachličky nákupních center? Pohybujete se často v přírodním terénu, protože bydlíte na vesnici nebo jste vášnivými turisty? Na tyto otázky je důležité si odpovědět a od toho se poté odrazit. V městském kočárku s malými koly by jste totiž jen těžko přejeli polní cestu s výmoly a bytelný sportovní kočár je zase možná zbytečně veliký a těžký například při přepravě městskou dopravou. S tím také souvisí další otázka.

Jaký podvozek?

Na výběr je poměrně dost variant. Klasické hluboké kočárky mohou mít křížený odpružený podvozek, který umožňuje miminko příjemně houpat. U kombinovaných kočárků tato možnost není, jelikož by byl kočárek nestabilní v případě jeho pozdější sportovní verze. Stabilita a vyváženost podvozku je vůbec důležitým faktorem pro pohodlí a bezpečnost miminka i vás. S podvozkem souvisí také rukojeť a brzda. Ta bývá ve většině případů mezi zadními kolečky a velmi snadno se ovládá nohou. Ovšem odnesou to vaše boty. Některé kočárky mají brzdu na rukojeti jako na kole, je tedy možné zvážit i tuto variantu. Rukojeť si vybírejte podle své výšky tak, aby vám byla poloha rukou na ní příjemná. Přece jen tak strávíte poměrně dost času. U rukojeti je také skvělým pomocníkem, když se dá vysunout a změnit tak její výška. Ocení to zvláště vysocí tatínci, kteří si nebudou muset při procházkách s kočárkem hrbit záda.

A co kolečka?

U koleček je otázek k výběru více. Jestli zvolit tři nebo čtyři kolečka, záleží na vašem vkusu a také terénu, ve kterém budete jezdit. Trojkolky jsou vhodné do náročného terénu, kde se ovládají lépe než čtyřkolová vozítka. Na někoho můžou působit značně nestabilním dojmem, ale opak bývá pravdou. Stabilita nezávisí na počtu kol, ale na jejich vzdálenosti od sebe a vyvážení kočárku. V tomto případě je lepší si ovšem připlatit a nebrat úplně nejlevnější varianty kočárků, protože ty mívají tuto otázku často nedořešenou. Nafukovací nebo plastová kolečka? Ta plastová se hodí spíše do města, do terénu jsou lepší kola nafukovací, protože lépe tlumí nárazy a drncání. Ovšem je u nich zase riziko, že píchnete a budete muset koupit novou duši nebo celý plášť. Nejsou to ale nijak závratné položky a nestává se to zase tak často. Další otázkou je, jestli dát přednost kolům pevným nebo předním otočným. Otočná jsou pohodlnější obzvlášť do města, protože umožňují snadnější manipulaci a vám se tak bude lehce kličkovat mezi regály obchodů nebo davy lidí v ulicích. Kolečka se dají v případě potřeby zaaretovat a není díky tomu problém přejet i horší cestu, bývají ale menší a dá to tedy práci. Pevná kola zase znamenají více práce při každém zatočení, jelikož je potřeba kočárek vždy trochu nadzvednout. Nedá se ale říci, co je lepší nebo horší. Každý typ má své zastánkyně a je to hlavně o zvyku.

Kolik je váš cenový limit?

Toto je důležitá otázka. Cenové rozpětí, ve kterém se dají kočárky pořídit, je velmi široké. Mluvím teď tedy o nových kočárcích a nechávám stranou luxusní kousky, které si můžou dovolit spíš hvězdy stříbrného plátna nebo hudebního nebe, než obyčejní smrtelníci. Slušný kočárek i v kombinaci se sportovní korbou a autosedačkou seženete už kolem sedmi tisíc, na výběr jich ale zase tolik nebude. Obvyklá cenová hladina s největším výběrem bývá zhruba mezi deseti a patnácti tisíci za trojkombinaci. Samostatné kočárky vycházejí cenově lépe, ale jak jsme už říkali, je to většinou jen zdánlivá úspora, jelikož vám pravděpodobně jeden stačit na celou dobu nebude.

Pár rad na závěr aneb na co si dát pozor

Kočárek nakupujte u spolehlivého prodejce a ne na tržnici a to z důvodu jeho bezpečnosti i pozdější možné potřeby reklamace nebo pořízení náhradních dílů.

Podívejte se, jestli je dobře označen a to jménem výrobce nebo prodejce a odkazem na EN 1888, čímž výrobce deklaruje, že kočárek splňuje požadavky příslušné evropské normy.

Nepřehlédněte údaje o váze. Některé kočárky jsou velmi těžké samy o sobě a když k tomu ještě připočtete váhu dítěte, mohou být nakonec nad vaše síly.

Stejně důležité jsou i míry a skladnost a to hlavně v případě, jestli máte v domě výtah nebo budete kočárek často převážet autem. Do obojího je potřeba se bez problémů vejít. Měřte tedy a porovnávejte.

Rozměr, funkčnost a přístupnost košíku pod kočárkem oceníte prakticky každý den, když do něj budete ukládat nákup nebo nějaké nezbytnosti. Prohlédněte si proto důkladně i jej.

Vybírejte si povrchové materiály, které se budou snadno udržovat v čistotě. Ideální je, pokud jde látkový potah celý sundat a vyprat.

Zajímejte se o to, jaké příslušenství je zahrnuto v ceně. Obvykle bývá takto nabízena například taška na kočár či pláštěnka, někdy také síťka proti hmyzu nebo sluneční clona. Můžete tak ušetřit minimálně několik stokorun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..