Suvenýry z dovolené – co se smí a co nesmí dovážet a vyvážet?

Suvenýry z dovolené – co se smí a co nesmí dovážet a vyvážet?

suvenyry-1-webTěšíte se, jak si na dovolené levně nakoupíte nebo si dovezete domů zajímavé suvenýry? Jistě, proč ne, dejte si ale dobrý pozor na to, co je možné přibalit do kufru a co už ne. Před cestou si prostudujte dovozní a vývozní předpisy dané země a dodržujte je. Na mnohé zboží se vztahuje množstevní, hodnotové nebo zákazové omezení, které se nevyplatí porušovat a to ani nevědomě. Hrozí vám za to nejen zabavení zboží, ale také celní poplatky a pokuty, v některých případech i správní řízení. Pašování je trestné a ani nevědomost neomlouvá.

Alkoholické a tabákové výrobky, potraviny

Téměř v každé zemi platí předpisy týkající se alkoholu a cigaret, jejichž dovoz a vývoz je omezen počtem balení nebo litrů na osobu. Zjistěte si, kolik si s sebou můžete vzít a kolik naopak přivést zpátky domů, i tyto hodnoty se v některé zemi mohou od sebe lišit. U potravin platí přísný režim na dovoz a vývoz hlavně živočišných výrobků, jako je maso, mléko a výrobky z nich.

Rostliny, živočichové a výrobky z nich

Dovoz a vývoz ohrožených druhů rostlin a živočichů je regulován Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, nebo-li CITES. Je do ní zapojeno 170 zemí světa, takže s velkou pravděpodobností i vaše cílová destinace. Na seznamu se momentálně nachází více jak 800 rostlin a živočichů, s nimiž je obchod úplně zakázán, a dalších 28 000 druhů, se kterými je možno obchodovat jen s povolením. CITES však upravuje jen mezinárodní obchod, takže uvnitř některých zemí jsou tyto ohrožené druhy běžně legálně prodávány. Prodejci využívají nevědomosti turistů, kterým snadno namluví, že jejich zboží je v pořádku. Dobře si to však rozmyslete, než něco zakoupíte. Nejde jen o živá zvířata, ale také například mušle, kousky korálů nebo výrobky ze slonoviny, zvířecích kůží a podobně. Pěkný přehled a rady najdete na stránkách Ministerstva životního prostředí, kde je zpracován Průvodce suvenýry z volné přírody.

Měna, cennosti a elektronika

Co se týče měny, mají některé země také poměrně přísná pravidla. Například v Tunisku platí naprostý zákaz vyvážení jejich měny za hranice. Hotovost si tak můžete proměnit za jejich dináry až na místě a před odletem musíte zase zbytek vyměnit zpět (schovejte si doklad, vymění vám zpět jen 30% z původní částky). Pokud si s sebou vezete do země nějaké cennosti, včetně malých elektronických předmětů, je dobré je deklarovat při příletu či příjezdu (platí to třeba i v oblíbeném Chorvatsku), jinak se vystavujete riziku, že vám bude jejich vývoz zpoplatněn. Stejně tak je dobré v celním měnovém prohlášení uvést výši vaší finanční hotovosti a ukládat si stvrzenky ze směnáren. Neuvedená hotovost by vám při odletu mohla být v různých zemích i zabavena. V některých destinacích, jako třeba v Tunisku nebo na Kubě, platí zákaz dovozu audiovizuální techniky, do Tuniska nesmíte vzít bez povolení například ani dalekohled. Vždy si toto dopředu zjistěte, abyste nebyli na hranicích nemile překvapeni.

Oblečení, parfémy, šperky a další levné nákupy

Jsou země, kde nenakupovat je téměř hřích. Třeba Turecko je přímo proslulým nákupním rájem. Ovšem zrovna tam platí omezení, kdy lze bezcelně odvézt zboží v úhrnné hodnotě maximálně 430 eur. Pokud máte u sebe věci překračující tento limit, bude vám z nich vypočítáno clo, kvůli kterému již nákupy tolik výhodnými nebudou. Jestliže toto zboží k proclení sami nenahlásíte, vystavujete se navíc také riziku nemalé pokuty. Různé limity platí v mnoha zemích a je tak vždy třeba se s předpisy seznámit. Jinak se vám vše může značně prodražit o pokutu, clo, spotřební daň nebo DPH.

Starožitnosti a náboženské symboly

Jestliže chcete mít doma na památku nějaký historický předmět z dané země, téměř vždy je lepší obstarat si jen nově vyrobenou kopii (s dokladem o koupi). Starožitnosti jsou většinou zakázány vyvážet a nebo jejich vývoz podléhá alespoň přísným pravidlům. Jsou místa, kde si musíte dát pozor i na náboženské symboly. Například z Thajska se nesmí vyvážet náboženské předměty a zobrazení Buddhy, ale neplatí to pro malé sošky Buddhy z turistických letovisek (opět je dobré říci si o doklad).

Potřebné informace o jednotlivých zemích by vám měli poskytnout ve vaší cestovní kanceláři nebo se dají najít na internetu. Čím více času budete věnovat nastudování předpisů před cestou, tím méně ho ztratíte při následném řešení možných potíží. Nemluvě o zbytečně vynaložených penězích a zničených nervech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..