Jak se zbavit nervozity?

Návod na zbavení se nervozity je velmi složitý a pro každého trochu jiný. Než se do toho pustíme, je potřeba si uvědomit, jaké jsou druhy nervozity. První mírná nervozita, třeba před nějakým vystoupením na veřejnosti, kdy vás třeba „šimrá“ v břiše, je zcela v pořádku. Tu mají i herci, kteří jsou zvyklý hrát každý den před publikem. Ta je zcela v pořádku. Dá se říci, že nebýt lehce nervózní by bylo skoro špatně. Pak je nervozita, která vám z večera před vystoupením udělá nekonečnou noc, během které nebudete moci usnout, budete mít zimnici, bude vám zle a celou dobu se budete klepat jak ratlíci. To už je pak nervozita, která vám komplikuje život a kterou je potřeba řešit.

Odstranění nervozity, která vám ze života dělá peklo není nic snadného. Základní problém je totiž v tom, že nemáte sebedůvěru, která by vám pomohla prožít jen tu malou, neškodnou nervozitu.

Jak získat sebedůvěru pro překonání nervozity?

Návod na získání sebedůvěry je pro každého značně individuální záležitost. Nicméně i zde se dají aplikovat obecné postupy, jak sebedůvěry dosáhnout. Nejprve začněte rekapitulací svého dosavadního života. To je něco, na co často zapomínáme. Totiž i ta malá vítězství mohou ukázat, že nejste žádní odpadlíci, kteří by měli mít sebedůvěru na bodu mrazu.

Dále si stanovte nějaký náročnější, ale přitom dosažitelný a zajímavý cíl. Například, pořiďte si nějaké opravdu pěkné auto. Pokud na něj nemáte, nemusíte si nutně kupovat nějaké nové, můžete si pořídit starší a tím i levnější auto, které si především vizuálně „vymazlíte“ tak, abyste se při jeho řízení cítili skutečně dobře. Auto zde zmiňuji, protože je to jedna z věcí, která nejen na vás, ale i na okolí bude velmi intenzivně působit. Když pak někam přijedete v pěkném autě, hned bude vidět, že nejste žádní odpadlíci, protože řídíte pěkné auto. To dokáže člověku velmi zvednout sebevědomí. Mimo to, pokud nemáte zatím partnerku, může vám takové pěkné auto pomoci nějakou získat, nejen tak, že své auto ukážete v plné parádě, ale že vás na rande poveze auto, v kterém se budete cítit, jako něco víc, než jen uťápnutý úředníček. On silnější bublající motor pod kapotou má zázračné účinky na lidi.

Pro ženy asi nákup pěkného auta nemá smysl. Zde bych doporučit, koupi nějakého pěkného dražšího oblečení. Dále jděte na masáž, do solárka, do fitcentra, zkrátka kamkoliv, kde vám bude dobře, a kde se budete cítit jako dáma. Dále si zkuste najít partnera. Ženám to konec konců jde mnohem snáze než mužům.

Proč zde zmiňuji nalezení si partnera?

Partner, patřící do kategorie slušně vychovaných lidí, vám může velmi pomoci v získání sebedůvěry. Jednak vás může podpořit, což se konec konců od partnerů mimo jiné očekává, a pak také vás věčně nervózní lidi může přítomnost milované osoby uklidnit. Zejména trochu korpulentnější osoby mají tu zvláštní moc psychicky uklidnit, byť o tom vůbec nemusí vědět. Pak samotný fakt, že máte partnera či partnerku vám může dodat dost zdravé sebedůvěry. Pozor však na výběr vhodného protějšku. Nehledejte fyzickou, ale vnitřní krásu.

Postavte se přímo své nervozitě

Při odbourávání nervozity nemá smysl se před ní skrývat. Vystavte se čelem tomu co vám dělá problémy. To však neznamená, po hlavě se do něčeho vrhnout. Začněte zlehka. Perfektně se na danou situaci připravte, a pak si postupně přidávejte. Já vím, ono se to lehko řekne, ale je to tak. Jednou jsem záměrně udělal přednášku v knihovně o problematice, kterou jsem dobře znal, a o které jsem mohl mluvit snadno bez větších problémů. Před přednáškou jsem si říkal, že budu mluvit o něčem, co dobře znám a tak se není čeho bát. Přednáška pak sama nebyla sice nic extra, avšak dopadla dobře a já měl zas o trochu více sebedůvěry a zkušeností.

Rekapitulace:

1 – udělejte si rekapitulaci svého dosavadního života.

2 – stanovte si nějaký náročnější avšak dosažitelný cíl, který vám bude dělat dobře

3 – najděte si partnera

4 – vystavujte se uměle situacím, které vám dělají problémy

Chcete-li nějakou konkrétní radu, zkuste se zeptat v komentářích pod článkem.

5 thoughts on “Jak se zbavit nervozity?

  1. Už od mládí sportuju a v posledních letech se mi přestalo dařit. Jakmile začnu hrát dostanu strach, bojím se že to zkazím a taky že to zkazím. Ani trochu si nevěřím a moje výkony jdou rapidně dolů a to mi vlastně ubírá na sebevědomí ještě víc. Nemůžu se toho strachu zbavit i když vím, že to hraju proto, že mě to baví a nehrajeme o zlato (jsme 2. liga). Takže…uzavřený kruh a nevím ja k z něj

    1. To znám moc dobře. Osobně dělám to, že i za zkaženou akci si vždycky říkám „jsem nejlepší“ a pak to funguje. Je to něco jako třeba u plážového volejbalu. Tam si také hráči i za zkažený míč plácnou jako by ten míč byl dobrý. A opravdu to pomáhá. Říkejte si pro sebe před akcí i po „jsem nejlepší“ a to bez ohledu na to, jak to zahrajete. Mimochodem tohle sebepovzbuzování funguje nejen na sport.

    2. A ještě jedna věc. Nehrajte to jen tak, protože vás to baví, hrajte to doopravdy. Je to sport a ještě k tomu kolektivní, tak tomu dejte trochu víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..