Jak správně uskladnit lyžařské vybavení?

Jak správně uskladnit lyžařské vybavení?

Lyžování a běžkování jsme si tuto zimu sice tolik neužili, ale to neznamená, že se nemusíme starat o svá prkénka, stejně jako řešit jejich úschovu. Správné uskladnění lyžařského vybavení vám přitom může ušetřit čas, peníze a prodloužit životnost vašeho vybavení. Proto s koncem zimní sezóny přinášíme několik tipů a rad, jak zaletnit své vybavení.

lyzarske vybaveni

Uložení sjezdových lyží

Důkladné očištění začíná již po posledním sjezdu, který v jarních podmínkách už nemusí být jen o sněhu, ale i spoustě dalších přírodnin. Všechny části proto důkladně očistěte a také vysušte. Rychlé okapání u auta a následné uzavření v obalu bez další péče podporuje reznutí nebo korozi.

Pro letní sezonu se doporučuje taktéž nechat opravit skluznice a zbrousit hrany. Chybět by nemělo ani voskování, které dodá pomyslnou výživu pro skluznici v průběhu léta a zároveň ochranu před nečistotami. Tyto úkony odborně provede každý kvalitnější lyžařský servis.

Uskladnění sjezdových lyží mimo zimu je ideální v suchém prostoru se stabilní teplotou. Nejčastěji tak využíváme garáže nebo technické místnosti. Aby se zamezilo tlaku na vázání, doporučujeme uložení ve svislé poloze. Optimální je například instalace držáků na vnitřní stěnu plechové skříně, kde se nemusíte obávat vlhkosti ani negativních změn podmínek prostředí.

Uložení běžkařských lyží

Stejně jako u sjezdových lyží, i běžkařské lyže je třeba důkladně vyčistit od sněhu a nečistot. V případě běžek je nejlepší čištění pomocí nanesení lehkého parafínu, který následně roztavíte na skluznici a poté ho škrabkou odstraníte. Po tomto očištění následuje aplikace dalšího, zaletňovacího, parafínu v dostatečné vrstvě. Ten ochrání skluznici před možnými poškozeními a zabraňuje její oxidaci.

Běžkařské lyže mohou být uloženy stejným způsobem jako sjezdové lyže – ve svislé poloze na suchém a rovném povrchu. Vzhledem k jejich délce je samozřejmostí dostatečný prostor, který nebude deformovat špičky nebo patky běžek v průběhu léta. Ideální jsou proto například vysoké dílenské skříně.

Správné uskladnění lyžařského vybavení a vosků je klíčové pro zachování jejich kvality a plné funkcionality pro další sezonu. Dodržováním těchto tipů a rad si také zajistíte delší trvanlivost a životnost svých sjezdových nebo běžeckých prkének.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..