Proč ambigram lidem motá hlavy?

Proč ambigram lidem motá hlavy?

Ambigram je jak jazyková hříčka, která umožňuje číst text z různých stran, stejně tak i umělecké dílo vyjadřující určitou formu životní filozofie, postavené na jisté formě symetrie, podobně jako dvě protikladné síly Jing a Jang, s kterými se setkáváme v čínské filozofii. A přestože ambigramy tu s námi jsou defakto „odedávna“, jen málokdo si jejich přítomnost uvědomuje a plně doceňuje jejich jak jazykovou, tak i uměleckou krásu.

Ambigram

Pár zajímavostí o ambigramech

červené triko RedChapter.cz
„Angel / Devil“

Jak již bylo uvedeno, ambigram je text, který může být čten z různých směrů, přičemž výsledek je buď pořád stejný (symetrický ambigram – tahat, aha, wow, ABBA), nebo dávající jiný význam (asymetrický ambigram). Jako první nepřírodní ambigramy jsou uváděny grafické ilustrace v knihách Marka Twaina a Lewise Carrolla, které ilustroval Peter Newell v roce 1893. Obrazy po otočení vzhůru nohama měly jiný význam. V průběhu následujících let byly ambigramy více či méně zapomínány a jakoby znovuobjevovány. Mezi ty, kteří se řadí mezi „objevitele“ ambigramů patří také John Langdon, kterého zná každý, kdo četl knihy Šifra mistra Leonarda, Ztracený symbol nebo velmi známé Inferno spisovatele Dana Browna [1].

Druhů ambigramů je velmi mnoho. Existují 3 dimenzionální, řetězcové, fraktálové, zrcadlové, více jazyčné, přírodní, „vlnové“, rotující, vyplňující prostor, ve formě symbiotogramů aj. [1]. Setkat se s nimi můžeme v oděvním průmyslu, na tetováních, ve firemních logách či ve filmech s mystickou tématikou.

 

Tričko s ambigramem
Rock / Angel

Ambigram motající hlavy

Určité umělecké ambigramy by se daly snadno zařadit mezi určité rébusy, protože je někdy složité pochopit co se nám snaží sdělit. Takové rébusy najdete jak v knihách Dana Browna, tak třeba i na tričkách firmy Red Chapter Clothing, kterou založili Mark Palmer (světově uznávaný autor ambigramových předloh pro tetování) se svým bratrem a skladatelem Bryanem Hopkinsem. Ti, jako jediní na světě, dávají umělecké ambigramy nesoucí silné myšlenky či poselství na trička, která se jako jedny z mála posledních ještě vyrábí v Americe (Made in USA) a ne v Číně. Mezi nejznámější osobnosti, kteří propadli umění ambigramu patří producent Elan Morrison, zpěvák a skladatel Elvis Monroe, country rocker Jared Blake, basketbalisté Tim Duncan (Spusrs) a Mike Miller (Miami Heat) a další. Pokud tedy nechcete nosit pseudo-srandovní a značně povrchní potisky na triku, tak rozhodně zkuste autentická trička s myšlenkou od českého prodejce Red Chapter.

 

Zdroj: [1] en.wikipedia.org/wiki/Ambigram

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..