Zamlklé těhotenství – statistika, příznaky, příčiny

Zamlklé těhotenství – statistika, příznaky, příčiny

Břicho těhotné ženyZamlklé těhotenství (zamlklý potrat, anglicky missed abortion) neoprávněně patří mezi určité společenské tabu. Přitom si dle ÚZIS ČR [1] jím v roce 2012 prošlo 13 516 žen. Avšak začněme od začátku. S prvním pozitivním těhotenským testem zpravidla pár prožívá stavy radosti a pomalu začíná přemýšlet nad tím co bude dál. Vše vypadá skvěle a těhotenství se brzy oznámí celé rodině. Jenže, při dalším vyšetření pak gynekolog oznámí ženě, že žádný plod nevidí a že se jedná pravděpodobně o zamlklé těhotenství, v diskuzních fórech často označované zkratkou ZT. Následuje ještě jedno vyšetření, kyretáž a pak znovu snažení se o miminko. Další těhotenství je však jiné. Je plné obav, skepse a je před okolím do ukončení prvního trimestru zatajováno. První trimestr je totiž z hlediska zamlklých těhotenství nejkritičtějším obdobím. Zkusme nyní poodkrýt závoj tajemství ZT a pojďme se na tuto problematiku podívat detailněji.

Co je to zamlklé těhotenství?

Zamlklé těhotenství je stav, kdy dojde ke úmrtí plodu bez jakýchkoliv vnějších projevů a bez vyloučení plodu z dělohy, tak jako je tomu u klasického potratu. Jeden den vidíte živý plod s tlukoucím srdcem na monitoru ultrazvuku, a při příští návštěvě již žádný plod na monitoru vidět zpravidla není. Jediné co po dítěti zbylo, je zpravidla gestační váček, který se po definitivním potvrzení ZT laparoskopicky vyjme z dělohy, aby se předešlo případné infekci. Na tomto místě je potřeba uvést, že v různých těhotenských diskuzních fórech ženy někdy uvádí, že lékař při kontrole nenašel v děloze plod, ale ony i tak porodily zdravé dítě. V těchto případech se jedná o tzv. nižší stádium těhotenství. Vždy je tedy potřeba k ZT přistupovat s určitým nadhledem, což je zejména u prvního ZT docela těžké. Dále je potřeba uvést k ZT, že někdy k němu může dojít, aniž by žena tušila, že je těhotná. Většinou se to dá odtušit při silnější nebo odložené menstruaci.

Pokud toto čte muž, nechť má při ZT na mysli, že je to pro ženu extrémně psychicky náročná situace. Vše vypadá skvěle a najednou je z ničeho nic konec. Je potřeba, aby muži zejména v těchto situacích byli skutečnými muži a ženu maximálně podpořili.

Příznaky ZT

Jak ze samotného názvu „zamlklé těhotenství“ vyplývá, jedná se o stav, který nejde navenek poznat. Zpravidla totiž nemá žádné příznaky. Hladina HCG je více méně na očekávané úrovni, ranní nevolnosti bývají také stále přítomné apod. Někdy je určitým signálem slabé špinění, hnědý výtok. Občas se uvádí také úplné vymizení těhotenských příznaků, nicméně na toto konkrétně nelze úplně spoléhat. Spolehlivě diagnostikovat ZT je schopný pouze lékař! Máte-li podezření na ZT, navštivte svého lékaře.

Proč došlo k ZT?

K ZT dochází v momentě kdy je plod poškozený a nemá smysl jej dále vyvíjet. Tělo matky proto ukončí jeho vývoj. Tělo zde uplatňuje pravidlo „všechno nebo nic„. Proč přesně došlo k ZT je nesnadné určit, avšak ve většině případů je problém v chromozomech, které jsou poškozeny [2]. Nejčastěji je pak problém na straně muže. Spermie se vyvíjí v obrovských kvantech a je zde docela vysoká šance na „výrobní chybu“. Navíc počet výrobních chyb/genetických mutací s rostoucím věkem muže výrazně přibývá. Toto je mimochodem jeden z důvodů, proč není moudré těhotenství odkládat na pozdější věk (30 a více).

Možné důvody ZT [3]

  • Chromozomální abnormality na straně vajíčka nebo spermie.
  • Hormonální dysbalance.
  • Chyba splynutí buněk.
  • Děložní abnormality – super plodná děloha (nepozná mezi kvalitním a nekvalitním embriem) aj.
  • Imunologické poruchy, kdy imunitní systém napadá zárodek.
  • Nemoci.
  • Léky.
  • Ionizující záření – určitě víte, že těhotná nemůže na rentgenové vyšetření v případě potřeby apod.
  • Psychické problémy.
  • Toxiny v životním prostředí. [4]

Jak tomu příště předejít?

S věkem se toho, stejně jako s ženinými vajíčky, moc dělat nedá. V případě ženy je potřeba dodržovat životosprávu a „hýbat se“. Na straně muže, který je často za tento stav zodpovědný, je potřeba se k tomuto postavit čelem. Co se týče kvality spermií tak alkohol, kouření a drogy a to i lehké, jsou velkým problémem. Jako další velký problém snižující kvalitu spermií je uváděn stres. Zasahujících faktorů do vývoje spermií je mnohem více, avšak tyto patří mezi nejdůležitější. Chcete-li výrazně zvednou kvalitu spermatu, je potřeba začít užívat vitamíny, nejlépe v podobě ovoce, zeleniny kvalitního masa, ryb a dalších potravin. Potřebujete totiž doplnit koenzim Q10, zinek, draslík, vápník, selen, hořčík, vitamíny A, B (zejména pak B9 – kyselinu listovou), C a E [5, 10]. Často se také doporučuje doplňovat L-karnitin [10, 11] a L-arginin [9]. Pozor na to, že proces spermatogeneze trvá zhruba 72 dní, takže výrazné zlepšení nečekejte dříve než za tři měsíce. Důležité je také nenáročné sportování a vyvarování se vysokým teplotám (sauna, horké koupele, ale také i upnuté spodní prádlo apod.) [10].

Kolik ZT je považováno za normální?

Většinou 2 zamlklé potraty jsou brány jako běžné. V případě vyššího opakování je potřeba podstoupit důkladné genetické vyšetření.

Kdy znovu otěhotnět?

Po kyretáži se doporučují dva až tři měsíce vyčkat se snažením se o další dítě.

Statistiky zamlklých těhotenství

V ČR se průměrně se udává, že až 30% těhotenství končí nějakou formou potratu, přičemž z nich třetina potratů připadá na samovolné potraty. Pozor na to, že pravděpodobnost potratu výrazně roste s věkem [6, 7, 8]. Z dostupných statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je zajímavých několik faktů. Jednak, že v různých krajích ČR jsou různé procenta potratovosti. Dále pak, že potratovost koreluje se vzděláním. Zajímavé také je to, že množství samovolných potratů je od roku 1960 více méně v čase konstantní, i když je zde vidět klesající trend. Pokud vás tyto statistiky více zajímají, podívejte se na zdravotnické statistiky ÚZIS, které vychází z dat Národního registru potratů.

Zdroje informací

[1] – http://www.uzis.cz/system/files/potraty2012.pdf
[2] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4163258/
[3] – http://www.pregnancy.org/article/miscarriage-facts
[4] – https://en.wikipedia.org/wiki/Miscarriage
[5] – Kniha: Poruchy sexuality u somaticky nemocných a jejich léčba
[6] – http://occupytheory.org/missed-miscarriage-statistics/
[7] – http://healthresearchfunding.org/missed-miscarriage-statistics/
[8] – http://www.pregnancy.org/article/miscarriage-facts
[9] – http://www.planovanirodiny.cz/view.php?cisloclanku=2008052401
[10] – Bakalářská práce „PREVENCE A ŘEŠENÍ NEPLODNOSTI PŘIROZENOU CESTOU“. Autor: Anna Radoňová. https://is.muni.cz/th/411148/lf_b/BP_prevence_a_reseni_neplodnosti_prirozenou_cestou.pdf
[11] – http://www.ceskyprojektzdravi.cz/Vy%9Eiva%20zlep%9Auje%20schopnost%20po%E8it%20a%20donosit%20d%EDt%EC.htm

 Autor článku není lékař a článek není radou lékaře. Článek vyjadřuje pouze autorův názor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..